Nacionālais veselības dienests (NVD) daļu no bērnu tuberkulozes vakcīnām tomēr varētu iepirkt no Polijas ražotāja, aģentūrai LETA pastāstīja NVD pārstāve Māra Āboliņa.
NVD tuvākā mēneša laikā varētu saņemt vakcīnu devas, ar kurām pietiktu divām nedēļām, kas ir aptuveni 550 vakcīnas devu. Āboliņa skaidroja, ka Polijas ražotājam tomēr izveidojās neliels pārpalikums.
Tāpat vēl pēc nenoteikta laika no šī ražotāja varētu tikt iepirktas vakcīnas, ar kurām pietiktu pusotram mēnesim. Āboliņa stāstīja, ka tās būtu aptuveni 4000 vakcīnas devu, jo NVD vienmēr cenšas iepirkt nedaudz vairāk, nekā tas būtu nepieciešams. Tas saistāms ar to, ka vakcīnu derīguma termiņš pēc iepakojuma atvēršanas ir ļoti īss, tādēļ ne vienmēr izdodas visas vakcīnas devas izlietot.
Savukārt sarunas ar Zviedrijas izplatītāju, kurš izplata Japānā ražotas tuberkulozes vakcīnas bērniem, izskatoties "cerīgas" un arī no šīs valsts NVD varētu iegādāties vakcīnas. No Zviedrijas izplatītāja gan plānots iepirkt vakcīnas, kuru pietiktu pusgadam.
Āboliņa gan piebilda, ka pilnīgi drošs par to, ka vakcīnas tiks saņemtas, dienests varēs būt tikai pēc pašu vakcīnu saņemšanas, tomēr pašlaik nav lielu šaubu, ka tuvākajā laikā vakcīnas netiks iepirktas.
Jau vēstījām, ka, piemēram, lielākajā dzemdību iestādē Latvijā - Rīgas Dzemdību namā (RDN) - rezerves strauji izsīkst. RDN valdes priekšsēdētāja Dr.med. Ilze Kreicberga portālam "Cālis.lv" atzīst, ka "šobrīd Rīgas Dzemdību namā (RDN) tuberkulozes vakcīnas pietiek pāris nedēļām un pēc to izbeigšanās līdz jaunai BCG vakcīnu piegādei jaundzimušos vakcinēt vairs nevarēsim. Esošās situācijas dēļ šobrīd vakcinējam tikai RDN dzimušos bērnus".
"Esam interesējušies pie vairākiem zāļu vairumtirgotājiem par iespēju iegādāties BCG vakcīnas par saviem līdzekļiem, bet saņēmām noraidījumu. Tuberkulozes vakcīnu trūkums valstī ar tik augstu tuberkulozes saslimstības līmeni kā Latvijā, mūsuprāt, būtu nepieļaujama situācija, tomēr, vecākiem, nodrošinot profilaktiskus pasākumus mājās, ir iespējams izvairīties no jaundzimušā saslimšanas un sagaidīt, kad Latvijā atkal būs pieejamas vakcīnas," uzskata Kreicberga.
Pēc situācijas 2008.gadā, kad arī nebija BCG vakcīnas vairāku mēnešu garumā, RDN dzimušie bērni (tad jau zīdaiņi) tika vakcinēti pāris mēnešus vēlāk un nekādas problēmas nebija, atceras Kreicberga.
Jau ziņots, ka tuberkulozes (TB) vakcīnas (saukta arī par BCG vakcīnu) ražotājam "Statens Serum Institut" (Dānija) ir radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā un institūts nespēj nodrošināt vakcīnas pret TB ražošanu un piegādi Eiropas Savienībā un tostarp arī Latvijā. Kā norāda vakcīnu ražotājs "Statens Serum Institut", tehniskās problēmas vakcīnas ražošanā varētu tikt atrisinātas ne ātrāk kā 2015.gada maijā – jūnijā.
Pēc apkopotiem datiem, atsevišķās iestādēs jau ir izveidojies vakcīnas trūkums. Tāpēc iespēju robežās tiek organizēta savstarpēja ārstniecības iestāžu apgāde ar esošajiem vakcīnas atlikumiem. Šo procesu koordinē NVD.
Veselības nozares speciālisti atgādina, ka ar līdzīgām situācijām, kad ir bijusi traucēta vakcīnu piegāde, veselības nozare ir saskārusies jau iepriekš un, veicot visus nepieciešamos plānošanas un koordinācijas darbus, problēmu ir izdevies sekmīgi atrisināt.
Ja ģimenē nav TB slimnieks, iespējamība zīdainim nonākt saskarsmē ar TB izraisītāju ir neliela. Tomēr, lai pārliecinātos, par to, ka visi, kuriem ir ciešs kontakts ar jaundzimušo ir veseli, par profilakses pasākumiem ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu un nepieciešamības gadījumā veikt rentgenogrāfiju.
Ja ģimenē, kur ir nevakcinēts jaundzimušais, ir arī tuberkulozes slimnieks, mediķi aicina vērsties pie ģimenes ārsta un konsultēties par profilakses pasākumiem, lai pasargātu bērnu no saslimšanas.
Tiklīdz tuberkulozes vakcīna atkal būs pieejama, ģimenes ārsts bērna vecākus par to informēs un sniegs informāciju par vakcīnas saņemšanas kārtību.
Vispārēji profilakses pasākumi TB profilaksei ir: ar zīdaini neuzturēties vietās, kur atrodas daudz cilvēki; nepieļaut tuvu kontaktu ar slimiem cilvēkiem; regulāri vēdināt telpas; par profilaksi konsultēties ar ģimenes ārstu.
Veselības nozares speciālisti ir sagatavojuši arī informāciju dzemdību nodaļām, kā rīkoties situācijā, kad nav pieejama TB vakcīna bērniem.
Ieteikumos ietverta informācija par to, ka: bērnu vecākiem jāizskaidro TB vakcinācijas atlikšanas iemesls; bērnu vecāki jāinformē par tuberkulozi, tās izplatīšanas ceļiem un tās profilaksi; jāveic ieraksts medicīniskajā dokumentācijā, ka jaundzimušajam dzemdību nodaļā nav veikta vakcinācija pret tuberkulozi, lai par to tiktu informēts bērna ģimenes ārsts.