Parasti grūtnieces vēlmi kaut ko uzlabot, izremontēt, atsvaidzināt sāk brīdī, kad sācies dekrēta atvaļinājums. Šajā laikā arī parādās finansiāla iespēja, jo valsts izmaksā tā dēvēto dekrēta atvaļinājuma naudu.
Tātad, jūsu rīcībā ir divarpus mēneši, apaļa naudas summa un virkne ideju galvā, kā bezbērnu mājokli pārvērst mājīgā ligzdiņā. Ar ko sākt, kad gribas visu un uzreiz? Padomus apkopoja portāls mamaexpert.ru
Atvēlētais laiks remontam – pietiekams vai pa īsu
Laiks ir viltīga lieta. Šķiet, ka līdz mazuļa piedzimšanai vēl atlikušas 60 dienas, bet patiesībā šie divi mēneši paskrien kā viena diena. Un šajā laikā iespēt vajag daudz. Tādēļ doto laiku vajag censties izmantot maksimāli lietderīgi. Un tajā varēs palīdzēt darāmo darbu un uzdevumu saraksts.
Uzrakstiet uz papīra savas vēlmes. Sadaliet tās pēc prioritātēm – lietas, kas var pagaidīt un lietas, kas patiesi ir svarīgas. Piemēram, jāizremontē vannas istaba, jo tajā parādījies pelējums. Droši vien ir lietas, kas var pagaidīt un tās varēsiet paveikt jau pēc mazuļa dzimšanas, piemēram, viesistabas mēbeļu nomaiņu. Svarīgi ir atcerēties, ka viss netīrais darbs jāizdara līdz bērna piedzimšanai. Logu nomaiņas vai griestu krāsošanas laikā mazulis nevarēs atrasties mājokī, tādēļ šāda veida darbi paveicami pirms dzemdībām. Taču jaunu griestu lapmu jūs varēsiet piekārt arī tad, kad mazais jau būs ienācis jūsu ģimenē.
Ligzdošanas sindroms: bērnistaba
Visticamāk, pats svarīgākais ligzdošanas plāns ir istaba, kura drīz kļūs par bērnistabu. Tajā visam jābūt ideāli – tīriem logiem, līdz spīdumam izberztām grīdām, nekādu atlupušu tapešu vai krāsas. Starp citu, bērnistabā nerekomendē izvietot paklājus, jo īpaši ar lielu pūku vai vilnu – tajos sakrājas putekļi, bet tos perfekti iztīrīt ir visai grūti. Tāpat par lieliskiem putekļu savācējiem kalpo grāmatas, mīkstās rotaļlietas – šiem priekšmetiem bērnistabā jābūt pēc iespējas mazāk.
Ja bērnistabas logi ir veci, noteikti tos nosiltiniet. Tāpat noteikti jāpārbauda bērnistabā esošo radiatoru siltumnesējspēja, lai brīdī, kad mazulis ir atvests mājās, nebūtu nepatīkamu pārsteigumu.
Ja dzīvojat vienistabas dzīvoklī, labi pārdomājiet, kā telpu sadalīt tā, lai katrs varētu nodarboties ar savām lietām, netraucējot pārējos ģimenes locekļus. Piemēram, bērns saldi gulēs savā gultiņā, bet vecķi tajā laikā skatīsies filmu.
Ligzdošanas sindroms un veci krāmi
Droši vien ikvienā mājoklī atradsīsies kāds plaukts jeb pat skapis, kurā saimnieks ielūkojas visai reti. Bet, ja ielūkojas, tad tikai tādēļ, lai tajā ievietotu kārtējo nevajadzīgo lietu.
Pienācis laiks revīzijai. Nežēlojot, izmetiet visu, ko neesat lietojuši pēdējā gada laikā – vecus diskus, saplīsušus eglīšu rotājumus, kaut kad iedāvinātus suvenīrus...Protams, tas neattiecas uz jūsu skolas laikā saņemtajiem diplomiem un atmiņu kladēm, šīs atmiņas jūs kādreiz kopā ar bērnu varēsiet atkal aplūkot. Un noteikti virtuvē arī atradīsies šķīvīši ar apdauzītām maliņām vai tējkanna bez roktura...
Pēc statistikas datiem, astoņas no 10 sievietēm veikušas mājoklī remontu tieši grūtniecības laikā. Turklāt septiņas no astoņām par to sākušas domāt jau pirmajās grūtniecības nedēļās.
Tas pats attiecas arī uz apģērbu skapi – pārskati savu garderobi. Protams, vienmēr atradīsies pāris kleitu, kuras valkāt negribas, bet izmest – žēl. Taču neaizmirstiet, ka ar katru mēnesi bērnam paredzēto lietu daudzums pieaugs, un tās būs nepieciešams kaur kur izvietot. Jā, bez žēlastības tiec vaļā no visa, kas tavu māju tikai dara piebāztu – pustukšām kumodēm, taburetēm vai pat galdiem, kura pielietojums jums sen kā aizmirsies. Jo bērnam taču vajadzēs vietu, kur pārvietoties – rāpot, skriet. Un par izmestajām mantām nepārdzīvo.
Un noteikti konsultējies ar vīru, jo sievietei ligzdošanas sindroms ir plašāk izplatīts, tādēļ atbrīvošanas no krāmiem var būt ne tik viegls process.
Grūtniece grib darīt visu pati
Noteikti tev kā grūtniecei nevajadzētu darīt visu vienai, pat, ja uzskati, ka bez tevis neviens labāk neko neprot izdarīt. Izmanto radinieku, draugu, paziņu palīdzību. Logu mazgāšanu uztici vīram, bet viņa draugi skapi pārbīdīs tevis norādītajā vietā tik reižu, cik palūgsi, kamēr būs atrasts ideālais variants. Tev ir atļauts salādēt netīro veļu veļasmašīnā un ieslēgt to, gludināt, mazgāt traukus, noslaucīt putekļus pieejamās vietās, bet pārējos darbus – lai dara citi izpalīgi.
Un uzmanies ar tīrīšanas līdzekļu izmantošanu, spodrinot mājokli. Daudzi no tiem satur vielas, kuras nerekomendē ieelpot topošajām māmiņām.
Galvenais, nekādā gadījumā nesatraucies, ja saproti, ka kaut ko nepagūsti vai iecerētajai idejai patlaban trūkst līdzekļu.
Un neaizmirsti par sevi. Pēc celtniecības materiālu veikalā pavadītas dienas, izvēloties plīti vai tapetes, noorganizē sev patīkamu vakaru. Palutini sevi ar kaut ko garšīgu, noskaties kādu interesantu filmu, iededz aromātiskās sveces. Jo rīt atkal jāiet cīņā ar remontu.