Foto: PantherMedia/Scanpix
Mēs dzīvojam vienlaikus pārāk sterilā un pārāk piesārņotā vidē, kas izraisa alerģisku reakciju veidošanos bērniem. Arvien vairāk mazu bērnu pirmajos dzīves gados pēc dzimšanas saskaras ar alergēniem, kas tiem nosacīti iedzimuši no vecākiem un to paradumiem, norāda alergoloģe Dace Kārkliņa.

Jo vecāki vēl ilgi pirms bērna dzimšanas lielāku uzmanību pievērsīs savam dzīvesveidam, jo vēlāk paši un bērni būs mazāk pakļauti alerģiskām izpausmēm.

Saskaņā ar Pasaules alerģijas organizācijas (World Allergy Organization) datiem, viens no četriem bērniem Eiropā saskaras ar alerģijas izpausmēm. Eksperti paredz, ka līdzīgas saslimšanas tendences ir arī Latvijā. Turklāt saslimstība ar alerģijām strauji palielinās, un tās izpausmes kļūst smagākas un grūtāk ārstējamas.

Viens no iemesliem, kāpēc palielinās alerģijas izplatība, ir mūsu dzīvesveids. Tādēļ "Neutral akadēmijas" alergologi šo gadu ir pasludinājuši par Bērnu gadu, aicinot daudz lielāku uzmanību pievērst esošo un topošo vecāku paradumiem un neveicināt alergēniem bagātas vides veidošanos.

Latvijas Alergologu asociācijas vadītāja Ieva Cīrule atzīst, ka bērnu saslimstība ar alerģijām gadu no gada kļūst arvien satraucošāka, un ir brīdinājums par nepieciešamību mainīt apkārtējo vidi un mūsu paradumus. Pasaulē vēl pēta iemeslus, kāpēc pieaug saslimšanas ar alerģiju, bet ir skaidrs, ka viens no faktoriem ir pārmantojamība. Respektīvi, mūsu dzīvesveids un apstākļi, kādus radām sev apkārt vēl ilgi pirms bērna dzimšanas, kā arī pēc tās.

Starp izplatītākajiem alerģijas veidiem bērniem Pasaules alerģijas organizācija min ēdiena alerģiju, ekzēmu un bronhiālo astmu, ar kuru saskaras aptuveni no 5% - 20% bērnu Eiropā.

Eiropā viena no visizplatītākajām bērnu slimībām ir astma, kas ir alerģijas izraisīta saslimšana un ir viens no vadošajiem bērnu mirstības cēloņiem. To tāpat kā citas alerģijas slimības veicina sterila vide, kas kavē spēcīgas imūnsistēmas veidošanos, un riska faktoru arvien lielāks pieaugums, kas saistīts ar ķīmiski apstrādātiem produktiem, gaisa piesārņojumu, agrīnu, biežu antibiotiku lietošanu, sadzīves ķīmijas pārmērīgu lietošanu. Alerģiskas reakcijas var skart visu organismu – ādu, elpceļus, acis, sirds un asinsvadu sistēmu, locītavas, nervu sistēmu, kuņģa un zarnu traktu.

Pasaulē arvien vairāk sāk diskutēt, vai mums maz ir vajadzīga mākslīgi uzlabotā vide, kas var ilgtermiņā atstāt negatīvu ietekmi uz mūsu veselību un dzīves kvalitāti. Šobrīd jau Eiropas Savienības līmenī sāk aktualizēt jautājumu par vairāku alergēnu speciālu marķēšanu skaistumkopšanas un tīrīšanas līdzekļos. Piemēram, par alerģiju izraisošu smaržvielu norādīšanu marķējumā.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas aprēķiniem, aptuveni 30 – 40% iedzīvotāju pasaulē cieš no alerģiskām slimībām, un izplatība tuvojas epidēmijas apmēriem. "Neutral akadēmija", kas apvieno alergologus un citus veselības aprūpes ekspertus, jau otro gadu turpina projektu, kurā izglīto par alerģijas un ar to saistītu saslimšanu cēloņiem. Jāatceras, ka alerģija var rasties pakāpeniski dzīves laikā, pat ja iepriekš tās pazīmes nav novērotas, norāda alergologi.

Parādoties alerģiskām reakcijām, svarīgi ir izslēgt kontaktu ar alergēnu, kas tās izraisa. Vienlaikus būtiski ir mainīt arī ikdienas paradumus - lietot atbilstošus kopšanas līdzekļus ķermenim un tīrīšanas līdzekļus mājai, pārdomāti izvēlēties uzturu bez konservantiem, nesmēķēt un neuzturēties piesārņotā gaisā, tādā veidā nepakļaujot sevi smagākām alerģijas un to radīto slimību izpausmēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!