Kā rīkoties, ja bagātais tētis Anglijā negrib maksāt alimentus bērnam Latvijā
Foto: LETA

Jautājums: Ja bērna tēvs dzīvo Anglijā jau gadus 6 un maksā oficiāli nodokļus, bet neatzīst savu bērnu, kurš dzīvo Latvijā un, tiklīdz sākas runa par to, ka vajadzētu maksāt pusi uz pusi no visa, kas jāmaksā, viņš meklē atrunas. Negrib neko maksāt. Bet reāli es viena nevaru nodrošināt drēbes, ēšanu, bērnudārzu, dzīvokli, kurš tiek īrēts.

Atbilstoši Civillikuma 179.pantam vecāku pienākums ir uzturēt bērnu. Tāpat Civillikuma 179.pantā norādīts, ka vecāku pienākums ir nodrošināt minimālos uzturlīdzekļus neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa. Šo minimālo uzturlīdzekļu apmēru nosaka Ministru kabinets, ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēnešalgu un bērna vecumu, un tas noteikts ar MK noteikumiem Nr.37 „Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam”.

No jautājuma nav skaidrs, vai tēva paternitāte ir atzīta juridiski. Lai varētu piedzīt uzturlīdzekļus, vispirms bērnam ir jānosaka paternitāte, proti, bērna dzimšanas apliecībā nepieciešams ieraksts par bērna tēvu. Ja bērna tēvs nevēlas atzīt bērna paternitāti, bērna māte kā prasītāja pret viņu tiesā var celt prasību par paternitātes noteikšanu. Vienlaicīgi ar prasības pieteikumu paternitātes noteikšanai ir iespējams celt prasību par uzturlīdzekļu piedziņu, apvienojot abas minētās prasības vienā prasības pieteikumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!