Pusotru gadu vecā Monika, kurai ir ļoti smaga nieru saslimšana, piektdien, 27.februārī, kopā ar mammu Veroniku dosies uz Izraēlas klīniku. Tikmēr par meitenes ārstēšanas gaitu informāciju Bērnu slimnīcai pieprasījis veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).
Jau 1.martā Monika tiksies ar Izraēlas klīnikas "Šnaider" ārstiem, kuri noteiks, kādas procedūras un manipulācijas tiks veiktas. Diagnosticēšana aizņems līdz 12 dienām, un tā tiks veikta ar mērķi, lai noteiktu Monikai nepieciešamo turpmāko ārstēšanu, ārstēšanas taktiku bez ķirurģiskas iejaukšanās – saglabājot nieres, portālu "Cālis.lv" informēja meitenītes tētis Kaspars Kadzejs.
Jau vēstījām, ka meitene ir vienīgā, kurai Latvijā ir šāda diagnoze – somu tipa nefrotiskais sindroms. Meitenes vecāki uzskata, ka mūsu ārstiem nav pieredzes šādas slimības ārstēšanā, savukārt mediķi apgalvo, ka diagnoze un arī turpmākā ārstēšana ir skaidra. Bērna vecāki mēģināja no valsts iegūt līdzekļus, lai meiteni aizvestu pie speciālistiem ārzemēs, kur jau ir pieredze, kā ārstēt šo nieru saslimšanu, taču neguva atbalstu. Vecāki lūdza sabiedrības atbalstu, un tagad tiek teikts paldies visiem tiem labajiem cilvēkiem, kuri Monikai jau saziedojuši 8350 eiro.
Par Monikas gadījumu ieinteresējās ne tikai sabiedrība, bet arī citi, kuri ir gatavi vecākiem palīdzēt. Viens no šiem cilvēkiem ir Saeimas deputāte Regīna Ločmele – Luņova (SC), kura arī aktīvi darbojas Zolitūdes traģēdijas cietušo atbalsta biedrībā "Zolitūde 21.11.". Pēc viņas iniciatīvas par Moniku uzzināja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), kurš ir pieprasījis Bērnu Klīniskajai universitātes slimnīcai(BKUS) sniegt informāciju par mazās pacientes ārstēšanu, portālam "Cālis.lv" pastāstīja ministra padomniece komunikācijas jautājumos Iveta Ciganova.
Jau ziņojām, ka par Monikas tiesību iespējamu aizskārumu, kuru, iespējams, pieļauj BKUS medicīnas personāls, arī Tiesībsarga birojā pērnā gada decembrī ir sākta pārbaude.
"Esam pateicīgi, ka ir cilvēki, kuri atbalsta, vēlas atbalstīt un saprot to, ko mēs, kā vecāki, cenšamies panākt bērna labā. Katrs cents ir svarīgs," paldies ziedotājiem saka Monikas tētis.
Viņš uzskata, - ja tiek dota iespēja Monikas slimību izārstēt citādi, saglabājot nieres, tad šādu iespēju nedrīkst neizmantot, "nieres izņemt vienmēr var paspēt". Kaspars arī pieļauj, ka Monikas gadījums un iespējas, ko piedāvā Izraēlas ārsti, nākotnē varētu palīdzēt arī citiem bērniem. Kaspars vērš uzmanību uz to, ka pārstādītā niere nebūs mūžīga, pacientam aptuveni pēc 10 gadiem būs nepieciešama atkal jauna donora niere, un tā tas turpināsies visu pacienta mūžu. Tieši nieru transplantāciju piedāvā mūsu pašu dakteri.
Pēc publikācijas portālā "Cālis.lv" ar Kasparu sazinājās arī Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa, un abas puses izrunājušas iespējamo sadarbību un atbalsta sniegšanu Monikai un viņas ģimenei pēc atgriešanās no Izraēlas.
Monikas tētis atzīst, ka visa nepieciešamā naudas summa gan vēl nav savākta, pats viņš arī vēl aizņēmies 4000 eiro, saziedoti vairāk nekā 8000 eiro, bet cer, ka viss izdosies, jo Izraēlas klīnikā par katru manipulāciju varēs maksāt atsevišķi.