Foto: PantherMedia/Scanpix
Visbiežāk neapmierinātība ar savu izskatu bērnam ir liekā svara problēmu dēļ, jo īpaši jaunākā skolas vecuma meitenēm. Kādi būtu pareizie vārdi, ar kādiem vecāki bērnu varētu uzmundrināt un ko nekādā gadījumā nevajadzētu teikt?

Jaunāko klašu vecuma bērniem šķiet, ka būt resnam ir slikti. Bērni mēdz cits citu ķircināt un apsaukāt, uzsverot ķermeņa apaļīgās formas. Pusaugu meitenēm vairumā gadījumu liekas, ka viņām ir liekā svara problēmas, jo žurnālu lappusēs un televīzijas reklāmās redzamās modeles ir ārkārtīgi tievas. Šī vēlēšanās līdzināties žurnālu skaistulēm nereti ir badošanās, pārmērīgu fizisku vingrinājumu un pat nopietnu veselības problēmu cēlonis.

Ja ģimenes attiecībās caurstrāvo mīlestība, un vecāki prot pret bērna bažām par ārējo izskatu izturas stingri, vienlaikus arī saprotoši un iejūtīgi, bērna grūtības pieņemt savu ķermeni atrisinās vieglāk. Un tomēr, runājot ar bērnu, vajadzētu ievērot dažus nosacījumus.

Pareizie vārdi ar savu izskatu neapmierinātam bērnam

Ja bērns raizējas par savu izskatu, vecākiem vajadzētu būt saprotošiem. Izpratne nenozīmē, ka vecāki piekrīt sava bērna negatīvajam pašnovērtējumam. Gluži otrādi. Izpratne nozīmē to, ka vecāki saprot, kāpēc viņu bērns varētu justies tā, kā viņš jūtas.

- "Tu jūties ļoti sarūgtināts tāpēc, ka tavs klasesbiedrs tevi apsaukāja, un iemesls bija tavs nelielais augums (liekais svars vai jebkurš iespējamais bērna iemaņu trūkums, vai kāds vizuāls "defekts"). Tu neesi vainīgs. Nevienam nav patīkami, ja viņu apsaukā."

- "Tu vēlētos būt augumā garāks (slaidāks, atlētiskāks, bez vasarsraibumiem, ar labāku balsi utt.). Zini, visā pasaulē laikam nav neviena tāda cilvēka, kurš ar savu izskatu būtu pilnīgi apmierināts."

- "Lai būtu labi ieredzēts, cilvēkam nav jābūt kā izkāpušam no žurnāla vāka."

- "Vai tad tu skolā nekad neesi redzējis, ka rotaļājas dažāda auguma bērni?"

- "Ja gribi, mēs varam sākt notievēšanas kūri, pilnīgi atsakoties no vēlām vakariņām. Bet daži bērni ir tievi un slaidi, no cukura nemaz neatsakoties. Un ir arī tādi, kam uz brīdi izdodas notievēt, bet pavisam īsā laikā viņi atkal pieņemas svarā. Es zinu, ka tas nav taisnīgi, bet diemžēl tā notiek."

Bērnu vienmēr vajadzētu pamudināt apgūt kaut ko jaunu, jo prasmju un iemaņu nekad nav par daudz. Ļausim bērnam darboties patstāvīgi, paļauties tikai uz sevi. "Paskatīsimies, vai tu to varēsi izdarīt pats. Es droši zinu, ka varēsi". "Pārliecinies pats, ko iespējams panākt ar neatlaidību un uzcītību!"

Nepareizā rīcība

Bērna raizes par ārējo izskatu vecākiem nekādā ziņā nevajadzētu pastiprināt, piemēram, ar šādiem vārdiem: "To neēd, citādi kļūsi resna."

- "Pārbaudi, vai apģērbs un frizūra kārtībā. Tu taču gribi zēniem patikt, vai ne".

- "Kāpēc tu tik ļoti raizējies par lieko svaru? Tu izskaties ļoti labi. Tu no liekajiem kilogramiem esi atbrīvojusies, bet tik un tā neesi apmierināta. Man liekas, tu pārāk daudz domā par savu izskatu."

- "Neļauj citiem bērniem par sevi smieties un sevi kaitināt. Ko gan viņi par tevi zina?" Bērnam nav viegli stāties pretī vienaudžu vērtējumam. Dzirdot šādu vecāku reakciju, bērns var nodomāt, ka viņa vecāki neko nesaprot.

Avots: D.Kājiņa un I.Aunīte "Kā izprast bērnu? (izd. Pētergailis).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!