Foto: PantherMedia/Scanpix
Šūpuļdziesmas ir īpašas ne tikai ar savu formu – tām pamatā ir vesels rituāls, kas ietver gan dziesmu un kustību, gan balss tembru un bērna barošanu. Kādēļ šūpuļdziesmai piemīt tik maģisks, nomierinošs un iemidzinošs efekts? Vairāk par sūpuļdziesmām un to nozīmi bērna attīstībā iepazīstinās perinatālā psihoterapeite un mūzikas terapeite Mirdza Liepiņa.

Šūpuļdziesma no senatnes līdz mūsdienām

Šūpuļdziesmas ir viena no senākajām folkloras dziesmu kategorijām, kas nenoliedzami turpina pastāvēt un mūsdienās iegūst un nostiprina aizvien jaunas tradīcijas, saglabājot savu būtiskāko nozīmi – bērna nomierināšanu un iemidzināšanu. Lai arī ikdienā, esot pieaugušiem, mēs šūpuļdziesmas vairs nedzirdam, mums katram ir kāda dziesma, kura atsauc atmiņā bērnību, mātes mīlestību un asociējas ar mieru.

Agrākos laikos šūpuļdziesma tika dziedāta, kad māte bērnu pabarojusi ar krūti, piespieda to sev tuvu klāt, maigi, līganām, ritmiskām kustībām ieaijājot bērnu miegā. Tieši tādēļ, ka šūpuļdziesmu dziedāšana saistīta ar bērna barošanu, tēviem šajā procesā ir bijusi maza loma. Tēvi šūpuļdziesmu dziedāšanā ir spējuši iesaistīties tad, kad bērns paaudzies un pārstājis lietot mātes pienu.

Maģiskais šūpuļdziesmas efekts

Mirdza Liepiņa skaidro, ka atbilde slēpjas kopējā midzināšanas rituālā – bērns izjūt mātes tuvību un siltumu, kas rada drošības sajūtu, dzird maigo un nomierinošo balss tembru, kas papildināts ar ritmiskām, monotonām kustībām, kādās tiek šūpināts. Visas darbības kopā rada meditatīvu noskaņu, un bērns nomierinās, vinam uzlabojas elpošana, samazinās spiediens un nostabilizējas sirdsdarbība.

Šūpuļdziesmas ir būtiski sākt dziedāt jau tad, kad bērniņš mātes klēpi vēl tikai aug. Ir mātes, kas sāk veidot saikni ar bērnu jau kopš brīža, kad apzinās, ka ir stāvoklī, tādā veidā izrādot savu mīlestību pret bērniņu un tā gaidīšanas procesu. Speciālisti iesaka dziedāt šūpuļdziesmas bērniņam visa grūtniecības perioda laikā, tādējādi izveidojot pirmo saikni ar bērnu un palīdzot tam augt un attīstīties. Arī pati topošā māmiņa, dziedot šūpuļdziesmas palīdz savam organismam, radot patīkamas emocijas, kas vistiešākajā veidā ietekmē bērna emocionālo, intelektuālo un fizisko attīstību.

Kad mazulis puncī sadzird māmiņas dziedājumu?

16.grūtniecības nedēļā bērniņš jau sāk dzirdēt, bet vecāku balsis atpazīt spēj ap 32. grūtniecības nedēļu. Tādēļ, piedzimstot un izdzirdot pazīstamās vecāku balsis, bērns izjutīs mieru, jo zinās, ka tā pati maigā balss, kas iepriekš lika justies labi un droši, ir tepat līdzās.

Pēc mazuļa piedzimšanas šūpuļdziesmas saglabā tās pašas funkcijas, kas bija bērna gaidīšanas laikā, taču to vēlāk to kļūst vēl vairāk. Būtisks ieguvums no šūpuļdziesmu dziedāšanas ir valodas attīstība bērnam. Klausoties vecāku dziedājumā, bērns iemācās savus pirmos vārdus, apgūst skaņas, ritmu, intonācijas, kas būtiski uzlabo bērna runas spējas. Apbrīnojams rezultāts ir šūpuļdziesmai, kas tiek dziedāta, kad bērns kļuvis nemierīgs. Ir pierādīts, ka bērns labāk reaģē un ātrāk nomierinās, ja dzird tās pašas dziesmas, kuras dzirdējis jau pirms dzimšanas.

Dziesmiņa pat spēj mazināt sāpes

Papildus nomierināšanai, šūpuļdziesma spēj mazināt sāpes un to radīto trauksmi. Dziedot bērnam šūpuļdziesmu, kas pavadīta ar ritmisku aijāšanu vai ucināšanu, bērna emocionālajā pasaulē tiek ieviesta kārtība. Tas izskaidrojams tā, ka piedzimstot, bērns ierauga plašo, skaļo pasauli, kurā ir tik daudz kā vēl nezināma un satraucoša, bet mātes dziedāšana tādos brīžos iedarbojas kā meditācija, kuras laikā bērns atgūst iekšējo mieru un drošību, kas attiecīgi mazina visus satraukumus un uzbudinājumu, mazinot arī sāpes. Šūpuļdziesma palīdz bērnam jau pašā attīstības sākumā, izveidojot drošu agrīnu piesaisti vecākiem – tiek ielikts piederības kods, kas bērnu pavadīs visu tā dzīvi. Šūpuļdziesma tādēļ ir kā daļa no bērna un mūsu visu kultūras.

Arī tētim jādzied

Būtiska nozīme šūpuļdziesmu dziedāšanā ir arī tēvam. Mūsdienās aizvien vairāk sāk izlīdzināties plaisa starp vīrieša un sievietes lomu bērnu audzināšanā. Tagad ne tikai mātes, bet aizvien biežāk arī tēvi dodas dekrēta atvaļinājumā un paliek mājās audzināt bērnu tā pirmajos mēnešos. Šādos gadījumos pavisam nepareizi ir domāt, ka dziedāšana ir jāatstāj mātes ziņā. Tēva loma bērna audzināšanā un tā psiholoģiskajā un fiziskajā attīstībā ir tikpat būtiska, cik mātes loma. Lielisks piemērs tam ir nesen iznākušais pazīstamā latviešu mūziķa un dziesminieka Kārļa Kazāka šūpuļdziesmu albums, kura dziesmas iedziedājuši Latvijā pazīstami tēvi, tostarp pavārs Mārtiņš Sirmais, aktieris Juris Keišs un žurnālists Dīvs Reiznieks.

Aplami arī ir domāt – man nav balss, ko tad es! Tikai sabojāšu bērnam dzirdi! Muļķības! Bērnam nav svarīgi, cik precīzi un muzikāli tiek izpildīta dziesma, galvenais ir attieksme, dziedāšanas process un emocijas, kas tiek gūtas, dziedot dziesmu, skaidro Liepiņa. Tas ir neatsverams ieguvums bērna attīstībā un ģimenes harmonijā. Galu galā, tas ir tik ļoti skaisti.

Par šo un daudzām citām tēmām tiks runāts ceturtdien, 25.septembrī, Gaidību 4dienu semināra laikā tirdzniecības centra "Domina Shopping", restorānā "Vairāk Saules". Piedalīties seminārā tiek aicinātas visas sievietes, gan tās, kas vēl gaida savu mazulīti piedzimstam, gan arī jaunās māmiņas.

Vairāk informācijas: http://www.dominashopping.lv/gaidibu4dienas/lv/sections/sakums

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!