Foto: Privātais arhīvs
Rīdziniecei Ievai Bišmeistarei ir 31 gads. Jaunā sieviete kopš bērnības slimo ar retu slimību - cistisko fibrozi. Latvijas ārstu konsīlijs ir lēmis, ka Ievu var glābt plaušu transplantācija. To ir uzņēmusies veikt Tartu Universitātes slimnīca Igaunijā, jo Latvijā šādas iespējas nav. Jaunās sievietes dzīvības glābšanai kopumā nepieciešami ap 100 000 eiro. Mediķi un Ieva lūdz sabiedrības palīdzību.

Cistiskā fibroze ir iedzimta slimība, kuru nosaka cistiskās fibrozes transmembrānā regulējošā olbaltuma gēna mutācijas, kas izraisa dzīvībai svarīgu orgānu bojājumus. Ievas gadījumā smagi skartas plaušas. Šobrīd slimība ir progresējusi un Ievai, lai dzīvotu, jāatrodas pie skābekļa aparāta.

Kā stāsta Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas ārste Vija Švābe, viņa ar Ievu iepazinusies, kad meitenei bija pieci gadi, toreiz viņu ārstējis gastroenterelogs, bet tad atklājies, ka meitenei ir cistiskā fibroze. Pēc dakteres teiktā, agrāk ārstēšana bijusi ierobežota, bet kopš 1993.gada ir ievērojami uzlabojusies šīs slimības pacientu atveseļošana. Tomēr minētajai slimībai ir tendence progresēt, un Ieva jau divus gadus saņem skābekli, lai elpotu.

Daktere norāda, ka nevar pateikt, cik ilgā laikā jāpagūst veikt plaušu transplantācijas operāciju, taču konsīlijs ir lēmis, ka Ievai operācija šobrīd ir vienīgā iespēja dzīvot, jo medikamentozā ārstēšana vairs nepalīdz.

Slimība izpaužas ar visu ārējās sekrēcijas dziedzeru traucējumiem, kas savukārt izraisa dzīvībai svarīgu orgānu bojājumu. Ievas gadījumā vissmagāk skartas plaušas. "Cik sevi atceros, daudz laika tika pavadīts slimnīcā. Jau kopš bērnības ikdienas neatņemama sastāvdaļa ir daudzu medikamentu lietošana, inhalācijas katru dienu, kā arī fizioterapija."

Ieva atzīst, ka vienmēr paticis būt devējas lomā, bet tagad pašai jāmācās būt otrā pusē.

Neskatoties uz smago saslimšanu, Ieva ir ieguvusi augstāko izglītību Sociālo zinātņu bakalaura programmā Ekonomikas un Vadības zinību specialitātē, strādāja finanšu sektorā, aktīvi nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm. Ieva vairākus gadus dziedāja korī un centās sadzīvot ar savu diagnozi. Šobrīd slimība ir progresējusi un Ievas ikdiena ir saistīta ar pastāvīgu atrašanos pie skābekļa aparāta.

Ievai pa spēkam ir pavisam minimāla fiziskā slodze. Tālāku attālumu veikšanai, kas var būt vien 50 metri, nepieciešams ratiņkrēsls. Ikdienā Ieva ir atkarīga no mammas un drauga palīdzības. Gan ēst gatavošana, pārtikas iegāde, mājas uzkopšana, ārstu apmeklējumi un jebkāda cita iziešana no mājas, kā arī citi mājas darbi Ievai vairs nav pa spēkam. Pēdējos divus gadus Ieva vairs nespēj strādāt, un kopš pērnā gada viņai ir piešķirta 1.invaliditātes grupa. Slimība progresējusi, un Ievai ir smags skābekļa trūkums, kas apdraud viņas dzīvību.

Latvijas ārstu konsīlijs ir lēmis, ka Ievu var glābt plaušu transplantācija. To ir uzņēmusies veikt Tartu Universitātes slimnīca Igaunijā, jo Latvijā šādas iespējas nav. Lai Ievu uzņemtu transplantācijas rindā nepieciešami 40 000 eiro, taču kopējās izmaksas, ietverot pēcoperācijas periodu, veidos līdz pat 100 000 eiro.

Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa portālam Cālis.lv pastāstīja, ka Tartu Universitātes slimnīcā jau ir veiktas 10 plaušu transplantācijas operācijas, bet Ieva būt pirmā ārvalstu paciente. Bērniem, ja nepieciešama ārstēšana vai operācija ārzemēs, izmaksas tiek kompensētas, bet ar pieaugušajiem ir citādi, tādēļ tiek lūgta sabiedrības palīdzība.

Visi cistiskās fibrozes pacienti tiek ārstēti Bērnu slimnīcā

Ieva ir Latvijā unikāla paciente, jo lai arī jau 31 gadu veca, viņa vienmēr ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paciente, jo šo reto slimību ārstē Latvijā tikai un vienīgi Bērnu slimnīcā. Līdz šim Ievas ārstēšanu ir pilnībā segusi valsts, ieguldot apjomīgus līdzekļus. Bet šobrīd, lai Ieva izdzīvotu un būtu pilnvērtīgs sabiedrības loceklis un nodokļu maksātājs, nepieciešama sabiedrības palīdzība. Nacionālais veselības dienests valsts atbalstu Ievai ir atteicis, norādot, ka plaušu transplantācija nav paredzēta valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā.

Švābe stāsta, ka Bērnu klīniskās universitātēs slimnīcā ir reģistrēti 42 cistiskās fibrozes pacienti, no tiem 11 pacienti ir pieauguši cilvēki, no kuriem astoņiem pacientiem tuvākajos gados būs nepieciešams veikt plaušu transplantāciju. Ar cistisko fibrozi slimajiem bērniem vecumā līdz 18 gadiem plaušu transplantācijas operācijas nav nepieciešamas, viņi ārstējas medikamentozi.

Nacionālā veselības dienesta ierēdņu vienaldzību glābj Latvijas sabiedrība, jo Ieva ir jau otrais gadījums, kam nepieciešama plaušu transplantācija un kuras vienīgās cerības ir Latvijas iedzīvotāju ziedojumi. Pirmā bija Zane Lagzdiņa, kurai sabiedrība īsa laikā saziedoja 120 000 EUR un kurai plaušu transplantācija sekmīgi veikta, atgādina ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

Ievas dzīvība šobrīd ir atkarīga no līdzcilvēku atbalsta. Ja netiks veikta plaušu transplantācija, tad slimība turpinās progresēt līdz pilnīgai elpošanas nepietiekamībai un šī iemesla dēļ Ieva var nomirt.

Ievai 23.decembrī ir dzimšanas diena, un pastāv cerība, ka ziedojums būtu lieliska dāvana, lai jaunās sieviete atkal pilnvērtīgi varētu atgriezties sabiedriskajā dzīvē, strādājot un maksājot valstij nodokļus, ko darījusi līdz šim, kamēr vien slimība nebija progresējusi tik tālu.

Glābsim Ievu ziedojot:

- Portālā Ziedot.lv ar internetbankas vai maksājuma kartes starpniecību http://www.ziedot.lv/lv/project/2036

- Zvanot uz ziedojumu tālruni 9006 7009 (maksa par zvanu 1,42 eur)

- Jebkurā bankas filiālē uz Ziedot.lv kontu, norādot mērķi „Glābsim Ievu”
Fonds "Ziedot", Reģ. Nr 40008078226
SWEDBANK: bankas kods: HABA LV 22, konta nr: LV95HABA0551006150241
SEB: bankas kods: UNLALV2X, konta nr: LV86UNLA0050014286045
NORDEA: bankas kods: NDEALV2X, konta nr: LV19NDEA0000082343510
CITADELE: bankas kods: PARXLV22, konta nr: LV64PARX0012713470002
NORVIK BANKA: bankas kods: LATBLV22, konta nr.LV42LATB0002010114928
DNB BANKA: bankas kods: RIKOLV2X, konta nr. LV53RIKO0002013321645
Latvijas pasts: Konta Nr. LV05LPNS0001003230983

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!