sieviete miegs nakts vakars
Foto: Shutterstock
Teju katrs no mums laiku pa laikam piedzīvo sajūtu, kad no pārguruma un emocionālās spriedzes nespējam iemigt, neraugoties uz miega badu un strauji tuvojošos izdegšanas sajūtu. Šai sakarā piedāvājam pāris noderīgu padomu un paņēmienu no pašu pieredzes, kas ļaus tev atslābināties, jo īpaši, pēc garās darba nedēļas un lielajām un mazajām uzvarām, kas tās laikā izcīnītas.

Atslābinies vismaz stundu pirms došanās pie miera

Tuvojoties gulētiešanas laikam, noskaņo savu organismu un prātu uz atpūtu. Samazini apgaismojumu, asa sižeta filmas skatīšanās vietā palasi grāmatu, izbaudi atslābinošu vannu, pavadi laiku nepiespiestās sarunās ar mīļoto cilvēku - dari jebko, kas tevi nomierina, rosina iekšēju harmoniju un mieru, tā noskaņojot savu ķermeni un garu uz relaksēšanos, kas attiecīgi ļaus arī vieglāk un ātrāk iemigt.

Atsakies no kafijas jau pēcpusdienā

Nav noslēpums, ka ir dienas, kurās vien kārtējā kafijas vai tējas tase spēj mūs paglābt no darbu iekavēšanas un iemigšanas teju pie biroja galda. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka kofeīns no mūsu organisma netiek izvadīts vien stundas vai divu laikā, tāpēc to saturošu, stimulējošu dzērienu baudīšanu vajadzētu pārtraukt jau pēcpusdienā, ja vien nevēlies vakarā cīnīties ar bezmiegu un pastiprinātu nervozitāti.

Pagatavo vakariņas gudri

Gatavojot vakariņas, centies kombinēt saliktos ogļhidrātus ar olbaltumvielām, kas veicinās miega hormona melatonīna izstrādāšanos, kā arī efektīvāku organisma cīnīšanos ar stresu. Pagatavo grilētu vistas fileju, kas apkaisīta ar ķirbja sēklām un papildināta ar sautētiem dārzeņiem un sauju graudaugu. Vieglā maltīte nodrošinās sāta sajūtu, nepārslogos gremošanas trakta darbību un uzlabos tavas izredzes uz kvalitatīvu miegu.

Elpošanas triks, kas atvieglos iemigšanu

Visticamāk, par šo paņēmienu nekad nebūsi dzirdējusi, tomēr to noteikti ir vērts izmēģināt. Elpojot nobloķē savu labo nāsi, dziļi ieelpojot caur kreiso – pētījumos atklāts, ka šāds elpošanas paņēmiens palīdz atslābināties, nomierinot prātu un veicinot ķermeņa relaksēšanos.

Vienojies ar miegu par ātru tā atnākšanu

Ļoti liela nozīme mūsu miega paradumos ir tam, vai nepamatoti raizējamies par tā trūkumu, likumsakarīgi mokoties bezmiegā, vai lieki nedomājam un ļaujam prātam un ķermenim atslēgties no ikdienas raizēm, apzināti to nomierinot. Elpo dziļi, nedomā par lietām, kas tevi satrauc, kā arī neņem vērā faktu, ka savulaik, iespējams, iemigšanā itin labi palīdzējušas miega zāles, un vienkārši ļauj savam organismam visu izdarīt pašam. Rezultāti neizpaliks!

Seko dabas ritmam

Vienkāršs paņēmiens satraukta prāta un saspringuša ķermeņa nomierināšanai būs apgaismojuma un trokšņu kontrolēšana. Dienas dzīvīgākajā laikā (ja pieņem, ka celies pulksten septiņos no rīta, bet pie miera dodies vienpadsmitos vakarā) ļauj telpās ienākt skaņām, gaismām un sajūtām, savukārt, tuvojoties vakara stundām, pakāpeniski padari vidi ap sevi mierīgāku. Lielisks paņēmiens, starp citu, būs arī dažādu relaksējošu fona trokšņu klausīšanās – piemēram, lietus, ugunskura sprakšķi vai skaņas, ko varam dzirdēt mežā – tās vari atrast dažādās mājaslapās un lejuplādēt kā aplikācijas tālrunī vai klausīties tiešsaistē.

Atpūties un atslābinies jau dienas laikā

Lai iemācītu sevi dzīvot mierīgāk un mazāk satraukties par sīkumiem, lieti noderēs gan dažādi elpošanas, gan prāta trenēšanas vingrinājumi, ko vari piekopt dienas laikā, tā mazinot stresu, kam pakļauj savu organismu. Visvienkāršākais ir apzināta elpošana, veicot dziļas ieelpas un izelpas ar diafragmu, kas likumsakarīgi ļaus sakārtot arī juceklīgas domas un mazinās nervozitāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!