<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/zetotal/">Rodrigo Amorim</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">cc</a>
Kļūšana par tēvu maina ne tikai jaunā (vai ne tik jaunā) vīrieša ikdienas sadzīvi. Mainās arī vīrieša smadzenes, vēsta zinātnes portāls "LiveScience". Runājot par to, kā sieviete pielāgojas jaundzimušajam, bieži tiek uzsvērts, ka jaunajā mātē atveras it kā vēl viena maņa, kas intuitīvi sajūt jaundzimušo.

Izrādās, ka jaunie tēvi nepaliek apdalīti. Arī viņu izjūt īpašu saikni tieši ar savu bērnu. Raugoties no dzīvās dabas likumsakarībām, lielākoties zīdītāju tēviņi neizjūt īpašu saikni ar saviem pēcnācējiem, bet šis princips neattiecas uz cilvēkiem. Vīrieši spēj paveikt pilnīgi visu to pašu, ko jaunā māmiņa, izņemot, protams, barošanu ar krūti. Vīriešu smadzenēs notiek līdzīgas neiroloģiskas un hormonālas izmaiņas kā sievietes smadzenēs, tādējādi atrunas, ka mamma ir vienīgā, kas spēj apkopt zīdaini, nu vairs neiztur nekādu kritiku.

Tēvus smadzenes sāk līdzināties mammas smadzenēm


Ikdienas rūpes par bērnu maina vīrieša – tēva smadzeņu struktūru. Tās kļūst līdzīga sievietes smadzenēm. Vīrietis kļūst empātiskāks un spēj izveidot ciešāku kontaktu ar zīdaini veiksmīgāk nekā tie vīrieši, kuri nav nupat kļuvuši par tēviem.

Pētījumā, kurā iesaistījās 89 jaunie vecāki – sievietes, kas nupat kļuvušas mātes, jaunie tēvi un vīrieši, kas audzina bērnus vieni, bez sievietes līdzdalības, apstiprināja to, ka smadzeņu struktūrās aktivizējas tās zonas, kas atbild par emociju apstrādi un socializāciju.

Demonstrējot video ar raudošu zīdaini, visiem bērnu aprūpētājiem šīs zonas aktivizējās vienlīdz spēcīgi, toties vīriešiem, kas bērnu neaudzina, nekāda īpaša aktivitāte neuzrādījās.

Pēc zinātnieku domām, tas liecina, ka dzimumam nav nozīmes, ja vien ir vēlme kļūt ar aktīvu vecāku saviem bērniem.

Vīrieši piedzīvo hormonālas izmaiņas


Grūtniecība, dzemdības un krūtsbarošana dramatiski maina sievietes hormonālās sistēmas darbību. Tomēr izrādās, ka tā mainās ne tikai sievietēm. Prinstonas universitātē veiktos pētījumos iegūtie dati liecina, ka arī vīrieša hormonālais fons mainās – palielinās estrogēna, oksitocīna un prolaktīna līmenis. Jo ciešāks ir vīrieša kontakts ar sievieti – sava bērna māti, un bērnu, jo lielākas ir izmaiņas. Īpaši tas attiecas uz oksitocīna izstrādi, kas ir arī atbildīgs par ciešāku emocionālo saišu veidošanos.

Nav vēl skaidrs, kas šajā laikā notiek ar testosteronu, kas ir vīrišķais hormons un atbild gan par agresiju, gan arī tieksmi pasargāt savu ģimeni no briesmām.

Kopumā ir skaidrs, ka vīrieša endokrīna  sistēma kļūst līdzīga sievietes nervu sistēmai un tas palīdz vīrietim tuvināties bērnam vajadzību izpratnei.

Oksitocīna sprādziens

Jo vairāk tēvs spēlējas ar mazuli, jo vairāk palielinās hormona oksitocīna  daudzums  asinīs. Tieši tāpat reaģē arī bērns – arī mazuļa asinīs palielinās šī hormona daudzums, jo glāsti, ko tētis sniedz savam pēcnācējam, mijiedarbojas un abpusēji veido ciešo tēva un bērna sasaisti. Bērns arvien emocionālāk reaģē uz tēti, tas stiprina attiecības.  Tomēr pētnieki vēl nav vienojušies, vai šāda oksitocīna palielināšanās ir vienmēr  veselīga. Viss, kas par daudz, var arī kaitēt. Tas attiecas arī uz hormoniem.

Jauni neironi tēva smadzenēs

Kļūšana par tēvu ietekmē arī neironu veidošanos vīrieša smadzenēs. To paliek vairāk un tas kopumā ir pozitīvi. Jaunie neironi paplašina un dažādo tēva skatījumu uz dzīvi, tas kļūst niansētāks. Pētījumos, kas veikti ar dzīvniekiem, tēviņiem, kuri darbojas ar mazuļiem, uzlabojās atmiņa, prasme orientēties vidē un koordinācijas spējas.

Spēja atpazīt sava bērna raudāšanu

Ne tikai mammas starp simts raudošiem bērniem atpazīst sava bērna raudas. "Mātes instinkti"  ir arī tēviem, kas tikpat labi spēj atpazīt savu bērnu raidītos balss signālus.
Eksperimentā 27 tēti un 29 mammas nekļūdīgi atpazina savu bērnu raudāšanu. 90% gadījumu abi vecāki nekļūdīgi pazīst sava bērna raudas. Dzimumam šajā gadījumā nav nekādas nozīmes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!