gimene
Foto: F64

Audzināt dēlu vai meitu, atšķirības pastāv. Viedokļi gan dalās par to, kāda dzimuma bērniņu audzināt ir vieglāk. Šoreiz 24 vērā ņemami ieteikumi māmiņām, kas auklē mazos dēlēnus, ko apkopojis portāls top.thepo.st

1.Iemāciet savam dēlam izteikt vārdos to, ko viņš jūt.

Mazulis var izmisumā kliegt, slēpties no samulsuma, uztraukumā kost un no bailēm raudāt. Paskaidro viņam, ka emocijas ir tās, kas diktē ķermeni, kā tam uzvesties. Parādiet viņam citus cilvēkus, kas izjūt līdzīgas emocijas, taču spēj uzvesties savaldīgāk. Pārrunā ar bērnu arī savas personīgās emocijas. Kad vienu dienu tavs dēlēns izaugs, viņš zinās atšķirību starp dusmām un samulsumu, vilšanos un bēdām, tad viņš iemācīsies tikt galā ar emocijām un tās skaļi izteikt, par to nekautrējoties un nejūtot vainas sajūtu.

2. Esiet pati galvenā sava bērna atbalstītāja.

Visticamāk, ka ne reizi vien tavs dēls būs samulsis un sarūgtināts, kad ģimenes viesībās sāksiet dziedāt viņa skolas rokgrupas izpildīto dziemsu, rādīt meitenēm dēla bērnības fotogrāfijas, krāt pašus dumjākos (protams, dēla skatījumā) diplomus, apbalvojumus un sasniegumus un savā blogā aprakstīt dēla problēmas skolā. Visticamāk, kādu dienu viņš teiks: "Pietiek, mamma, apstājies". Viņš sarks, bet zinās, ka ir pasaulē vismaz viens cilvēks, kurš par viņu vienmēr fanos.

3.Iemāciet savam dēlam kārtības sajūtu, gatavot ēst, mazgāt savas zeķes un gludināt kreklus.

Iespējams, viņam tas nekad nebūs nepieciešams, taču kādudien viņa sieva jums būs pateicīga.

4.Lasiet viņam priekšā un lasiet kopā.

Bērni mīlestību pret lasīšanu iemanto, sēžot klēpī saviem vecākiem. Bērnam jāredz, ka arī jūs lasāt. Pastāstiet viņam, par ko lasāt, par savām mīļākajām grāmatām un to varoņiem. Paskaidrojiet viņam, kāpēc ir tik svarīgi lasīt grāmatas. Un lasiet kopā, bet pēc tam pārspriediet izlasīto, pafantazējiet, zīmējiet ilustrācijas mīļākajām pasakām – iemāciet bērnam būt aktīvam lasītājam.

5.Mudiniet viņu dejot.

Mūzika, ritms un deja – tā ir universiāla valoda, kas saprotama ikvienam. Lai bērns harmoniski attīstītos, viņš jāprot arī brīvi pārvaldīt savu ķermeni. Padejojiet kopā ar bērnu, paslavējiet viņu.

6.Pārliecinieties, vai tavs dēls komunicē tikai ar labiem cilvēkiem, kuri var sniegt pozitīvu piemēru:

- gudriem, drosmīgiem, stipriem, talantīgiem un godīgiem. Pastāstiet viņam par slaveniem rakstniekiem, ceļotājiem, izmeklētājiem, māksliniekiem, kosmonautiem, fotogrāfiem, aktieriem. Par to, kā viņi dzīvoja un cik daudz pūļu bija jāiegulda, lai sasniegtu to, ko viņi sasnieguši. Un stāstiet ne tikai par vīriešiem, bet arī par sievietēm. Tāpat noteikti jāuzsver, ka cilvēka iekšējās pasaules bagātība ir daudz svarīgāka par skaistu ārieni.

7.Esiet piemērs savam dēlam.

Tu jau esi supervarone – tā ir patiesība, par to nešaubies ne sekundi. Tomēr katru dienu pierādie savam mazajamdēlēnam, ka esiet skaista, gudra un godīga. Tu – viņa ideālā sieviete, paraugs visiem pārējiem.

8.Iemāciet dēlam labas manieres:

- pateikt paldies un lūdzu, pasniegt roku sievietēm, piedāvāt palīdzēt, palaist apsēsties utt. Tas viss pasauli var padarīt kaut nedaudz labāku, ja viens topošais vīrietis pratīs labas manieres.

9.Sniedziet iespēju viņam ticēt, ka vienmēr būsiet viņa balsts.

Tavs dēlēns ne reizi vien izjutīs bailes un satraukumu, sāpes vai bēdas, vai vienkārši vēlēsies saņemt tavu atbalstu brīdī, kad nebūsi blakus. Sniedz viņam šādu drošības sajūtu – lai kur viņš būtu, cik vientuļš justos, viņš nekad nebūs viens. Nekad.

10.Iemāciet viņam to, ka kādreiz jābūt arī ļoti maigam:

- pret maziem bērniem, dzīvniekiem, ziediem un jūtām pret citiem cilvēkiem.

11.Ļauj viņam sabojāt tās mantas, ko viņš tāpat kādudien ar tām izdarīs.

Ja jūs katru reizi satrauksieties, kad tavs puisēns atnāks mājās ar netīrām un saplēstām drēbēm, tad iekļūsiet bezjēdzīgā cīņā. Netērējiet enerģiju, dusmojoties par neizbēgamo – puikas iepazīst pasauli, ložņājot pa kokiem un žogiem, lecot peļķēs, apšļakstoties ar netīro ūdeni un krītot tajās. Tā ir viņu lietu kārtība, par ko nevajadzētu lieki satraukties.

12.Esiet ieinteresēta viņa nodarbēs:

– uzziniet visus futbola spēlēšanas trikus un iemācieties visus futbolistu vārdus no tava dēlēna favorītkomandas, bet vēl labāk, no izlases, iemācietues vismaz atpazīt sava dēla mīļākās mūzikas grupas izpildītās dziesmas utt. Esiet aktīva dēla dzīves dalībniece, nevis tikai novērotāja.

13. Ejiet kopīgās pastaigās.

Izslēdziet televizoru, datoru, visas spēlītes citās tehniskajās ierīcēs, nolieciet mobilo tālruni un fotoaparātu maliņā. Vienkārši izejiet ārā un sekojiet savam bērnam, skatieties uz viņu, kurp viņš dosies, pavērojiet viņa reakciju, uzdodiet jautājumus. Tā ir sava veida maģija, pamēģiniet.

14.Ļaujiet viņam zaudēt.

Lai kā negribētos, bet tavs bērns nevarēs būt uzvarētājs it visā. Jūs parasti sakāt:"Tu uzvarēji, jo centies", taču viņš nemaz tā nedomā un jūtas arūgtināts. Un tas ir labi, jo dzīvē dažreiz notiek tādi pavērsieni, no kuriem mēs, kā vecāki, savus bērnus vēlētos pasargāt. Taču prakse noderēs vēlāk, kad tavs dēlēns atkal zaudēs (un atkal, un atkal un atkal). Iemāciet viņam, ka dažreiz viņš uzvar, bet dažreiz zaudē. Tomēr tas nenozīmē, ka vajag padoties.

15.Sniedziet viņam iespēju palīdzēt citiem.

Pastāv liela atšķirība starp sniegt iespēju palīdzēt un piespiest palīdzēt. Sniegt iespēju – tas ir kā aizdegt dzirkstelīti sirdī, kas kādudien pārvēršas lielā ugunskurā un apgaismo visu pasauli. Esiet piemērs – palīdziet viens otram.

16.Paskaidrojiet, ka sasniegt pilnību palīdz vien prakse.

Tas attiecas ne tikai uz sportu un mūziku, bet arī uz dzīvi kopumā. Izstrādājiet pareizos ieradumus, kas palīdzēs jau pieaugušam vīrietim viegli tikt galā ar dzīvi.

17.Atbildiet tad, kad viņš jautā:"Kāpēc?"

Atbildiet viņam vai arī kopā meklējiet atbildi. Parādiet viņam, kur var rast atbildi (pavaicāt tētim, vecmāmiņai vai vectētiņam, samaklēt enciklopēdijā vai internetā). Uzdodiet viņam papildus jautājumus, lai viņš sāktu domāt. Ja kādreiz viņš būs pārāk samulsis, lai pavaicātu tev, viņš vismaz zinās, kur meklēt atbildi.

18.Lai tētis viņam iemāca pašas galvenās lietas.

Ja jūs ļausiet tētim iesaistīties bērna audzināšanā no paša sākuma, kaut kad dēls nonāks pie domas: mans tētis zina visu. Jūs vienmēr būsiet mīļā mamma, taču dēlam tētis vienmēr būs īpašs cilvēks, kurš zina visas atbildes uz visiem jautājumiem.

19.Sniedziet iespēju viņam izlādēt enerģiju:

- bungas, boksa maisu vai ko citu. Sniedziet viņam kaut ko tādu, dēļ kā viņš varētu "jukt prātā", pretējā gadījumā viņš izmantos kādu no jūsu lietām, par ko pēc tam varēsiet tikai nožēlot.

20.Vienmēr nēsājiet līdzi mitrās salvetes, antibakteriālu gēlu un plāksterus.

21.Uzceliet viņam cietoksni.

Nometiet uz grīdas spilvenus, atstutējiet tos vienu pret otru, izmantojot krēslus, pārklājiet tam virsū segas un jūsu viesistaba pārvērtīsies par brīnummājiņu. Kāpēc? Tādēļ, ka bērnam jāredz – katra visparastākā lieta spēj pārvērsties, lai rastos brīnumi. Proti, ikvienu lietu var izmantot ne tikai tai paredzētam mērķim.

22.Ņem dēlēnu visur līdzi:

- uz darbu, uz tikšanos ar draugiem, ceļojumos. Katra jauna vieta atvērs viņam sirdi, liks domāt un tiks gūtas patīkamas atmiņas.

23.Skūpsti viņu un apskauj!

Jebkura dēla mamma pateiks, ka mazi puikiņas ir ļoti mīloši un maigi. Viņi spēj būt mežonīgi un draiskulīgi visu dienu, bet ir tādi momenti, kad viņi ir ļoti labestīgi, maigi un emocionāli. Tādēļ skūpstiet un apskaujiet viņus, neraugoties uz vecumu – vai dēlēns ir divus mēnešus vecs vai 16 gadus vecs, jo īpaši to ieteicams darīt brīžos, kad viņi ir kaprīzi un nerātni. Nebaidieties no tā, ka viņi varētu izaugt mīkstčauļi – zēni ļoti alkst pēc mīlestības. Un pārliecinies, vai viņš zina, ka mamma savu dēlu drīkst skūpstīt, neraugoties uz viņa vecumu un kur viņš tajā brīdī atrodas.

24.Esiet viņam kā mājas.

Kad mazulis mācās staigāt, viņš no jums atiet vien pāris solīšus, bet tad atgriežas. Vēlāk – paiet jau tālāk, bet atkal ātri skrien atpakaļ. Kad viņš iemācīsies zīmēt, viņš gaidīs tavu lepno smaidu. Kad viņš iemācīsies lasīt, vienu un to pašu grāmatu skaļā balsī viņš jums lasīs 20 reizes, un jums būs jāklausās. Kad viņš spēlēs futbolu, viņš meklēs jūsu seju tribīnēs.
Kad viņš saslims, viņš piezvanīs tieši jums. Kad viņš patiešām kaut ko sabojās, viņš piezvanīs jums. Pat tad, kad viņš kļūs pieaudzis un stiprs, viņš var sākt raudāt uz jūsu pleca, nekautrējoties no jūtām. Pat tad, kad viņam būs jau sava ģimene, jauna sieviete un jaunas mājas, jūs tāpat būsiet mamma. Tikpat patstāvīga un nemainīga kā saule.

Pats galvenais, kas jāzina tavam dēlam ir tas, ka viņš vienmēr būs jūsu sirdī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!