Slimība izplatās pa reģioniem
Kad saņēmām signālu no vecākiem, ka atsevišķos bērnudārzos plosās skarlatīna, vērsāmies pie ģimenes ārstiem. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis, kurš praktizē Ventspilī, saka, ka vismaz šajā Kurzemes pilsētā skarlatīna patlaban nav izplatījusies. Jā, ik pa laikam esot atsevišķi saslimšanas gadījumi, bet to nav daudz. Viņš apliecina, - jo agrākā vecumā bērni šo slimību izslimo, jo mazākas komplikācijas un vieglāka ārstēšana. Arī ģimenes ārsts Andris Baumanis, kura pacientu lokā ir daudz mazu bērnu, portālam "Cālis.lv" atzīst, ka viņam nav zināms par plašu skarlatīnas izplatīšanos. Pēdējais pacients ar šādu diagnozi Baumanim bijis aptuveni pirms diviem vai trim mēnešiem. Taču Baumanis atzīmē, ka skarlatīnai ir tendence izplatīties atsevišķos reģionos, piemēram, ja skarlatīna ir izplatījusies kādā Pārdaugavas rajonā, tad maz ticams, ka ar to masveidā saslims bērni kādā Ķengaraga bērnudārzā. Ārsts apliecina, ka ik pa laikam šī un cita veida infekcijas slimību uzliesmojumi parādās atsevišķās apdzīvotās vietās. Šī slimība nav mirstamā vaina un var tikt ļoti labi ārstēta, turklāt nav teikts, ka bērnudārzā ar to var saslimt visi bērni. Daļa jaundzimušo ir potēti pret sterptokoka, kas ir šīs slimības izraisītājs.
Ar skarlatīnu līdz slimnīcai nonāk retais bērns
Kā portālam "Cālis.lv" atzīst Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu infektologs Gunta Laizāne, starp BKUS stacionētiem bērniem līdz šim nav novērota paaugstināta saslimstība ar skarlatīnu. Ik gadu slimības sezonas laikā ir sporādiski (atsevišķi) stacionēšanas gadījumi.
Kas ir skarlatīna
Skarlatīna ir vienlīdz izplatīta visā pasaulē. Skarlatīna uzskatāma par bērnu infekcijas slimību, jo 90% gadījumos ar to slimo bērni līdz 16 gadu vecumam. Visaugstākā saslimstība ir vērojama pirmsskolas un skolas vecuma bērnu vidū. Skarlatīnas ierosinātājs izraisa arī citas slimības, piemēram, sāpošu kaklu (faringītu), ādas sastrutošanu (piodermiju), vidusauss iekaisumu, sepsi u.c. Slimībai raksturīga sezonalitāte – rudens un ziemas periods.
Slimības ierosinātājs ir A grupas ß – hemolītiskais streptokoks (baktērija). Infekcijas avots ir slimnieks vai baktērijas nēsātājs, un tā izplatās gaisā – pilienu ceļā. Inkubācijas periods ir vidēji divas līdz 12 dienas, bet var būt arī īsāks.
Simptomi
Slimība sākas akūti ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru un sāpēm kaklā. Pēc kāda laika (no dažām stundām līdz divām, trim dienām) parādās izsitumi, kas ātri izplatās pa seju, kaklu, ķermeni un ekstremitātēm. Izsitumi ir izteiktāki ķermeņa dabīgajās ieloku virsmās: padusēs, cirkšņos, elkoņu ieloku virsmā. Uz sejas ir raksturīgas klīniskās pazīmes: sārti vaigi ar izsitumiem, bet rajons ap muti ir bāls, veidojot bālu trīsstūri, liecina Slimību profilakses un kontroles centra sniegtā informācija.
Pēc izsitumu pazušanas (parasti bez pigmentācijas) slimības 3. – 7. dienā sākās ādas lobīšanās (parasti lielu lēveru veidā). Raksturīga skarlatīnas izpausme ir angīna (žāvas un mandeļu loku apsārtums), kas progresējot, iesaista procesā arī apkārtējos audus - novēro limfmezglu palielināšanos). Parasti slimība noris vieglā formā pie nosacīti normālas ķermeņa temperatūras un vieglas intoksikācijas.
Ārstēšana
Skarlatīnu ir iespējams ārstēt mājās (vieglu formu gadījumā), nodrošinot slimnieka izolēšanu atsevišķā istabā. Smagu formu gadījumā ir nepieciešama hospitalizācija. Ārstēšanā izmanto antibiotiku preparātus, kurus izvēlas ārsts.
Profilakse
Specifiska skarlatīnas profilakse nepastāv. Svarīgi agrīni atklāt un ārstēt skarlatīnas infekcijas avotus.
Ko nozīmē karantīna
Saskaņā ar Epidemioloģiskās drošības likumā noteikto definīciju karantīna ir īpašs saimniecisko darbību, sabiedrisko dzīvi, ārstniecības, izglītības, sociālās aprūpes un citu iestāžu darbību un citādu darbību ierobežojošs režīms, ko nosaka, lai nepieļautu bīstamo un citu infekcijas slimību izplatīšanos ārpus epidēmijas perēkļa robežām. Karantīnas pasākumus izglītības iestādēs nosaka attiecīgās iestādes vadītājs pēc ārstniecības personas vai epidemiologa priekšlikuma.
Daži pieredzes stāsti no "Cālis.lv" foruma
"Puikām šī slimība var atstāt sekas uz puiku lietām. Meitenēm to izslimot ir vieglāk - mēs pabijām slimnīcā, kur antibiotikas deva."
"Puikam pieci gadi, konstatēja skarlatīnu (šarlaku). Vispār esmu panikā, domāju, jau, ka tādas slimības vairs neeksistē vai sastopamas tāltālā zemē! Mēnesi noturēju mājās, lai riktīgi vesels, pirmdien aizgāja uz bērnudārzu, bet vakarā tāds saguris, naktī pacēlās temperatūra, sāpēja kakls, domāju, ka atkal sašeptējies pa bērnudārzu vai kārtējais vīruss. Bet tad nākamajā dienā ap pusdienas laiku parādījās izsitumi, biju pie ģimenes ārsta (parasti nemaz tik ātri nevedu, bet šoreiz laikam intuīcija teica, ka nav labi), teica, ka tipisks šarlaks, kā no medicīnas enciklopēdijas. Tagad jauni noteikumi, bērnudārziem nav jāziņo , karantīna nav jāizsludina, biju nikna, aiztraucos un dārziņu un teicu, lai pārbauda visus, jo var būt tikai sarkans kakls un galvenais, lai paglābj vēl kādu, kurš vesels atsāks nākt uz bērnudārzu. Vispār galvā baigais ķīselis, saprotu, ka var būt briesmīgas komplikācijas, manam tētim ļoti pasliktinājās redze, saprotu, ka tas bija ntos gadus atpakaļ, ka nebija tik spēcīgas antibiotikas, bet tomēr… Man vēl mājās ir 1,7 gadi meitenes, iedomājos kāda man lazarete pēc trim dienām sagaida..."
"Man bērns slimojis pirms pāris gadiem, nekā jautra, īpaši tāpēc, ka var būt komplikācijas. Manam izskatās, ka nav komplikācijas, bet slimība bija diezgan smaga un ilga."
"Manam bērnam bija divu gadu vecumā, ņemot vērā, ka tajā laikā bija mājas bērns, vispār nesapratu, kur tādu saķēris. Bet slimība pārgāja ļoti ātri un bez jebkādām komplikācijām. Tikai jālieto visi medikamenti. Ne vienmēr viss ir tik ļauni."
"Nepanikojiet, nav tik traki! Parasta bērnu infekcijas slimība, kurai diemžēl nepatīkamākais, ka var palikt komplikācijas. Klausiet ārstu, izdzeriet antibiotiku kursu, kārtīgi izveseļojieties un, lai ārste izraksta nosūtījumus un izmeklējumiem (sirds, acis, pilna asins aina). Mani bērni izslimoja pirms diviem gadiem, komplikāciju nebija. Starp citu, ļoti lipīga tā slimība."
"Mūsu grupā vienam bija, uzreiz izsludināja karantīnu, paziņojums pie grupas durvīm!"
"Man pašai - pieaugušai sievietei - sākumā domāju, ka strutainā angīna, bet tad gada laikā jau trešā angīna, nav labi. Noņēma analīzi - tas pats streptokoks. Teica - bērnu skarlatīna. Bija jādzer 40 tabletes ar antibiotikām."