Atbrīvojies no vainas sajūtas
Visneproduktīvākā no emocijām ir vainas sajūta, jo tā neko neatrisina, toties liek justies slikti sev un arī apkārtējiem. Vai ģimene var iztikt bez taviem ienākumiem? Ja nevar, tad nav vērts sevi šaustīt. Tās emocijas, ar kurām mamma dosies uz darbu, "nokopēsies" arī bērnam. Viņš sajūt mammas noskaņojumu un raudās, ja iekšēji vainīga un nelaimīga sieviete no rīta atstās māju.
Veiksmīgas karjeras sievietes parasti diezgan labi prot apvienot gan mātes lomu, gan darbu. Veiksmes noslēpums - prasme konkrētajā brīdī koncentrēties uz esošo nodarbi. Ja esi darbā, tad nedomā par to, kas notiek mājās, bet, kad esi mājās, visu laiku velti bērnam un nedomā par darbu. Vēl viena lieta, ko apdomāt, pirms ļauties itin postošajai vainas apziņai – visiem ir labās un sliktās dienas. Ja kādu reizi neesi ideāla darbiniece vai perfekta māte, tad šī ir sliktā diena. Rīt būs labā diena.
Atrodi uzticamu aukli
Izmanto iekšējos resursus – draugi, līdzīga vecuma bērnu mammas, kas, iespējams, labprāt piepelnīsies, pieskatot vēl vienu mazuli, vecvecāki vai aukle, kurai uzticies. Izveido sarakstu ar svarīgākajiem kritērijiem, pēc kuriem izvērtēsi, vai kandidatūra ir piemērota jūsu bērnam. Laba auklīte nav tikai rotaļbiedrs, bet gluži kā otra mamma, kurai bērns var pieķerties ne mazāk silti kā īstajai mammai. Par to nevajadzētu mocīties greizsirdības jūtās, jo tas nozīmē, ka mazulis jūtas droši, bet mamma var mierīgi un produktīvi strādāt.
Starp citu, arvien vairāk darba vietās sāk veidoties vietējie dārziņi, kuru mērķis ir ļaut mammai pilnvērtīgi strādāt un vienlaikus zināt, ka bērns ir netālu un pieskatīts.
Samazini rīta stresu
Sarūpē apģērbu sev un bērniem jau iepriekšējā vakarā. Padomā, ko ēdīsiet brokastīs. Izdari visu iespējamo iepriekšējā dienā, tad rīti būs mazāk nervozi un šķiršanās mierīgāka. Novieto uz plauktiņa telefonu, atslēgas un naudas maku, lai pēdējā brīdī neatklājas, ka kaut kas ir pazudis.
Kopīgas brokastis ar bērniem pirms darba dienas sākuma ir vēl viens patīkams rituāls, kas šķiršanos padarīs mazāk nepatīkamu.
Izveido ģimenes kalendāru
Ja, esot mājās, visa ģimene rēķinājās ar to, ka sieviete sagādās pusdienas un izņems lielāko bērnu no skolas, tad atgriešanās darbā ir īstais brīdis, lai saskaņotu visas ģimenes dienas plānus, prioritātes un izveidotu kopīgu darīšanu kalendāru. Piemēram, efektīvs kalendārs ir arī gmail.com pastkastīšu lietotājiem, kur to var izveidot tā, ka visi saprātīgie ģimenes locekļi tajā var ierakstīt savas darīšanas, pulciņus un laikus, kad ir aizņemti.
Ziedo 15 minūtes laika sestdienā vai svētdienā, kad neviens nekur nesteidzas, lai saplānotu nākamās nedēļas neatliekamos darbus. Ja mazāk būs nepatīkamu, negaidītu pārsteigumu, arī ikdienas stresa līmenis samazināsies.
Runā ar darba devēju
Nav viegli runāt ar darba devēju par to, ka darba ikdiena būs jāsaskaņo ar bērna audzināšanu. Bet, pirms doties pie personāla vadītāja vai augstākas priekšniecības, sastādi sarunas plānu, kurā skaidri formulē, kāda pretimnākšana ir nepieciešama tev un kā to plāno kompensēt, lai neciestu darba devējs. Darba devējam noteikti būs jautājumi, kā darbiniece tiks galā ar bērna slimošanas reizēm. Padomā par šo jautājumu. Tāpat, ja vēl baro mazuli ar krūti, Latvijas likumdošana nosaka - ja māmiņa strādā pilnu darba laiku, pārtraukumi bērna barošanai, kas nav īsāki par 30 minūtēm, ir jāpiešķir ne retāk kā ik pēc trīs stundām. Pārtraukumus bērna barošanai var izmantot darba laikā vai arī tos var pārcelt uz darba laika beigām, tādējādi saīsinot darba dienas ilgumu un tiekot mājās agrāk. Arī pusdienlaiku māmiņa var izmantot bērniņa pabarošanai.
Izmanto modernās tehnoloģijas
Drošības un sirdsmiera procentu palielinās iespēja sazināties ar bērnu visas dienas garumā un arī tas, ka vajadzības gadījumā bērns var piezvanīt jums. Modernās tehnoloģijas ļauj izmantot Skype kā lētu un ērtu saziņas līdzekli. Dažas kustības ar datorpeli, un bērns, kas jau prot runāt, varēs sazināties ar mammu pusdienas laikā un aprunāties, kas uz sirds. Bērniem, kas prot lasīt, mamma, aizejot uz darbu, uz galda var atstāt sirsnīgu zīmīti vai zīmējumu ar lācīti. Tas būs personisks un mīļš sveiciens, kamēr mammas nav mājās.
Disciplinē sevi
Stingrs režīms ne tikai bērnam, bet arī vecākiem sakārtos dienas ritmu tā, ka pietiks laika visam. Tas nozīmē, ka, esot mājās, nepārbaudi e-pastus, kas saistīti ar darbu un pēc darba laika beigām neatbildi uz telefona zvaniem. Ja strādā no mājām, tad iekārto atsevišķu darba vietu, kur strādāt noteiktās darba stundas, bet pēc tam tai pat netuvojies. Samazini televizora skatīšanās laiku, bet ietaupītās minūtes pavadi ar bērnu. Šis nedalītās uzmanības laiks atvērs stundas, ko pavadīji strādājot.
Plāno ģimenes aktivitātes
Ieplāno kopīgas ģimenes aktivitātes vismaz reizi nedēļā. Tas stiprinās attiecības ģimenē. Kopīga aktivitāte ir ģimenes brokastis svētdienas rītā, kopīga pastaiga vakarā vai pat kopīga bērnu spēļu laukuma apmeklēšana, kas neprasa papildu līdzekļus un sagatavošanos. Iekļauj šo pasākumu ģimenes kalendārā, lai visi ir informēti un neieplāno šajā laikā citas svarīgas darīšanas.
Atrodi laiku partnerattiecībām un sev
Laimīgiem vecākiem laimīgi bērni. Tāpēc arī partnerattiecību stiprināšanai ieplāno atsevišķu laiku. Jā, iespējams, ka tā vairs nav spontānā romantika, kas bija iepazīšanās sākumā, bet strādājošu vecāku un mazu bērnu dzīvē ir periods, kad jāsamierinās ar šo nelielo neērtību. Reizi nedēļā vai vismaz reizi mēnesī šāds laiks ir jāatrod.
Lielākais grēks, ko strādājoša mamma pieļauj attiecībā uz sevi, ir pilnīga nepadomāšana par savām vajadzībām. Pat lidmašīnās stjuartes māca "Sākumā glābiet sevi, tad bērnu." Tas nozīmē, ka laika atrašana sev ir ļoti svarīga, lai arī bērns pēc tam saņemtu pozitīvas emocijas no mammas. Pat 15 minūtes ilga grāmatas palasīšana pirms miega vai baseina apmeklējums brīvdienās dos sajūtu, ka par sevi rūpējies. Rūpes par sevi nozīmē arī rūpes par ģimeni.