Foto: Shutterstock
Balstoties uz pētījumiem, pusaudžiem un jauniešiem ir paaugstināts risks uzsākt atkarību izraisošu vielu lietošanu, jo pusaudža smadzenes un personība vēl nav pilnībā attīstījusies.

"Pieņēmums, ka cilvēks aug līdz 18 gadiem ir radīts politiķu smadzenēs. Ja jau armijā drīkst iet un cilvēkus šaut, ja jau mašīnu drīkst vadīt un pat Saeimu vēlēt – tātad pieaudzis. Patiesībā dažādas cilvēku orgānu sistēmas nobriest un attīstās dažādi. Dzimumorgāni vairāk vai mazāk labi savu funkciju var veikt jau 15 gadu vecumā, muskulatūra 18 gados ļauj piedalīties Olimpiskajās spēlēs, bet daļa smadzeņu veidojas līdz 25 gadiem, īpaši tās daļas, kas atbild par intelektu un emocijām. Varētu teikt, ka smadzeņu datoram cietais disks jau uzlikts ap 20 gadiem, bet programmatūra tiek pilnveidota līdz 25. Patiesībā cilvēks gandrīz nevar kļūt atkarīgs no alkohola, ja nav sācis regulāru dzeršanu līdz 20 gadiem," stāsta Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.

Apkārtējā vide stimulē jauniešu ziņķārību par alkoholu un citām atkarību izraisošām vielām, jo viņi redz cilvēkus dzeram gan sev apkārt ģimenē, draugu vidū, gan televīzijā, kinoteātros un citos medijos. Tāpēc vecākiem ir jo īpaši svarīgi attīstīt bērna pašapziņu, patstāvību un spēju reaģēt dažādās grūtās situācijās, kā arī informēt par alkoholu un tā lietošanu. Šīm sarunām ir atšķirīga nozīmē dažādos bērna vecumposmos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!