Foto: DELFI
Kopējais Latvijā deklarēto, bet izglītības iestādēs nereģistrēto bērnu skaits šajā mācību gadā ir 15 693 (par 1520 bērniem vairāk nekā 2013./2014. mācību gadā). Lielākā daļa – 12 948 no tiem ir bērni, kuri deklarēti Latvijā, bet šobrīd atrodas ārvalstīs, bet 1655 bērni Latvijā saņēmuši uzturēšanās atļauju, bet ir citas valsts pilsoņi.

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) šā gada janvārī publiskojis ikgadējo deviņu pilsētu un 110 novadu pašvaldību sniegto datu apkopojumu par obligātā izglītības vecuma bērniem, kuri 2014./2015. mācību gadā nav reģistrēti nevienas izglītības iestādes sarakstā.

Salīdzinoši – 2013./2014. mācību gadā 12 218 bērni bija minēti kā izbraukuši no valsts, bet 894 – citas valsts pilsoņi ar uzturēšanās atļaujām.

Kvalitātes dienesta un pašvaldību sadarbības rezultātā panākts, ka tiek iegūtas arvien precīzākas ziņas par cēloņiem, kādēļ bērni nav reģistrēti izglītības iestādēs.

Līdz ar to būtiski ir samazinājies to bērnu skaits, par kuriem pašvaldībai trūkst informācijas. Ja 2011.gadā pašvaldības sniedza ziņas, ka tām nav informācijas par 3327 obligātā skolas vecuma bērniem, tad šogad tām nav ziņu tikai par 427 bērniem, kuri nav reģistrēti izglītības iestāžu sarakstos.

63 pašvaldības ir ieguvušas informāciju par visiem bērniem, taču 29 pašvaldībām nav izdevies noskaidrot informāciju par vienu līdz trim bērniem. Tas nozīmē, ka pašvaldību darbs ir arvien uzlabojams, lai panāktu, ka valstī ir informācija par visiem bērniem, kuri nav reģistrēti nevienas izglītības iestādes sarakstā.

2014.gadā samazinājies arī to bērnu skaits, kuri izglītības iestādē nav reģistrēti invaliditātes vai ilgstošas slimošanas dēļ. Ja pagājušajā gadā tie bija 26 bērni, tad šogad – 14, portāls "Cālis.lv" uzzināja IKVD.

Pārējie pašvaldību sniegtie dati liecina, ka 186 bērniem ir anulēta deklarētā dzīvesvieta, 46 bērni adoptēti uz ārvalstīm, 44 bērni atrodas bezvēsts prombūtnē, 92 bērniem pašvaldība nav norādījusi statusu, bet 70 – nav reģistrēti izglītības iestādes sarakstos citu iemeslu dēļ (piemēram, gaida vai audzina bērnu, plāno uzsākt mācības nākamajā gadā, atrodas sociālā dienesta uzraudzībā).

Lai samazinātu to bērnu skaitu, kuri dažādu iemeslu dēļ neiegūst obligāto izglītību, pašvaldībām ir pienākums noskaidrot situāciju, kādēļ obligātā izglītības vecuma bērni nav reģistrēti izglītības iestādēs, un ievadīt Valsts izglītības informācijas sistēmā informāciju par veikto rīcību izglītības ieguves nodrošināšanai.

IKVD uzsver, ka obligātā izglītības vecuma bērnu izglītības ieguves monitorings tiek veikts katru gadu un ir viens no nozīmīgākajiem instrumentiem ceļā uz kvalitatīvu un pieejamu izglītību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!