Foto: Shutterstock
Bērniņa gaidīšanas laikā, tāpat kā iepriekš, ikviena sieviete vēlas būt skaista un kopta, iespējams, pat vairāk izcelt savu pievilcību. Vienlaikus rodas daudz jautājumu par to, ko drīkstētu un ko nedrīkstētu atļauties grūtniecības laikā.

Savā ikdienā teju katra sieviete vēlas izskatīties kopta un pievilcīga. Bērna gaidīšanas laiks nav izņēmums. Ja sieviete ir radusi rūpīgi sekot savam izskatam, grūtniecības laikā to turpināt darīt ir pat ļoti ieteicams, jo ar savu izskatu apmierināta sieviete noteikti būs labākā garastāvoklī, kas ir ļoti vēlams gan topošai māmiņai, gan mazulim.

Vai es varu turpināt krāsoties?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Iespējams, ka ikdienā kosmētikas sastāvam, kuru lietojam nepievēršam tik lielu uzmanību, tomēr grūtniecības laikā ieteicams pievērst uzmanību, apsvērt un izskatīt savu kosmētikas maka saturu. Vairums kosmētisko līdzekļu satur sastāvdaļas, kuras pasargā no poru aizsprostošanās un komedeonu veidošanās ādā, līdz ar to, tas nozīmē, ka šie kosmētiskie produkti ir droši un nekaitīgi. Ieteicams izvairīties no tādiem kosmētikas līdzekļiem, kuri satur retinolu vai salicilskābi (parasti šīs sastāvdaļas ir atrodamas kosmētiskos līdzekļos, kuri tiek rekomendēti problemātiskās ādas kopšanai).

Grūtniece var lietot ierastos sejas un ķermeņa krēmus, tostarp tonējošos. Tomēr, ja ir vēlēšanās sevi un gaidāmo bērnu vairāk pasargāt, šobrīd veikalos ir pieejami dažādi dabiskas izcelsmes ādas kopšanas līdzekļi. Jāņem gan vērā, ka arī šie dabiskās izcelsmes krēmi var izsaukt individuālas alerģiskas reakcijas, brīdina portāls grutnieciba.lv

Ja ir tā sauktā problemātiskā āda, kad ir pinnes un tamlīdzīgas ādas problēmas, būtu ieteicams izvairīties no tādiem kosmētikas līdzekļiem, kuri satur retinolu vai salicilskābi. Tā vietā var izvēlēties saudzīgākus līdzekļus.

Mana sejas āda vairs nav tik pievilcīga kā iepriekš un parādījušies brūni pleķi

Foto: PantherMedia/Scanpix

Grūtniecības laikā sievietes ķermenis piedzīvo daudz un dažādas pārmaiņas. Izmaiņas skar ne tikai iekšējos orgānus, bet var izpausties arī uz ādas. Hormonu svārstības ir tas iemesls, kāpēc rodas šīs izmaiņas. Lielākā daļa no visām ādas izmaiņām, kuras novēro grūtniecības laikā, pēc bērna piedzimšanas izzūd. Tomēr svarīgi ir pieminēt, ka tādas ādas izmaiņas, kā strijas un ādas pigmenti pēc grūtniecības var arī pilnībā neizzust, jo šo izmaiņu veidošanos nosaka iedzimtība.

Biežāk sastopamās ādas izmaiņas ar kurām var saskarties ikviena grūtniece ir strijas, ādas pigmentācijas izmaiņas, plankumi, jutīga, sausa un niezoša āda. Pārsvarā šīs ādas izmaiņas nav kaitīgas grūtnieces un bērna veselībai. Bet, ja pēkšņi parādās izsitumi, neizturama ādas nieze, ādas iekaisumi, kuri nepāriet vairāku dienu laikā, ieteicams vērsties pie ārsta vai ginekologa.

Tādas ādas problēmas, kā psoriāze vai ekzēma grūtniecības laikā var saasināties vai izzust. Grūtniecības laikā āda kļūst tumšāka, parādās brūni pigmentu plankumi, tumšāki kļūst krūšu gali un vēdera priekšējā līnija (varbūt līdz pat 1 cm plata, dažreiz tā var šķērsot nabu, parasti sāk parādīties grūtniecības otrajā trimestrī. Tā rodas hormonālo svārstību ietekmē un pazūd pēc bērna piedzimšanas), saules staru ietekme veicina šo pigmentu parādīšanos, tāpēc ieteicams ievērot drošas sauļošanās priekšnoteikumus.

Grūtniecības laikā novēro ādas spīdumu, kam par iemeslu ir tas, ka ir palielinājies cirkulējošo asiņu daudzums. Līdz ar asinsrites uzlabošanos, uzlabojas tauku dziedzeru darbība un sekrēcija līdz ar to āda kļūst spīdoša. Ādas taukainību var censties samazināt ar speciāli tam paredzētiem ādas kopšanas līdzekļiem. Protams, ļoti svarīgi ir ikdienā izdzert pietiekamu šķidruma daudzumu.

Grūtniecības akne jeb pinnes – hormonālo izmaiņu rezultātā grūtniecības laikā ir iespējamas sejas ādas tipa izmaiņas, kā arī tām sievietēm, kurām iepriekš nav bijušas nekādas ādas problēmas, tā pēkšņi var kļūt problemātiska (pūtītes). Grūtniecības pinnes parasti attīstās pirmajā grūtniecības trimestrī. Tās var novērot ne tikai uz sejas, bet arī uz muguras un krūtīm. Ieteicams ādu regulāri kopt ar maigiem attīrošiem sejas kopšanas līdzekļiem. Svarīgi ir notīrīt kosmētiku pirms gulētiešanas. Grūtniecības laikā pinnes ārstēt nedrīkst, jo šo ārstniecības līdzekļu sastāvā ir vielas, kuru iedarbība ir kaitīga gaidāmā bērna veselībai.

Ādas jutība – hormonālo izmaiņu ietekmē āda var kļūt jutīga, tāpēc ieteicams izvēlēties gadalaikam atbilstošu, brīvu, gaisa caurlaidīgu apģērbu. Kopt ādu ar maigiem, attīrošiem un saudzējošiem kosmētikas līdzekļiem, tādiem, kuri nerada papildus kairinājumu.

Vai drīkst griezt un krāsot matus?

Dažkārt sievietes izvēlas grūtniecības laikā matus negriezt māņticības dēļ. Lai arī pierādījumu šādas rīcības nelabvēlīgai ietekmei nav, katra sieviete grūtniecības laikā pati var izvēlēties, darīt to vai nē.

Nav pierādījumu, ka matu krāsošanai būtu kāda nelabvēlīga ietekme uz gaidāmo bērnu. Tomēr, ja ir uztraukums par to, ka matu krāsa nav īpaši labvēlīga, var izvēlēties dabiskas izcelsmes krāsošanas līdzekļus. Var palūgt frizierei matus krāsot vai balināt šķipsnās, lai šai krāsai nebūtu tiešas saskares ar ādu. Dažkārt mēdz gadīties, ka hormonālo izmaiņu dēļ mati reaģē uz veidošanas līdzekļiem nedaudz savādāk kā pirms grūtniecības.

Matu ieveidošanai var lietot ierastos līdzekļus. Ja ir uztraukums par matu lakas nelabvēlīgo ietekmi, tās uzsmidzināšanu jāveic labi vēdinātās telpās.

Galvenais ir rīkoties saskaņā ar savām sajūtām, lai nebūtu jāpiedzīvo stress, no kura var viegli izvairīties.

Liekie matiņi. Vai var veikt vaksāciju?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja līdz šim esiet radusi lietot ķīmiskas izcelsmes epilācijas līdzekļus, to var turpināt darīt, jo līdzīgi kā iepriekš, nav pierādījumi, ka šie līdzekļi nelabvēlīgi ietekmē grūtniecību. Tomēr jāņem vērā, ka grūtniecības laikā ādas jutīgums var mainīties. Noteikti jāizvairās no šo līdzekļu lietošanas vietās, kur āda ir bojāta.

Grūtniecības laikā var veikt arī vaksāciju, ja to ir ierasts darīt, tomēr vairumā gadījumu tā netiek rekomendēta, it īpaši, ja grūtniece to veic pirmo reizi vai pirmajā grūtniecības trimestrī, jo saistībā ar hormonālām pārmaiņām āda kļūst jūtīgāka un vaksācijas process var būt ļoti sāpīgs un nepatīkams. Vaksācija var būt arī diezgan nehigiēnisks process, jo veicot šo procesu var tikt traumēta āda, kā rezultātā var rasties iekaisums. Ja tomēr bez vaksācijas nevar iztikt, ieteicams pirms kārtējās procedūras informēt meistaru par esošo grūtniecību, kā arī ir ieteicams pārliecināties, vai no vaksācijas procesā izmantotajiem līdzekļiem neparādās kādas alerģiskas izpausmes.

Nevēlamo apmatojumu var noskūt. Iespējams, ka grūtniecības laikā to var nākties darīt biežāk, jo dažreiz sievietēm grūtniecības laikā hormonu ietekmē apmatojums var augt ātrāk.

Grūtniece un mākslīgie nagi - jā vai nē

Foto: PantherMedia/Scanpix

Grūtniecības laikā var veikt manikīru un pedikīru, tomēr noteikti jāseko, lai tas tiek veikts higiēniskos apstākļos un instrumenti ir rūpīgi sterilizēti, lai izslēgtu jebkādu inficēšanās risku.

Var likt mākslīgos nagus, jo nav apliecinājumu, ka šī procedūra būtu grūtniecēm kaitīga. Dažreiz grūtnieces norāda, ka nagi vairs "neturas" un no tiem uz laiku ir jāatsakās.

Vai es drīkstu apmeklēt solāriju?

Daudzi ārsti grūtniecēm neiesaka apmeklēt solāriju, jo tas ir samērā intensīvs ķermeņa apstarojums, kas grūtniecības laikā nebūtu vēlams. Tā vietā vasaras laikā būtu vēlams izvēlēties mērenu pabūšanu saulē (labāk rīta vai pēcpusdienas stundās) vai saudzējošus tonējošos krēmus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!