Foto: stock.xchng

Pagājušajā gadā no dažādām saslimšanām Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) miruši 39 bērni, liecina slimnīcas gada pārskats par 2014.gadu. Raugoties uz iepriekšējiem gadiem, nāves gadījumu skaits samazinās. Tā piemēram, 2012.gadā mira 53 bērni, bet 2013.gadā – 51. Visvairāk bērnu pērn miruši vecumā no dzimšanas līdz gada vecumam – 26, vecumā no gada līdz 15 gadu vecumam – 12, bet viens pacients miris vecuma grupā no 15 līdz 17 gadu vecumam.

Kā norāda BKUS, tā sauktais letalitātes rādītājs ir viens no stacionāru darbības rādītājiem, kas ir pakļauts analīzei un monitorēts kā Latvijas veselības aprūpes statistikas rādītājs. Letalitātes rādītāji bērnu slimnīcā jau vairākus gadus ir nemainīgi zemi un 2014. gadā tas ir 0,19%, jeb 39 pacienti.

No visiem mirušajiem 28,2% bijušas perinatālā perioda pataloģijas, 25,6% - iedzimtas slimības, anomālijas, 23,1% - audzējs, 10,3% - asinsrites un asinsrades orgānu slimībām, 5,1% - gremošanas orgānu sistēmas saslimšanas, 2,6% - no traumām un saindēšanās, 2,6% endokrīnās sistēmas slimībām un vēl 2,6% - uroģenitālās sistēmas slimībām.

BKUS Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Romēna Namniece portālam "Cālis.lv" atzīst, ka vislielākais mirušo skaits ir zīdaiņa vecumā, kad iedzimtu pataloģiju dēļ bērna dzīvību nav bijis iespējams glābt. Taču nereti letāli gadījumi ir arī no dažādām sadzīves traumām. Piemēram, pērn mira kāda gadu un astoņus mēnešus veca meitene, kura bija norijusi bateriju. Pēc statistikas datiem, katru gadu BKUS nonāk aptuveni 70 bērni ar svešķermeņiem gremošanas traktā, vidēji 40 bērni ar svešķermeņiem elpceļos, un ap 10 gadījumu, kad svešķermenis nonācis acīs vai ausīs, no visiem gadījumiem 2% svešķermeņu ir tieši baterijas.

Pārskatā par slimnīcas darbu 2014.gadā minēts, ka Paliatīvās aprūpes dienests kā kapitālsabiedrības struktūrvienība darbojas kopš 1998. gada. Bērnu paliatīvā aprūpe ir aktīva, visaptveroša aprūpe bērniem ar progresējošām hroniskām slimībām, kuriem radikālas ārstēšanas iespējas ir izsmeltas. Šī aprūpe apvieno sāpju un citu slimības simptomu remdēšanu psiholoģisku, sociālu un garīgu atbalstu, kas ļauj pacientam justies maksimāli komfortabli, saglabājot pēc iespējas labāku dzīves kvalitāti.

Aktīva darbība Veselības ministrijas programmā "Onkoloģisko slimību kontroles programma 2009. – 2015.gadam" rezultējusies Latvijā pirmo bērnu paliatīvās aprūpes Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca" vadlīniju izstrādē. Izstrādātas mācību programmas: bērnu paliatīvās aprūpes multidisciplinārās komandas speciālistiem; mācību materiāls "Paliatīvā aprūpe", pēc kura projekta gaitā apmācītas ārstniecības personas visā Latvijā.

Būtisks bija darbs pie bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības sekmēšanas visos valsts reģionos, norādīts pārskatā. Kapitālsabiedrības speciālisti iesaistījušies Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas "NVO fonds" apakšprogrammas "NVO projektu programma" projektā "Inovatīvu risinājumu ieviešana bērnu paliatīvajā aprūpē". Projekta mērķis ir inovatīvu bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšana ikvienai ģimenei, kurā ir neizārstējami slims bērns invalīds, veicinot vispārēju ģimenes labklājības izaugsmi, stiprinot demokrātiskās vērtības un cilvēktiesību ievērošanu Latvijā. Projekta ietvaros tika ieviesta, papildināta un adaptēta inovatīva metode pakalpojuma nodrošināšanā- telemedicīnas tehnoloģijas izmantošana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!