'Ar Gardu Muti Valmiermuižā'
8. novembrī no plkst. 11.00 līdz 15.00 pie "Valmiermuižas alus" darītavas notiks Mārtiņdienai veltīts lauku labumu tirdziņš "Ar Gardu Muti Valmiermuižā", radošās darbnīcas un mielošanās, pastāstīja pasākuma organizatori.
Mārtiņi ir svinības, kurās pateicas par bagātīgo ražu. Arī Valmiermuižā sabraukšot tuvāki un tālāki mājražotāji un amatnieki, kuri gada vēsākajam laikam būšot sagatavojuši brangus lauku labumus un krājumus ziemai – mājas maizi, svaigo sieru, kūpinājumus, nēģus, medu, garšvielas, mājas vīnus, sulas, sukādes, sulīgus augļus un dārzeņus.
Lai mājās ienāktu svētība, Mārtiņos esot jāiet arī budēļos, tamdēļ folkloras kopa "Putni" lielākus un mazākus tirdziņa viesus aicinās izzināt Mārtiņdienas tradīcijas un doties rotaļās. Bērnus, kā allaž, sagaidīs svētku radošās darbnīcas, kur tiks gatavotas krāšņas maskas un Mārtiņdienas gaiļi. Savukārt latvisko dzīvesziņu palīdzēs izkopt latvju zīmju izzināšanas un veidošanas darbnīca. Kā ierasts, mazākie tirdziņa apmeklētāji varēs doties zirgu izjādēs.
Senču gudrība vēsta, ka saaukstēšanos noņemot kā ar roku, ja nomalko kausu karsta alus ar medu. Tamdēļ, lai visi tirdziņa viesi varētu kārtīgi sasildīties, "Valmiermuižas alus" meistari būs sarūpējuši gan smeķīgu karstalu, gan siltu iesala dzērienu. Savukārt, izsmalcinātākām garšas kārpiņām, provēšanai nodos ziemīgu jaunbrūvējumu, sola Valmiermuižas pārstāvji.
Ieeja pasākumā bez maksas.
Savukārt vakarpusē, plkst. 19.00, "Valmiermuižas klētī" notiks Mārtiņdienai veltīts tradīciju vakars, kurā piedalīsies postfolkloras balss un dvēsele Ilga Reizniece kopā ar draugiem - Andri Davidonu, Mārtiņu Lindi, kuri rībinās deju placi, bet Rīgas Danču kluba dejotāji pamācīs, kā griezties latvisko danču soļos.
"Mārtiņi izsenis bijuši priecīgākie un dāsnākie svētki Vidzemē. Pēc pusgadu ilgā nepārtrauktā darba cēliena, nu beidzot var sākt atpūsties un svinēt. Ar maskām, ar bagātīgiem galdiem un lustīgiem dančiem," tā par svinībām stāsta Ilga Reizniece.
Biļetes uz šo pasākumu var iegādāties "Biļešu Paradīze" kasēs vai Valmiermuižas tirgotavā pie alus darītavas.
Mārtiņdienas tirgus ar odziņu Sabilē
Jau atkal klāt ir rudens un līdzi tam atnākusi Mārtiņdiena. Kad rudens raža novākta, ir īstais laiks lustīgai andelei, lai ar mājās izaudzētiem dārzeņiem un citiem gardumiem, adītajām, siltajām zeķēm, cepurēm un cimdiem dotos uz Mārtiņdienas gadatirgu, uzskata Sabilē, kas sevi dēvē par "Pilsētu ar odziņu".
Tad nu "odziņu" tur šajā nedēļas nogalē netrūks – dzērvenes jau zibina sarkanos vaigus un gaida, bet no Vīnakalnā lasītajām ogām radītie labumi būs baudāmi jau no plkst. 11.00, kad Sabiles centrā norisināsies tradicionālais Mārtiņdienas gadatirgus "Gailis ar odziņu", kur visi laipni aicināti uz tirgošanos un iepirkšanos. Apmeklētājus priecēs ne tikai tirgotāju sarūpētie labumi, bet arī amatiermākslas kolektīvu uzstāšanās un daudzi citi pārsteigumi.
Ventspilī tirgosies ar lauku labumiem
Ventspils tirgū sestdien jau no plkst. 8.00 varēs sastapt lauku labumu tirgotājus kuplā skaitā. Varēšot nopirkt gan svaigu gaļu, gan kūpinājumus, konditorejas izstrādājumus, gardas zivis, augļus un veselīgus dārzeņus, meža ogās, medus produkciju, amatnieku izstrādājumus, rudens un ziemas preces un daudz ko citu.
No plkst.10.00 līdz 13.00 Desu ciema mini Zoo piedāvās tirgus apmeklētājiem apskatīt un iegādāties zosis un trušus.
Kalnciema ielas tirdziņā – Mārtiņi, gardumi, dizains un jautrība
8. novembrī Kalnciema kvartāla tirdziņā visa uzmanība būs veltīta Mārtiņam – lai pats paēdis, apģērbts un priecīgs. Kalnciema kvartāla "Mārtiņa tirgū" gaidāms klezmera mūzikas koncerts, tirgus un īpašās aktivitātes Mārtiņdienas svinībām par godu. Ieeja – bez maksas.
Par enerģisku muzikālo noskaņu parūpēsies lieliskā balkānu klezmera mūzikas grupa "Shishki i Tabachok" (Шишки и Табачок klezmer band) no Rēzeknes. Grupa uzstāsies uz kvartāla brīvdabas skatuves no plkst. 12.00.
Mārtiņu paēdinās Rihards Frīdenbergs-Kalniņš un "Eco Catering", kas būs sarūpējuši Mārtiņdienas zosi un pīli.
Ar sezonas apģērbu un izpārdošanas akciju "Dizains par sviestmaizi" Mārtiņu apģērbs modes un dizaina veikals "Paviljons", sevi prezentēs jaunais zīmols "Skinny Latvian", kā arī daudzi citi mākslinieki, amatnieki un tirgotāji, kas būs parūpējušies par produkciju, lai iepriecinātu, atvieglotu vai kā citādi uzlabotu Mārtiņa un citu vīriešu ikdienu.
No plkst. 11.00 līdz 15.00 bērni darinās budēļu maskas un dosies ķekatās kopā ar starptautisko bērnudārzu "6 senses". "Koka dizaina centrs" aicinās spēlēties ar koku, izvingrināt rokas un kājas mini stafetēs un pārbaudīt savas zināšanas prāta spēlēs par koku.
Liepājas Pētertirgū gaidīs Mārtiņdienu
Sestdien, 8.novembrī, Liepājas Pētertirgū norisināsies Mārtiņdienas atzīmēšana, kurā liepājniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja iegādāties visu, kas nepieciešams Mārtiņdienas svētku galdam, kā arī mājas tekstila izstrādājumus, amatnieku darinājumus un citas preces ģimeniskai svētku atzīmēšanai.
Mārtiņdiena pēc senlatviešu tradīcijām ir bagātīgi rudens svētki, kas ieskandina ziemas sākumu un līdz ar kuru sākas ķekatu laiks. Šogad Ķekatnieki apmeklēs arī Pētertirgu, lai tirgus apmeklētājus iepazīstinātu ar Mārtiņdienas tradīcijām un ticējumiem, kopīgi ietu rotaļās un pieskandinātu tirgu ar līksmām dziesmām un dejām. Lai piedalītos Mārtiņdienas lustēs, ģimenes ar bērniem uz pasākumu tiek aicinātas no plkst. 11.00 līdz 13.00.
Ķekatas un svinības Brīvdabas muzejā
Šo svētdien, 9. novembrī, no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.00 Brīvdabas muzejā norisināsies Mārtiņdienas svinības. Aizvadot rudens beigu darbus un sagaidot ziemas sākumu, Brīvdabas muzejs aicina mazus un lielus apmeklētājus tērpties maskās dziedāt un dejot folkloras kopu pavadībā, baudīt Mārtiņdienas cienastu un "Mārtiņa beķerejas" sarūpētos pīrādziņus.
Izstāžu zālē plkst. 12.00 atklās izstādi "Starp divām saulēm", kā arī visi apmeklētāji varēs līdzdarboties Mārtiņdienas masku gatavošanā. Kurzemes sētā no plkst. 12.00 līdz plkst. 13.00 Mārtiņbērni tiks aicināti dziedāt un dejot kopā ar folkloras kopām "Grodi" un "Gara taka", iepazīstot svētku tradīcijas Kurzemē, un Zemgales sētās no plkst.13.00 līdz plkst. 15.00 folkloras kopas "Zvīgzna", "Krulla" un "Ciguzis"" gaidīs Mārtiņbērnus, lai ietu rotaļās un apdziedātu Vidzemes un Zemgales zemnieka sētas saimnieces.
Vidzemes sētā no 14.30 līdz 16.00 saimniekos folkloras kopa "Rija", bet pie Priedes kroga plkst. 15.00 rudens balvas Umurkumura stabā. Nidas dūmistabā kopā ar Daugmales Jāni Mārtiņbērni varēs iemācīties darināt māla pogas un liet vaska sveces, lai tumšās rudens dienas taptu gaišākas. Vidzemes sētā Mārtiņbērnus gaidīs dižsaimniece Ilze Briede, piedāvājot svētku cienastu – raušus, ābolus glazūrā un karstos dzērienus. Zemgales sētā dižsaimnieces Dairas Jātnieces Mārtiņdienas putra un citi gardumi. Arī citās sētās un Brīvdabas muzeja vietās notiks jautri un izglītojoši pasākumi.
Kad rudens darbi pabeigti un pilni apcirkņi, var ieskandināt ziemas sākumu. No sētas uz sētu dodas Mārtiņbērni, atnesdami svētību, un tāpēc ir laipni gaidīti katrā mājā. Ik sētā tie ierodas dziedādami, dejodami un rotaļās iedami. Brīvdabas muzejs aicina līdzi ņemt materiālus masku gatavošanai, tērpties maskās un ļauties Mārtiņdienas noskaņai!
Mārtiņdiena Turaidā
Svētdien, 9. novembrī, plkst. 14.30 Turaidas muzejrezervāts aicina ikvienu kopā svinēt latviešu gadskārtu svētkus – Mārtiņdienu.
Mārtiņi ir rudens uz ziemas satikšanās svētki, kas tikuši svinēti kopā ar Apkūlībām, skaidro muzeja speciālisti. Vārds "Apkūlības" sevī ietver nobeigtu darba cēlienu - labības kulšanu, kad lielie rudens darbi pabeigti – lauki aparti, graudi savietoti klētī, un zeme sagatavota ziemas atpūtai. Mārtiņos beidzas klusais veļu laiks, kas sācies Miķeļos un ritējis visu oktobri. Mārtiņi ir saimnieciskā gada noslēgums un ziemas sākuma diena. Svētku rituālos iederīgs ir zemes daudzinājums un pateicība par darbu izdošanos. Simboliski Mārtiņš tiek meklēts labības kūlī rijas stūrī, kur tas paslēpies glabādams un svētīdams nākamā gada ražu.
Mārtiņdienā Turaidā notiks zemes daudzinājums, tiks apdziedāti zirgi, jo Mārtiņš līdzīgi kā Ūsiņš ir arī viens no zirgu aizstāvjiem. Kopā ar Siguldas folkloras kopu "Senleja" un "Senlejiņa" maskotajiem dalībniekiem tiks dziedātas Mārtiņdziesmas, spēlētas tautas spēles un rotaļas, dancoti danči, kā arī notiks rudens velšu izsole. Neprecētie ļaudis varēs nodoties zīlēšanai, un ikviens tiks pacienāts ar gaiļa zupu.
Mārtiņdienā sākas čigānos, ķekatās jeb budēļos iešana, kas turpinās visu ziemu līdz pat Meteņiem. Čigānos iešanai ir rituāla nozīme. Čigāni jeb budēļi simbolizē svešos jeb citādos, kas viesojoties sētai nes auglību, svētību, laimi, veselību un saticību. Mārtiņu laikā čigāni tiek saukti arī par Mārtiņbērniem. Vidzemē īpaši populāri bijis šādos gājienos puišiem pārģērbties par meitām un meitām par puišiem, veciem vīriem vai vecīšiem, kā arī daudz izmantotas mājas un meža dzīvnieku maskas – vilks, kaza, gailis, lācis u.c.
Visi aicināti svinēt gadskārtu svētkus, īpaši aicinātas ģimenes ar bērniem, ļaujoties rudens dabas valdzinājumam un latvisko tradīciju priekam!
Vairāk informācijas: www.turaida-muzejs.lv
Mārtiņi Kokmuižas pilī
Svētdien, 9. novembrī, no plkst. 12.00 Kocēnu kultūras namā notiks sejas masku gatavošanas darbnīcas, bet plkst. 13.00 sāksies Mārtiņdienas svinības Kokmuižas pils parterā.
Pasākumā piedalīsies Kocēnu pamatskolas deju kolektīvi, folkloras kopa "Putni" no Lēdurgas. Aicināti iesaistīties gan lieli, gan mazi Mārtiņbērni! Būšot radošā darbnīca, dejas, rotaļas, dziesmas, dažādas interesantas aktivitātes. Visi tikšot cienāti ar īpašo Mārtiņdienas zupu.
Vairāk informācijas: www.kocenunovads.lv