Ko bērniņa gaidīšanas laikā apmaksā valsts, kas jāsedz pašiem, vai jāmaksā par to, ka tētis grib piedalīties dzemdībās, vai obligāti jāapmeklē pirmsdzemdību kursi, vai valsts apmaksā arī dzemdību komplektu - tik daudz jautājumu ir topošajiem vecākiem. Viesīsim skaidrību, ko mūsu valsts apmaksā gaidību laikā un dzemdībās, informāciju apkopojis valsts portāls grutnieciba.lv
Ārsta konsultācijas un dzemdību palīdzība ir bez maksas
Gaidot mazuli, topošajai māmiņai nav jāmaksā par ginekologa apmeklējumiem, nepieciešamajām laboratoriskajām analīzēm, kā arī izmeklējumiem. Piemēram, paredzētajām ultrasonogrāfijām. Tāpēc, stājoties grūtniecības uzskaitē, pārliecinieties, vai izvēlētajam speciālistam ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu par grūtnieču novērošanu un jauno māmiņu aprūpi pēcdzemdību periodā.
Ikvienai māmiņai pienākas arī bezmaksas dzemdību palīdzība. Valsts maksā ārstniecības iestādēm, lai māmiņai un mazulim tiktu nodrošināta nepieciešamā veselības aprūpe, uzturēšanās slimnīcā un ēdināšana, kā arī ārstniecības līdzekļi un materiāli.
Antra, pusgadu vecā Pētera māmiņa: "Mums palaimējās, jo mana ginekoloģīte, kas strādā privātklīnikā, un kuru apmeklēju jau vairākus gadus, ir noslēgusi līgumu ar valsti par grūtnieču aprūpi, tāpēc man grūtniecības periodā viss bija valsts apmaksāts. Es ļoti novērtēju to, ka nevajadzēja maksāt par vizītēm pie ārsta, jo vairāk līdzekļu varēju veltīt sev un bēbīša pūriņam! "
Maksas pakalpojumi ir topošo vecāku brīva izvēle
Slimnīcas var piedāvāt arī dažādus maksas papildu pakalpojumus. Piemēram, ja ir vēlēšanās, var izvēlēties paaugstināta komforta palātu, epidurālo anestēziju vai konkrētu ārstu, kas gaidāmajam mazulim palīdzēs nākt pasaulē. Taču, ja tam ir medicīnisks pamatojums, arī epidurālo anestēziju dzemdību laikā nodrošina par valsts līdzekļiem.
Ginekoloģe Daiga Baranovska stāsta, katrs gadījums ir individuāls un tiek izvērtēts konkrētajā situācijā, taču par valsts līdzekļiem anestēzija var tikt veikta, ja sievietei ir ļoti paaugstināts asinsspiediens, vēlīnā toksikoze, sirdsdarbības traucējumi, ja dzemdības noris ar sarežģījumiem, piemēram, topošai māmiņai ir neadekvāta reakcija uz sāpēm, un tas viņai traucē sadarboties ar ārstiem, vai ilgstoši neveras vaļā dzemdes kakls, kas kavē normālu dzemdību norisi, kā arī citos īpašos apstākļos.
Par papildu pakalpojumiem ir jāmaksā atbilstoši cenrādim, taču svarīgi izsvērt, vai tiešām ir nepieciešams kaut kas no maksas pakalpojumu klāsta, un atcerēties, ka tā ir tikai jūsu brīva izvēle. Tas, ka atsakāties no kāda maksas pakalpojuma, nevar būt par iemeslu, lai jums liegtu valsts garantēto palīdzību.
Kas jāņem līdzi, dodoties uz dzemdību iestādi?
Lai sagatavotos mazuļa nākšanai pasaulē, svarīgi pārrunāt ar ārstu, kas novēro grūtniecību, kā arī noskaidrot ārstniecības iestādē, kurā plānots dzemdēt, par nepieciešamajām lietām, kas būtu jāņem līdzi, kad lielais notikums būs klāt. Ir svarīgi zināt, kāds apģērbs būtu vispiemērotākais topošajai māmiņai un mazulim, kā arī - kādas higiēnas preces būtu jāņem līdzi. Tas noteikti radīs lielāku drošības sajūtu un vairos pārliecību, ka par visu ir padomāts. Savukārt visi ārstniecības līdzekļi un dzemdību palīdzības sniegšanai nepieciešamās preces, arī dzemdību komplekti, tiek nodrošināti no valsts puses un par tiem nav jāmaksā.
Inese, divu mazuļu – trīsgadnieces Annas un trīs mēnešus vecās Kristīnes māmiņa: "Dzemdību komplektiņus nekad neesmu pirkusi, jo gan pirmajā reizē pirms trijiem gadiem, gan tagad, sagaidot mazo Kristīni, visu nepieciešamo mums nodrošināja ārstniecības iestādē. Šķiet, ka par šo man pastāstīja ginekoloģe, kad pārrunājām, kas būtu liekams dzemdību somā. Beidzamo reizi papildus līdzi paņēmu vairākus vienreizējās lietošanas paladziņus, taču slimnīcā tie nebija nepieciešami, izmantojām tos pēc tam mājās."
Sagaidīt mazuli kopā
Mazuļa nākšana pasaulē ir emocionāli satraucošs notikums. Ja tajā vēlas piedalīties topošais tētis, grūtnieces māmiņa vai kāds cits tuvinieks, to noteikti vajag darīt. Un tas ir iespējams, jo Latvijā ģimenes dzemdības ir valsts apmaksātas, lai ģimene varētu izdzīvot šo neaizmirstamo mirkli kopā.
Lai labāk sagatavotos svarīgajam notikumam, ārsta apmeklējuma laikā, grūtniecības 29. līdz 30.nedēļā, topošajai māmiņai tiek sniegta informācija par dzemdību norisi – relaksāciju, elpošanas paņēmieniem, dzemdību pozām, kā arī partnera atbalstu dzemdību laikā. Ja rodas neskaidri jautājumi, tos var uzdot ginekologam vai citam speciālistam, kas veic grūtniecības novērošanu.
Ārstniecības iestādes piedāvā arī maksas pirmsdzemdību sagatavošanās kursus. Šie kursi nav obligāti, un tas, ka jūs tos neapmeklējat, nevar kļūt par šķērsli valsts apmaksātām ģimenes dzemdībām.
Jānis, deviņus mēnešus vecāss Sintijas tētis: "Mēs ar sievu jau no paša sākuma bijām pārliecināti, ka dzemdību brīdī būsim kopā, citādi tas nemaz nebija iedomājams. Kad meklējām informāciju par to, cik Latvijā jāmaksā par ģimenes dzemdībām, atradām ziņu, ka tās ir bezmaksas. Interneta komentāros gan izskanēja arī viedokļi, ka dzemdības esot bezmaksas, bet pirms tam jāapmeklē maksas kursi, taču sievas ārste paskaidroja, ka tā nav un visu nepieciešamo izstāstīja pati."
Kāpēc pirms mazuļa piedzimšanas jāpārbauda plaušu veselība?
Ja ir plānotas ģimenes dzemdības, tad, ierodoties slimnīcā, topošajam tētim jāņem līdzi plaušu rentgens, lai būtu droši, ka ar savu veselības stāvokli viņš neapdraud bērniņu. Ginekoloģe Baranovska atgādina: "Mūsu sabiedrībā pastāv tuberkulozes saslimšanas risks, tāpēc arī visiem pieaugušajiem, ar kuriem jaunā māmiņa un mazulis dzīvo kopā, šī pārbaude būtu jāveic. Šis izmeklējums nav ilgs vai sarežģīts, taču sniedz drošības sajūtu un palīdz izvairīties no riskiem."
Speciālists, kurš nodrošina topošās māmiņas novērošanu grūtniecības laikā, var izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta plaušu rentgena veikšanai. Taču tikpat labi varat apjautāties arī savam ģimenes ārstam, kura rīcībā ir jūsu medicīniskā informācija, jo iespējams, plaušu pārbaude nesen ir veikta un to nemaz nav nepieciešams atkārtot, jo šī izmeklējuma rezultāti ir derīgi vienu gadu.
Mazulis ir klāt
Arī pēcdzemdību laikā, kad sieviete piedzīvo būtiskas pārmaiņas, jaunā māmiņa var bez maksas konsultēties par savu veselību ar dzemdību speciālistu vai ginekologu. Noteikti būs nepieciešams pārrunāt pēcdzemdību perioda norisi, partnerattiecības jaunajā dzīves situācijā, dzimumdzīves atsākšanu, kontracepciju pēc dzemdībām, ginekoloģisko saslimšanu profilaksi.
Sešu dienu laikā pēc dzemdībām vai pirms izrakstīšanās no slimnīcas jaunajai māmiņai tiek veikts plaušu rentgens, kas ir obligāts jau pieminētā tuberkulozes riska dēļ. Pie ginekologa vai dzemdību speciālista uz apmaksātu profilaktisku apskati var doties arī no sestās līdz astotajai nedēļai pēc dzemdībām, lai noskaidrotu vai pēcdzemdību periods norit bez problēmām.
Zane, divus mēnešus vecā Kārļa mamma: "Noteikti vajag izmantot piedāvāto iespēju aiziet pie ārsta bezmaksas – pēc dzemdībām viss ir izmainījies un ir ļoti daudz neskaidru jautājumu. Pēc šīs vizītes es uzreiz jutos pārliecinātāka par sevi, jo guvu apstiprinājumu, ka esmu uz pareizā ceļa, un tīri fizioloģiski arī viss ar mani ir kārtībā."
Gadījumā, ja tiek pieprasīta samaksa par kādu no pakalpojumiem, kuru vajadzētu apmaksāt valstij, vispirms šo situāciju vajadzētu mēģināt atrisināt sarunās ar slimnīcas administrāciju. Taču, ja tas neizdodas, ir iespējams vērsties Veselības inspekcijā, lai konsultētos ar speciālistiem un nepieciešamības gadījumā iesniegtu iesniegumu.
Raksts tapis sadarbībā ar valsts portālu topošajiem un jaunajiem vecākiem grutnieciba.lv