Klātesošie acīmredzot Rudīti pazina vai visi, un norises saviesīgajā daļā gandrīz katrs gribēja ar šo ļoti enerģisko sievieti pārmīt kādu vārdu, tā kā man atlika vienīgi formāli iepazīties un norunāt tikšanos kādā mierīgāka dienā. Vecmāte Rudīte Brūvere savā profesijā ir ļoti pieprasīts cilvēks, un, protams, ka pat zinātkāram žurnālistam jāpiekāpjas laikā, kad notiek lielais brīnums – bērna dzimšana.
Rudīte Brūvere ar ģimeni uz dzīvi Latvijā no Vācijas pārcēlās pag. gs. 90. gadu sākumā, ir astoņu nu jau pieaugušu bērnu un viena nepilngadīga audžubērna mamma, sociālā projekta "Ģimenes šūpulis" aizsācēja, profesionāla mājdzemdību vecmāte.
Pieņemu, ka Latvijas sabiedrībā mājdzemdības lielākoties uztver kā ekstravaganci (vai nepārdomātu vai nenopietnu attieksmi pret dzemdībām). Jūsu – profesionāles skatījumā: kas šobrīd izvēlas mājdzemdības?
Tās izvēlas motivēti cilvēki, kuri grib dabiskas, neietekmētas, mierīgas dzemdības, kurās gan mātei, gan bērnam tiek dots vajadzīgais laiks, nav iegrožojuma parastajos laika rāmjos, iejaucoties ar medicīniskām metodēm. Šie cilvēki zina, ka dzemdības ir dabisks process un pieder tikai viņiem, tas ir – ģimenes notikums ar profesionālas vecmātes atbalstu.
Ja min vārdu ģimene, tad domājams, ka tēva klātiene nav izņēmuma gadījums?
Nav gan, un pārsvarā tēvi sniedz lielu atbalstu… Vienu gan atceros, kuram uznāca vājuma brīdis, jo viņš bija pārguris pēc ļoti ilga brauciena. Tēvi drīkst arī atkāpties, taču pārsvarā ir tik aizņemti ar sievas atbalstīšanu un emocionālo bērniņa gaidīšanu, ka kopumā vērtējami kā ļoti labi jaunie tēvi. Mūsu sabiedrībā ārkārtīgi trūkst tēvu, kuri nes šo vārdu godam.
Vai mājdzemdību skaits pieaug?
Jā, noteikti. Un, ja valdītu ekonomiskais taisnīgums, ja valsts atmaksātu par mājas dzemdībām to, kas tiek maksāts par stacionārajām, tad Latvijā strādājošās mājdzemdību vecmātes ar darba apjomu, iespējams, vairs netiktu galā. Veselības ministrija ar šo jautājumu strādā, taču likuma dzirnas maļ lēni. Gribu piebilst, ka finanses nav šķērslis izvēlēties mājdzemdības, ar vecmātēm daudz ko var sarunāt, pamatotos gadījumos dodam atlaides, piedāvājam nomaksu. Galvenais jau ir motivācija.
Kā šodien pie mums reāli notiek mājdzemdību vecmātes izvēle?
Tā nav, ka piezvana un izsauc vecmāti uz mājdzemdībām. Šāda prakse ir Anglijā, un tā nav laba. Latvijā topošajām mātēm jāstājas uzskaitē un paralēli viņas to var darīt arī pie mājdzemdību vecmātes. Piemēram, mana brīnišķīga kolēģe Dina Ceple savulaik nodibināja ģimenes veselības centru "Stārķa ligzda", kas patiesībā varētu arī būt vecmāšu prakses vieta. Šeit mēs, visas mājdzemdību vecmātes, varam strādāt ar grūtniecēm speciāli atvēlētā kabinetā – pārmaiņus ņemam viņas uzskaitē, veicam viņu aprūpi, tiek slēgti līgumi …
Tātad jūsu maizes darbs ir ciešā sasaitē ar "Stārķa ligzdu", taču kopš 2003. gada darbojas jūsu un Irēnas Bindemanes dibinātā biedrība " Ģimenes šūpulis" ar patvēruma māju "Jaunpalejas" Beverīnas novadā. Kādi ir šis biedrības mērķi?
"Ģimenes šūpulis " ir sabiedriskā labuma biedrība, kas iestājas par dzīvības saglabāšanu. Galvenie darbības mērķi ir patvēruma mājas pamestām grūtniecēm un jaunajām māmiņām, izglītības un atbalsta vieta jauniešiem, topošajiem vecākiem, primārās aprūpes darbiniekiem un vecmātēm, kā arī mājdzemdību prakses vieta, kas tagad jau atvērta visām ģimenēm, kuras vēlas bērniņa piedzimšanu piedzīvot klusā lauku vidē "Jaunpalejās".
Mēs nevienam ar varu neko nevaram iedot, bet tas nenozīmē, ka nedrīkstam neko piedāvāt, ka mums nebūtu pienākums kaut ko piedāvāt. Mana vīzija ir tāda, ka mēs varam radīt laimīgu sabiedrību, kurā pamatvērtības ir stabilas attiecības, darbs un radoša domāšana, un tieši tam ir radīts "Ģimenes šūpulis".
Cik cilvēku strādā "Ģimenes šūpulī", un ar kādiem desmit gadu laikā padarītiem darbiem varat šodien lepoties?
Cilvēku skaits ir mainīgs, bet tā saucamā darba grupā ir 10 cilvēki. Mēs neesam ne perfekti, ne supercilvēki, bet cienam to mazumiņu, ko varam izdarīt kopīgiem spēkiem. Ja daudzi mazliet palīdz, tad kopīgiem spēkiem izdarām vairāk nekā viens atsevišķi. "Jaunpalejas" pirms vairākiem gadiem "Ģimenes šūpulim" tika uzdāvinātas. Māja bija stipri bēdīgā stāvoklī, bet nu jau ir uzklāts jauns jumts, ielikti jauni logi, izbūvēts pirmais stāvs, kas šodien tiek izmantots biedrības mērķiem – telpas izglītībai (dažādu semināru rīkošanai) un iekārtota ārpusstacionāra dzemdību vieta – mājdzemdību prakses vieta - trīs telpas, ko var izvēlēties jebkura sieviete, kurai sava māja vai dzīvoklis neliekas pietiekami labs vai kura dod priekšroku lauku mieram bērna dzimšanai. "Jaunpalejas" atrodas arī tuvu stacionāram, ja dzemdībās rodas nepieciešamība pēc tā. Otrajā stāvā top sešas istabiņas bez atbalsta palikušām grūtniecēm un jaunajām māmiņām. Mēs meklējam līdzekļus, lai būtu budžets viņu uzturēšanai, saimniecības vajadzībām un mājasmātes algai. Mēs augam, attīstāmies, topam, bet ir vajadzīgi sabiedrotie un finanses (no svaiga gaisa un mīlestības neviens neizdzīvos).
Cik ilgi sievietes varēs uzturēties patvēruma mājā?
Mēs paredzam, ka līdz bērna pusgada vecumam. Ja mātes ir stipri nepilngadīgas, tad laiks varētu būt ilgāks, pēc tam meklēsim nākamo vietu – ģimeni, kas varētu būt tāda kā audžuģimene… Vislabāk, ja tāda atrodama laukos, jo būtiski ir sievietēm iemācīt darbu un saprašanu, ka tikai ar darbu var sevi uzturēt. Iespējams, jaunā ģimene palīdzētu arī pabeigt skolu.
Cik ilgi esat gatava uzņemties atbildību, rūpēties un raizēties par faktiski jums svešu cilvēku likteņiem? Jums pašai ir kopjama māja un mātes un sievas uzmanību, gādību un mīlestību gaidoša ģimene.
Cik Dievs dos spēku, tik arī strādāšu. Tas ir tā – kurus mēs savā dzīves ceļā sastopam, tie kļūst par mūsu atbildību. Es nevaru palīdzēt, piemēram, Indijā badā mirstošiem, bet varu zināmās robežās un kopā ar citiem ietekmēt likteņus šeit tuvumā. Dievs man ir uzticējies, no Viņa impulsiem, enerģijas un mīlētspējas nāk tā varēšana. Arī man ir noguruma brīži, bet Viņš palīdz no tiem iziet.