Ik gadu Latvijā reģistrē ap 200 gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ tiek pārtraukta aizbildniecība pār bērnu. Tieslietu ministrija (TM) sagatavojusi izmaiņas Civillikumā, kas attiecas uz aizbildniecības regulējumu, cerot, ka ar to ieviešanu līdz minimumam varēs samazināt šo gadījumu skaitu, kad bērnam jāmaina vide, kurā viņš aug.
Kā pirmdien, 16.februārī, preses konferencē norādīja TM Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska, piemēram, ar adoptētajiem bērniem situācija ir cita, un pērn bijuši tikai divi gadījumi, kad Bāriņtiesai bija jāiejaucas un jāatņem tiesības pār bērnu.
Lai efektīvāk piemeklētu nepieciešamo atbalstu bērnam, kurš palicis bez vecākiem, iecerēts nošķirt vairākas bērna aprūpes formas - par vecāku var tikt uzskatīts adoptētājs, aizbildnis, kas ir bērnam tuvs cilvēks emocionālā ziņā un ne vienmēr tam jābūt ar radniecības pakāpi, tad seko audžuģimenes statuss, kas ļauj bērnam pārvarēt nonākšanu svešā vidē, līdz var atgriezties bioloģiskajā ģimenē vai atrod adoptētāju/aizbildni. Savukārt bērnu aprūpes iestāde ir kā pēdējā institūcija, kur vajadzētu nonākt bērnam, uzskata likumprojekta autori. Tur bērns var atrasties līdz viņam atrod piemērotu aizbildni vai audžuģimeni.