Grūtniecēm radīts īpašs kalendārs savlaicīgai un regulārai medicīniskai aprūpei bērniņa gaidīšanas laikā. Grūtniecības kalendārs izdots 20 000 eksemplāros, un martā tas bez maksas būs pieejams pašvaldību atbildīgajos dienestos un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) reģionālajās filiālēs.
Grūtniecības kalendāra izdošana notiek ar projekta "Izglābsim 100 bērnus" gādību. "Izglābsim 100 bērnus" ir Roche akadēmijas (RA) Zinātniskās padomes atbalstīts sociālās atbildības projekts, ko organizē veselības aprūpes kompānija "Roche Latvija", portālu "Cālis.lv" informēja Veselības ministrijā.
Kalendārs tapis, ņemot vērā projekta "Izglābsim 100 bērnus" 2011.gadā īstenotā pētījuma rezultātus par perinatālās mirstības gadījumiem 2010.gadā. Pētījumā tika noskaidrots, ka no visiem perinatālās mirstības gadījumiem ultrasonogrāfijas apmeklējums nebija dokumentēts 32% gadījumu. Otrs valsts apmaksāts ultrasonogrāfijas izmeklējums bija dokumentēts 51% gadījumu.
Analizējot ultrasonogrāfijas izmeklējumus pēc dzīvesvietas, tika noskaidrots, ka 39% gadījumu nevienu reizi ultrasonogrāfijas izmeklējums nebija dokumentēts novados dzīvojošām jaunām māmiņām. Salīdzinājumā ar pilsētām, novadu iedzīvotājas bija arī mazāk apmeklējušas abus valsts apmaksātos ultrasonogrāfijas izmeklējumus. Pētījuma rekomendāciju rezultātā tapušajā rokasgrāmatā "Gribu būt māmiņa" un arī nule klajā nākušajā grūtniecības kalendārā ir uzsvērta nepieciešamība pirmajā vizītē pie speciālista doties no 6. līdz 12.grūtniecības nedēļai – pētījums skaidri apliecināja, ka pirmsdzemdību aprūpes neveikšana vai novēlota uzsākšana palielina perinatālās mirstības risku.
Par "Izglābsim 100 bērnus"
2010.gadā Latvijas vadošie dzemdniecības speciālisti profesores Daces Rezebergas vadībā apvienojās projektā "Izglābsim 100 bērnus", lai kopīgiem spēkiem samazinātu augsto perinatālās mirstības rādītāju. Apjomīgā pētījumā, tika noskaidrots, ka reģionos dzīvojošās grūtnieces mazāk un neregulāri dodas uz ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, līdz ar to laicīgi netiek konstatētas augļa patoloģijas un attīstības traucējumi, kas ir vieni no galvenajiem cēloņiem augstajiem perinatālās mirstības rādītājiem.
2013.gadā, ieviešot dzīvē pētījuma rezultātā tapušos priekšlikumus, ar "Roche Latvija" un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas atbalsta fonda gādību tika izdota Rezebergas rokasgrāmata topošajām māmiņām "Gribu būt māmiņa". Tā domāta lauku reģionos dzīvojošām jaunām sievietēm. Šobrīd visa rokasgrāmatas 20 000 tirāža ir nonākusi pie topošajām māmiņām. SPKC 2015.gadā plāno izdot rokasgrāmatas papildus 5000 tirāžu.
Savukārt "Roche akadēmija" izveidota 2007.gadā ar mērķi atbalstīt zinātnes attīstību un veicināt speciālistu izaugsmi un izglītošanu vairākās medicīnas nozarēs. Akadēmiķa Aivara Lejnieka vadībā "Roche akadēmija" šo gadu laikā ir atbalstījusi 31 zinātnisku projektu.