f64_bernudarzs_atkl_035
Foto: F64
Kurš vecāks gan nezina, cik bērni ir kustīgi. Viena minūte, un bērniņš vairs neatrodas tur, kur tu to pēdējo reizi redzēji. Kā vispareizāk rīkoties, ja bērns nokritis no augstuma?

Konsultē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenais speciālists Haralds Luškovskis:

Mazam bērnam nav augstuma izjūtas. Zīdainim kritiens no augstas virsmas var būt ļoti bīstams, tādēļ viņu ne brīdi nedrīkst atstāt neuzmanītu uz pārtinamā galda vai dīvāna. Lūzums mazuļa trauslajos galvaskausa kaulos var rasties, pat noveļoties no 20–30 cm augstuma. Pirmā pazīme ir asinsizplūdums mīkstajos audos, proti, liels puns pakauša vai paura kaula zonā. Tad jāsauc ātrā palīdzība un jāveic rentgena uzņēmums, lai pārliecinātos, vai nav lūzums.

Paaugoties, bīstamas kļūst kāpnes, pa kurām mazulis var novelties, logs un balkons, pa kuriem iespējams izkrist, kā arī citas vietas.

Svarīgākās lietas, kas jāzina vecākiem:

- Pat tad, ja bērns pēc galvas traumas ir pie samaņas un viņa uzvedība nav mainījusies, jāizsauc ātrā palīdzība, lai mediķi novērtētu situāciju, jo sasitums var izraisīt veselības problēmas vēlāk.

- Cietušo nedrīkst kustināt un pārvietot. Jāizsauc ātrā palīdzība un jānogulda. Bērnu, kurš pēc traumas ir zaudējis samaņu, novieto stabilā sānu guļā, lai nodrošinātu viņam brīvus elpceļus.

- Krītot iespējams gūt ne tikai galvas, bet arī mugurkaula traumu, tāpat kā ceļu satiksmes negadījumā, lecot ūdenī vai cietušajam uzkritis liels smagums, tāpēc viņu nedrīkst kustināt un pārvietot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!