Foto: Publicitātes foto

Vidzemes slimnīcā Valmierā un Cēsu klīnikā bērniem palīdz veseļoties Dakters Klauns. Abās Vidzemes slimnīcās ar mazajiem pacientiem ikdienā galvenokārt tiksies valmieriete Ivita Goldberga - Miljone, kura savam Daktera Klauna darbam izvēlējusies vārdu Dr.Tūta.

Vidzemē Dakteru Klaunu šoruden jau paveikto novērtējuši vairāki desmiti mazo pacientu, kā arī Vidzemes slimnīcas un Cēsu klīnikas pārstāvji. Jaunizveidoto sadarbību ar Dr.Klauniem pozitīvi vērtē arī Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs: "Mēs esam atvērti visam jaunajam un labajam, kas palīdz veidot pacientam draudzīgu slimnīcu un veicina atveseļošanos. Turklāt mazie pacienti un rūpes par viņiem vienmēr ir bijusi prioritāte, tāpēc arī pieņēmām ideju, ka turpmāk arī pie mums būs Dakteri Klauni, lai līdzdarbotos bērnu ārstniecības un aprūpes procesā, reizē ārstējot emocionāli."

Vidzemes slimnīcas Bērnu slimību nodaļā vienlaikus var ārstēties 21 pacients, savukārt SIA "Cēsu klīnika" galvenā ārste Anda Skrastiņa informē: "Cēsu klīnikā Dr.Tūta palīdz vienlaikus atveseļoties 15 pacientiem un viņu tuviniekiem. Dr.Tūta padara mazo pacientu dzīvi interesantāku un krāsaināku, kā arī medicīnas personālam atvieglo komunikāciju ar mazajiem ne vienmēr patīkamo medicīnisko manipulāciju laikā."

Savukārt Vidzemes slimnīcas galvenā māsa Antra Kupriša uzsver, ka pēc labas prakses principiem svarīgākais sadarbībā ar pacientu ir holistiskā aprūpe: "Tas nozīmē, ka neārstējam tikai ķermeni, bet cilvēku kā veselumu visās viņa dimensijās – psihiskajā, sociālajā, fiziskajā un garīgajā. Bērnam, kurš nokļuvis slimnīcā, ir grūti – slikta pašsajūta, sveša vieta, sāpīgas procedūras, bailes. Dakteris Klauns šādā situācijā ir lielisks palīgs, kurš darbojas ar mazo pacientu, medicīnisko manipulāciju laikā piesaista bērna uzmanību sev un mazina viņa bailes, uz laiku ļauj nedomāt par sāpēm. Mūsu vērtējumā Dakteris Klauns noteikti palīdz slimnīcas personālam, jo mierīgs, nesasprindzis bērns arī ātrāk atveseļojas." Medmāsa paguvusi novērot, ka Dr.Klaunam bieži vien jāpalīdz arī slimā bērna vecākiem, lai mazinātu stresu par notiekošo.

Dr.Tūta jeb Goldberga - Miljone joko, ka viņa vienmēr ir kādu jauku pārsteigumu pilna - gluži kā piepildīta saldumu tūta, kas arī šķitis atbilstoši vārda Dr.Tūta izvēlei. Dr.Klauna galvenie ikdienas pienākumi saistās ar rūpēm par saviem četriem bērniem, bet viņa ir ļoti gandarīta, ka Dr.Klauna darbā izdodas apvienot visus savus talantus - atraktivitāti, muzikalitāi, prasmi komunicēt ar bērniem.

"Divos gados esmu sapratusi - šī ir mana sapņu profesija! Arī pedagoģijas bakalaura grādu savulaik ieguvu ar mērķi - būt zinošai mammai saviem bērniem un reizē palīdzēt citiem. Mani nebiedē slimnīcas vide, esmu tajā pavadījusi laiku arī kopā ar saviem bērniem. Kā māte esmu izjutusi, ka slimnīcā ļoti pietrūkst persona, kura stresa vai noguruma situācijās var pabūt ar bērnu - parunātos, paspēlētos vai vienkārši pieskatītu, lai arī viņa vecāki vai cita pavadošā persona var kaut uz mirkli atpūsties. Dr.Klauns ir ideāls risinājums, kura klātbūtne ir ne tikai iepriecinājums, bet arī terapeitiska," atklāj Goldberga - Miljone.

"Rīgā, Ventspilī un Valmierā strādā 30 Dakteri Klauni, kas nozīmē vismaz 90 stundas katru nedēļu, ko Dr.Klauni pavada slimnīcās ar mazajiem pacientiem. Dr.Klaunu labdarības programmu esam uzsākuši un attīstījuši no nulles - Latvijā nekas tāds nekad nav bijis un nebūtu iespējams arī bez tik ļoti svarīgā visdažādākā apmēra ziedojumu atbalsta. Dakteru Klaunu klātesamība reģionu slimnīcās ir viena no mūsu tālākā darba prioritātēm, tādēļ īpašs prieks, ka Valmierā un Cēsīs pašreiz ir izdevies gūt tik labu risinājumu ar Dr.Tūtas iesaisti. Protams, pa reizei viņu un bērnus apciemos arī draugi – citi Dakteri Klauni," norāda biedrības Dr.Klauns vadītāja Marianna Milovska.

Dr.Klaunu terapijas programmas analogi eksistē vairāk nekā 30 pasaules valstīs, pirmo reizi sāka praktizēt 1986.gadā ASV, Eiropā no 1993.gada. Dr.Klauns ir īpaši sagatavots profesionālis, kura darba arsenālā ir gan aktierdarba iemaņas, spēja kontaktēties ar bērniem, prasme smīdināt un rādīt trikus, gan īpaša psiholoģiskā sagatavotība, gan zināšanas par ārstniecības un aprūpes procesu, medicīniskām procedūrām, kā arī spēja improvizēt un elastīgi reaģēt netipiskās situācijās.

Dr.Klaunu terapiju pielieto bērniem, kam nepieciešama ilgstoša ārstēšana un tie pārdzīvo psiholoģisku diskomfortu, kas nereti saglabājas pat pēc ārstēšanas beigām. Spēle, komunikācija, smiekli atgriež bērnu viņa ierastajā pasaulē pat slimnīcas apstākļos. Darbības mērķis ir palīdzēt bērniem aizmirst un pārvarēt bailes, sāpes, dažādas negatīvas emocijas, kas nereti ir ārstniecības procesā, veicot dažādas manipulācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!