1. Pārspīlētība, uzsverot bērna kā personības vērtību. Ar to tiek saprasts nevis tas, ka bērns jānoniecina, bet gan adekvāta viņa novērtēšana: neslavēt bez iemesla un nenoklusēt, atzīmēt viņa reālos panākumus.
2. Uzspiežot bērnam savus pragmatiskos noteikumus un vēlmes, bērnam pazeminās motivācija un interese pret dzīvi kopumā.
3. Bērna vietā izpildot viņam uzticētos pienākumus, tiek atņemta pašiniciatīvas izrādīšana.
4. Egoistisks vecāku piemērs, deklarējot ētikas normas. Morāles principi bērnam kļūst neskaidri saistībā ar iekšējo konfliktu, jo vecāku pārāk uzbāzīgie viedokļi var traucēt pašam tos saprast un pieņemt.
5. Bērnu uzpirkšana: maksa par mājās darāmiem darbiņiem, par atzīmēm skolā. Šādā gadījumā bērns sāk cienīt nevis savus darbus, bet to cenu. Pašvērtība pārvēršas no morāli ētiskiem principiem naudas izteiksmē. Turklāt samaksa par šāda veida "darbiem" pazemina entuziasmu un cilvēka radošo spēju izpausmi.
6. Pārmērīga audzināšanas aktivitāte ģimenē pazemina bērna pašvērtību, rada nomācošu iespaidu un var novest pie psiholoģiska rakstura problēmām.
Ko darīt, ja jau esat pamanījuši savā bērnā egoisma pazīmes un vēlaties tās iznīdēt? Lūk, daži padomi:
- Pārtrauciet tā dēvēto sīko aizbildniecību pret bērnu – viņa modināšanu no rīta, lai neaizgulētos, atgādināt par darāmajām lietām, sēdēšanu blakus, kad bērns gatavo mājas darbus, apkalpot viņu ēšanas laikā utt.
- Sniedziet bērnam iespēju „izbaudīt” negatīvu pieredzi viņa darbībās vai bezdarbībā, protams, lai tas nebūtu bīstami viņa veselībai un dzīvībai. Dodiet viņam iespēju patstāvīgi pieņemt lēmumus. Šī pieredze bērnam ir daudz vērtīgāka, nekā vecāku piedāvātie gatavie risinājumi.
- Iemāciet viņam, cik svarīgi ir palīdzēt mājas darbos un nevis tikai pašapkalpošanās nolūkos, bet visas ģimenes labā.
- Interesējieties ne tikai par bērna nodarbēm, bet arī par viņa draugu panākumiem. Neskopojieties ar pozitīvām atsauksmēm par viņa draugiem.
- Paplašiniet bērna sociālo vidi, iemācot tajā dzīvot.
- Pats drošākai veids, kā izbēgt no nevēlamām rakstura īpašībām ir audzināt bērnā pretējās īpašības. Egoismam pretējs ir altruisms.
Altruisms ir tāda cilvēka uzvedības forma, kas orientēta uz līdzcietību un žēlsirdību pret citiem cilvēkiem, beznosacījuma palīdzības sniegšanu tiem, kam tā nepieciešama un gatavība uz pašaizliedzīgu rīcību citu labā. Altrusims pirmsskolas vecuma bērniem izpaužas ar simpātijām pret citiem, draudzību, gatavību palīdzēt, pieņemt otra bērns spēles noteikumus kopējā labuma vārdā, norāda portāls top.thepo.st. Skolēniem kļūst izteiktāki taisnīguma principi, otra cilvēka cienīšana, cilvēkmīlestības un līdzjītības principa parādīšanās. Galējs altruisma gadījums ir dzīvot citiem.