Saki, kā tu nonāci līdz fotogrāfēšanai profesionālā līmenī?
Pirms tam garus gadus strādāju liela uzņēmuma reklāmas daļā, taču pienāca brīdis, kad sapratu, ka dzīve ir par īsu, lai nodarbotos ar to, kas sniedz regulārus ienākumus, bet nesniedz patiesu gandarījumu.
Tagadējais darbs man sagādā ļoti daudz prieka. Man ir laba sajūta, ka ar savu darbu varu padarīt pasauli mazliet skaistāku un laimīgāku.
Svarīgāka par darbu man ir ģimene. Ja mājās un attiecībās ar vīru, un bērniem viss ir labi, es varu starot un dot citiem prieku. Tāpēc daudz laika un spēka veltu tam, lai tas tā būtu.
Kas ir jaundzimušo fotosesija?
Jaundzimušo fotosesija ir īpaša – tajā tiek iemūžināts mazulītis kādā no pirmajām viņa dzīves dienām. Mazie tik ātri aug un mainās, un ir vecāki, kuriem ir svarīgi paturēt atmiņā šo īpašo laiku, kad tikko satikušies ar savu bērniņu – viņa mazmazītiņos pirkstiņus, pūkainās austiņas, saraukto pierīti un visu citu, kas ir tik īpašs tieši bērniņa pirmajās dzīves dienās.
Emocijas, kuras jūt vecāks, turot rokās savu jaundzimušo, var burtiski saredzēt bildēs – tas, kā vecāki skatās uz mazo, kā uzsmaida tam – kā brīnumam, jo tieši tāds viņš ir.
Tā kā jaundzimušos sesija ir īpaša ar to, ka bērniņi tiek portretēti pārsvarā aizmiguši, sesija jāieplāno, vēlams, pirmajās 10 mazulīša dzīves dienās. Esmu fotografējusi arī 15 un nedaudz vairāk dienas vecus mazulīšus, bet tieši pirmajās 10 dienās mazuļiem miedziņš ir visciešākais.
Lai portretētu jaundzimušo, nereti tiek izmantotas sedziņas un mīksti izpolsterēti grozi, kuros mazo iekārto pozās, kas ir līdzīgas tām, kādās viņš atradies mammas puncī. Pozēšana notiek ļoti lēnām, maigi un piemērojoties mazulītim. Ir bērniņi, kuri grib čučēt tikai uz labā sāna, vēl citi vislabprātāk uz punča. Galvenais ir milzu pacietība, mīļas rokas un uzticēšanās gan sev, gan bērniņam. Tad gala rezultāts ir aizkustinošs.
Cik vecs ir bijis visjaunākais bērniņš, ko fotografējāt?
Visjaunākais bērniņš manās rokās ir bijis četras dienas vecs mazulītis, manas draudzenes dēls, otrais bērniņš ģimenē. Pārsvarā vecāki uz sesiju ierodas ar septiņas, līdz deviņas dienas veciem bērniņiem, kad jau mazliet apraduši ar jaunajiem apstākļiem ģimenē, nodibinājuši saikni ar mazulīti. Šajā laikā mammas jau jūtas mazliet atguvušās pēc dzemdībām un ir gatavas kopā ar saviem mazuļiem dažas stundas pabūt ārpus ierastās un drošās mājas vides.
Kur notiek mazuļu bildēšana un kam pati dod priekšroku – telpām vai būšanai dabā?
Viss atkarīgs no bērniņa vecuma. Esmu pārliecināta brīvdabas fotogrāfe, ja runa iet par ģimenes, pāra vai individuālajām sesijām. Taču pavisam citādi ir ar jaundzimušo sesijām. Jaundzimušo fotosesijas pārsvarā notiek jaukā dienasgaismas studijā Rīgas centrā. Tur varu nodrošināt labu dabisko apgaismojumu, kas ir īpaši svarīgi, jo jaundzimušo sesijās zibspuldzes neizmantoju - tās traucē mazulīša miegu un nedomāju, ka spoža zibināšana ir laba mazulīša actiņām. Studijā parūpējos par mājīgu un gan tiešā, gan pārnestā nozīmē siltu atmosfēru – telpu sasildot līdz + 25 grādiem, pagatavojot tēju un uzkodas vecākiem, uzliekot disku atskaņotājā mierīgu mūziku, parūpējoties, lai mammai ir ērti mazo pabarot, apmainīt autiņus, saģērbt. Man ir liels gandarījums, ja pēc sesijas mammas acis staro un viņa man saka, ka ir tik labi atpūtusies šeit!
Lietas, kas būtu jāņem vērā vecākiem, pošoties ar zīdaini uz fotosesiju...
Jaundzimušo fotosesijas notiek rīta pusē – sākam ap plkst10 vai 11, jo šis ir laiks, kad bērniņš ir labi atpūties, paēdis un gatavs garākam miedziņam. Tikpat svarīgi šis laiks ir tādēļ, ka priekšpusdienā ir vislabākā gaisma.
Tā kā daļa bilžu būs kopā ar vecākiem, vecāku apģērbam vismaz augšpusē jābūt gaišam – bez košiem rakstiem, uzrakstiem, kas novērš uzmanību no mazulīša portreta. Tāpat jāpielūko, lai nebūtu asu vīļu, rāvējslēdžu vai pērlīšu, kas mazuļa maigajai ādai var šķist nepatīkamas.
Kāds ir tavs viedoklis par mazuļa kailfoto – atbalsti jeb tomēr nē?
To var darīt, bet tikai tad, ja to dara īpaši sasildītā telpā, ar cieņu un ļoti profesionāli – tā, ka mazulītis nemaz neizskatās kails. Tam izmantoju īpašas pozas, kadrējumu, kā arī palīglīdzekļus – auduma vai adītas sedziņas un šalles.
Cik ilgi norit viena fotosesija - ar kādu laiku vecākiem jārēķinās?
Jaundzimušo fotosesija ir visgarākā no visām – vidēji no trim līdz četrām stundām. Mazulīša, pāru, gaidību laika un ģimenes fotosesijas ilgst līdz divām stundām.
Vai ir gadījies, ka fotosesija neizdodas, jo mazais visu laiku raud un kašķējas?
Nekad neviens bērniņš nav raudājis, jo mamma ir blakus un abas mazulīša vajadzības pēc pirmā signāla tiek tūdaļ ņemtas vērā – pēc pieniņa un mammas tuvuma. Taču ir gadījies, ka viens 15 dienas vecs mazulītis sesijas laikā tā arī neaizmiga, taču mēs safotografējām skaistas bildes ar bērniņu dažādos rakursos vecākiem rokās un arī aizkustinošus kadrus māmiņai pie krūts.
Tavi padomi vecākiem, kā pašiem vislabāk fotografēt savu mazuli, lai bildes būtu izdevušās
Vissvarīgākais ir gaisma. Iesaku ieplānot mazulīša bildēšanu rīta pusē, izvēlēties vietu netālu no loga. Bērniņam jābūt paēdušam. Tā kā nomodā esot, mazie staipa rokas un kājas, atmet galviņu, nomodā esošu mazuli iesaku bildēt vienam no vecākiem uz rokām – cenšoties, lai galviņa ir augstāk par dupsi un rokas un kājas iecentrētas uz priekšu.
Fotogrāfam jātur kamera vienā līmenī ar mazuļa sejiņu, fokusam jābūt uz actiņām, pat, ja tās ir ciet. Vecākam, kam mazais ir rokās, ieteicams uzvilkt vienkāršu gaišu T-kreklu - bez asām vīlēm un pogām, košiem uzrakstiem vai rakstiem – tas viss novērš uzmanību no mazuļa portreta. Bet pats galvenais, dariet to ar prieku un ļoti mierīgi!
Mūsdienu pasaulē viss ir digitalizēts, tomēr albums ar rokās paņemamām bildēm ir kas cits. Kāpēc jūs ieteiktu vecākiem tādu veidot? Kādas bildes izvēlēties?
Vienmēr ļoti priecājos, ja vecāki izvēlas bildes izdrukāt vai pasūtīt fotogrāmatu. Iemeslu ir daudz, minēšu vien pāris. Bērnam paaugoties, viņam patiks kopā ar vecākiem šķirstīt savu bilžu albumu. To pašu ļoti patiks darīt jūsu ciemiņiem - radiem un draugiem. Tas ir īpaši – paņemt rokās fotogrāmatu, šķirt lapu pēc lapas, sajust papīra faktūru un smaržu, un atcerēties – toreiz bija tā…cik skaisti tas bija! Lai glabājas sesija arī datorā kādā īpašā mapītē, taču vismīļākajām bildēm ir jābūt izdrukātām – pie sienas vai fotorāmītī uz plaukta un noteikti, fotogrāmatā vai bilžu albumā.
Kāpēc tu vecākiem ieteiktu profesionālu sesiju? Vai tev pašai ir profesionāļa veidotas fotogrāfijas no bērnības?
Galvenais iemesls – ja jūs fotografē kāds cits, tad kadrā esat jūs visi – vecāki un bērni. Katram fotogrāfam ir savs rokraksts, izpētot viņa darbus, jūs varat sajust, vai jūs jūtat dzīvi līdzīgi.
Man ir diezgan maz bilžu no bērnības, es vēlētos, kaut to būtu drusciņ vairāk, īpaši bilžu, kur esmu redzama kopā ar mammu un tēti. Man ir pārliecība, ka viena fotogrāfija, kurā vecāks mīloši lūkojas uz savu bērnu, ir spēcīgs laba vēlējums un, pie nepieciešamības, arī spēka avots šim bērnam viņa dzīvē.
Ko tu pati gūsti no kārtējās fotosesijas?
Mana galvenā sajūta ir pateicība – par to, ka ir bijusi skaista diena, ka esmu satikusi vienu jaunu, laimīgu ģimeni, kurai viss vēl priekšā un tieši man šie cilvēki ir uzticējuši saglabāt viņu šī brīža atmiņas. Ka man ir spēks, prieks un iedvesma to darīt. Tā ir dāvana.
Tavā ieskatā, kad sanāk vissskaistākās fotogrāfijas?
Skaistākās bildes ir tās, kurās izdevies notvert netveramo, tik ātri gaistošo – emociju.