Foto: Shutterstock

Daudz tiek runāts par to, kā pareizi audzināt bērnus. Vienīgais vecāki nereti samulst šajā informācijas daudzumā un atkal, un atkal sev uzdodod jautājumu:"Kā pareizi audzināt bērnu?". Portāls uduba.com apkopojis daudz pedagoģisko materiālu un izveidojis īso sarakstiņu par pieciem faktoriem, uz kuriem bāzējas demokrātiska, gudra un pareiza laimīga bērna audzināšana.

Vienotas receptes, kā izaudzināt laimīgu bērnu, nav un nevar būt, jo katrs bērns ir maza personība. Un pie katras personības jāatrod individuāla, īpaša pieeja. Lai kāda nebūtu tieši tava pieeja, tai noteikti jābalstās uz mīlestību un rūpēm par tavu bērnu. Mīlestība visās tās izpausmēs, mīlestībai jābūt ar lielo burtu – gudrai un stingrai, tad tā darīs brīnumus, bērnu izaudzinot par labu un gudru personību, spējīgu dzīvē daudz ko sasniegt.

Mīlestība valda pār pasauli, un tā ir kā atslēdziņa vesela un laimīga bērna audzināšanai, nevis vecāku stingrība, gandrīz militāra disciplīna, bet spēles, humors un emocionālais kontakts.

Humors, jokošanās

Foto: PantherMedia/Scanpix

Humors ir lieliska dzīves skola, kas bērnu noskaņo pozitīvai dzīves uztverei. Kad vecāki labdabīgi joko ar bērniem, uzsverot viņu pozitīvās īpašības un ar humoru "piesedzot" trūkumus, tādā veidā bērnā aug pašapziņa, pārliecība par saviem spēkiem. Turklāt humors palīdz veiksmīgāk apgūt sociālo adaptāciju.

Pozitīvisms

Foto: PantherMedia/Scanpix

Mēģiniet ar pozitīvismu attiekties pret jebkuru sitāciju. Ja mazais izlējis zupu, apvaicājies, vai viņš ar šādu rīcību vēlējies pabarot kaķīti? Maigi pačubini bērnu un palūdz sakopt paša izgāzto. Nerājies! Viņš taču gribēja "kā labāk". Neesi pārāk stingrs vecāks. Ļoti stingriem vecākiem var izaugt ļoti agresīvi bēni.

Emocionālais kontakts

Foto: PantherMedia/Scanpix

Biežāk kontaktējies ar bērnu. Apskauj viņu, noskūpsti, palieli par sniegto mīlestību, atzinības nebūs par daudz. Bērni neprot patstāvīgi tikt galā ar emocionālo stresu un vienmēr vecākos meklē mierinājumu. Tad dariet to! Noslaukiet asaras, papūtiet sasisto ceļgalu, saudzīgi izvelciet iedūrušos skabargu, dariet visu nepieciešamo bērna labā ar mīlestību un labestību, bez agresijas un satraukuma!

Sakiet: Nē depresijai!

Foto: PantherMedia/Scanpix

Vecāku depresija (jo īpaši māmiņu) 100% negatīvi iedarbojas uz bērniem. Mēs saprotam, ka ne vienmēr dzīves ceļš vecākiem ir ar medu nosmērēts. Un tomēr, jāstrādā ar sevi, lai no vecāku depresijas neciestu tavs bērns. Bērni jūt vecākus mentālā līmenī, un, lai kā jūs neslēptos zem "izpiesta" smaida, bērnu neapmānīsi. Viņš arī jutīsies bēdīgs un apjucis. Ņem to vērā!

Spēlējies ar bērnu un ļauj viņam spēlēties ar sevi


Ir tādi vecāki, kuri uzskata bērnu spēlītes par pilnīgu laika izšķiešanu. Tādi indivīdi visu laiku cenšas nodarbināt savus bērnus ar kādu noderīgu lietu - lasīšanu, palīdzēšanu mājas uzkopšanā, mācīšanos, mūziku, sportošanu.... Jā, tas viss ir labi un veselīgi, ka bērns zina par kādiem pienākumiem, bet ļauj viņam arī spēlēties. Bez rotaļāšanās bērns neizaugs par pilnvērtīgu personību. Bērnam spēle ir atpūta, un tu taču arī visu laiku nemitīgi nestrādā, vai ne? Tu arī atpūties. Tādēļ ļauj bērnam atpūsties, bet vēl labāk – paspēlējies ar viņu kopā.

Atcerieties, dārgie vecāki, pieredze, ko bērns gūst agrā bērnībā, ir viens no faktoriem, kas var ietekmēt viņa turpmāko laimi. Der arī aizdomāties, kāpēc daži cilvēki ir laimīgi gandrīz vienmēr un vienmēr no viņiem staro pozitīvisms. Turpretim citi savu laimi meklē, klīstot pa ilgu un garu ceļu, lai sasniegtu vēlamo, taču nereti tā arī nekļūst laimīgi? Tas ir tāpēc, ka "laimīgās kājas aug no bērnības". Un kas ir laimīgs bērns? Tas, kurš ir mīlēts.

Jā, varbūt kādam šie vienkāršie padomi liksies ikdienišķi un visiem zināmi, bet kāds gluži pretēji – atradīs tajos ko jaunu un aizdomāsies. Lai kāda nebūtu tava attieksme pret šiem padomiem, tie ir kā bāze pašam galvenajam – bezgalīgai, viedai un prasīgai mīlestībai pret savu bērnu, kurai pievienojas šie pieci vienkāršie faktori.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!