Ja bērnam pazudusi apetīte, pirmais solis ir noskaidrot iemeslus, bet tikai tad meklēt individuālu pieeju, kā to atgriezt. Bieži bērnam apetīte pazūd sliktas pašajūtas gadījumā, taču, ja tā ir tikai pārejoša kaprīze, pamēģiniet izmantot speciālistu ieteikumus, kā bērnu "apmānīt" un apetīti atkal uzlabot.
1. Pastaigas pirms ēšanas
Pie fiziskas slodzes svaigā gaisā bērns iztērēs daudz enerģijas, un pēc tam viņa organisms pats jutīs nepieciešamību atkal uzņemt kalorijas. Tāpēc pēc iespējas biežāk centies pastaigāties ar bērnu svaigā gaisā, jo īpaši pirms ēdienreizēm - pusdienām un vakariņām.
2. Apetīti veicnoši produkti
Pastāv vesela virkne produktu, ko var bērnam dot pirms kārtējās ēdienreizes ar mērķi - veicināt apetīti. Tie ir citroni, apelsīni, aprikozes, skābi āboli, avenes, dzērvenes, medus un citi. No dzērieniem apetīti veicina ābolu - burkānu sula, kāpostu vai granātābolu sula, kas jāatšķaida ar ūdeni - pusi uz pusi. Taču saldas sulas pediatri dot gan neiesaka, jo tad efekts būs pilnīgi pretējs. Proti, apetīte bērnam pazudīs pavisam.
3. Galda noformējums
Pievērsiet uzmanību, no kādiem traukiem patīk ēst tavai "atvasei". Ir bērni, kuri ēd tikai no "sava" šķīvīša, bļodiņas. Citiem patīk trauki ar dažādiem pasaku tēliem, bet vēl citiem patīk ēst no tādiem pašiem traukiem, kā to dara māmiņa un tētis. Var iegādāties traukus ar dažādiem zīmējumiem un katru reizi bērnam piedāvāt apēst ēdienu un uzminēt, kāds zīmējums uz šķīvīša viņam ir šoreiz. Tikai nevajag pārspīlēt ar porcijas lielumu.
4. Mierīga atmosfēra pie galda
Ēšanas laikā bērnam nekas nedrīkst novērst uzmanību - ne televizors, ne dators, ne lieki trokšņi. Ja bērns sēž pie galda kopā ar pieaugušajiem, tad viņiem jāaizmirst par savām problēmām un visādi jāizrāda, cik patīkami vecākiem kopā ar mazuli mieloties ar gardu ēdienu. Centieties viņu lieki netraucēt un nelieciet apēst ēdienu līdz pēdējam kumosam, ja viņš to vairs nevēlas.
5. Ievēro ēdienu pasniegšanas principus
Lai apetīte augtu, ievēro dietologu norādes, kādus ēdienus pasniegt kā pirmos un kādus kā pēdējos. Nav vērts bērnam piedāvāt kompotu vai desertu, bet tad censties paēdināt viņu ar zupu.
6. Ēdiena vizuālais izskats
Bērn, jo īpaši mazuļa vecumā, pasauli pieņem, tostarp ēdienu, caur vizuāliem apsektiem. Ir svarīgi pasniegt vērtīgo, nevis bērna mīļāko ēdienu. Šeit palīgos var nākt mazas viltībiņas - sēnītes, kas pagatavotas no vārītam olām un tomātu pusītēm, sejiņa, kas izveidota no putrā izvietotiem žāvētiem augļiem, īpašā formā pagatavota omlete.
7. Garšas pastirināšana
Ēdiena garša ir ļoti svarīga apetīti veicinoša lieta. To var pastiprināt ar ēdienam pievienotiem svaigiem zaļumiem, kā arī garšvielām - pipariem, timiānu, fenheli, koriandru. Darīt to var vien tad, ja bērnam nav alerģijas pret kādu no šīm garšvielām.
8. Vērtīgās mērces
Ja jums ir pietiekami daudz laika un vēlēšanās, var pagatavot mērces bez etiķa (no citronu sulas, piemēram) vai ketčupu no svaigiem tomātiem. Šādas piedevas pie gaļas, zivs vai dārzeņu ēdieniem būs apetīti veicinošas.
9. Mīļāko produktu pievienošana
Nemīlamai putrai var pievienot ogas vai gabaliņu šokolādes un piedāvāt bērnam "izglābt jūrā slīkstošos ceļotājus".
10. Režīma ievērošana
Ēdienreizēm jābūt vienā un tajā pašā laikā, un bērna organisms pieradīs jau iepriekš, apetīte noteiktā laikā uzradīsies pati.
Avots: žurnāls "Mamma, tas esmu es" (izd.mammaexpert.ru).