berns slimnica ārsts
Foto: PantherMedia/Scanpix
Dienā, kad pie Gaismas pils notiek Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) rīkota protesta akcija, lai norādītu uz pastāvošajām problēmām nozarē, tostarp zemo atalgojumu, portāls "Cālis.lv" ielūkojas Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) strādājošo naudas maciņos. Kā atzīst slimnīcas vadība, atalgojums joprojām nav adekvāts, lai gan pēdējos gados tomēr ticis paaugstināts.

BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša norāda, - lai gan atalgojums pēdējo gadu laikā medicīnas darbiniekiem slimnīcā paaugstināts vairākkārt, arī šobrīd tas ir nepietiekams. "Pēdējo gadu laikā esam vairākkārt pārskatījuši no Nacionālā veselības dienesta saņemtā finansējuma sadalījumu, arvien lielāku proporciju novirzot atalgojumam, panākot to, ka aprūpes algas šobrīd BKUS ir virs vidējā līmeņa, salīdzinot ar citām slimnīcām. Tomēr arvien jūtam cilvēkresursu trūkumu daudzās jomās, lai gan pēdējo gadu laikā slimnīcā situācija ir stabilizējusies. Taču medicīnā personāla nomaiņa ir ļoti sāpīga, jo, lai kļūtu par ārstu vai māsiņu, ir jāmācās daudzus gadus, tāpēc ļoti gribētos novērst tendenci, ka profesionāļi ar medicīnas izglītību dodas strādāt citās jomās," saka Čakša.

Pērn BKUS aprūpes un ārstniecības personālam atalgojuma palielināšanas plāna ietvaros tika paaugstināts atalgojums jau trešo reizi pēdējo trīs gadu laikā. Ārstu algas tika paaugstinātas vidēji par 13,4 % procentiem, kamēr ārstniecības un pacientu aprūpes personālam par 19,1 %. Māsu atalgojuma palielināšanai BKUS pērn tika novirzīts apmēram miljons eiro, tas galvenokārt saistāms ar to, ka BKUS ir pirmā medicīnas iestāde Latvijā, kur uzsākts pārejas process uz māsu 12 stundu dežūrām, kas ir īpaši būtiski, lai māsiņas nebūtu pārgurušas un varētu nodrošināt kvalitatīvu aprūpi pacientiem.

Kā portālam "Cālis.lv" atzina Bērnu slimnīcas medicīnas māsa, kura vēlējās palikt anonīma, atalgojums, protams, nav adekvāts, apzinoties, ka darām darbu, kuram patiesi ir vajadzīgas specifiskas zināšanas, proti, ja savā darbā kļūdāmies, tiek apdraudēta bērnu veselība un pat dzīvība."

"Smieklīgi, ka, piemēram, slimnīcas garderobists nopelna vairāk nekā dažas mūsu medmāsas. Jāatzīst, ka arī privātajā sektorā, cik zinu, medmāsas nepelna pienācīgi. Manuprāt, adekvāts medmāsas atalgojums Latvijā pašreizējā situācijā būtu ap 1000 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas, kas ir aptuveni trīs reizes vairāk, nekā es nopelnu. Darbs ar bērniem prasa specifiskākas zināšanas un iemaņas, turklāt jāņem vērā arī tas, ka vecāki nemitīgi vērtē mūsu darbu daudz stingrāk nekā tad, ja mēs ārstētu viņus pašus. Līdz ar to Bērnu slimnīcas medmāsas darbs prasa arī stiprus nervus.

Zinu, ka ārzemēs, īpaši Vācijā, medmāsa ar manu izglītību un pieredzi var nopelnīt vairākus tūkstošus eiro mēnesī, bet man tomēr gribas palikt Latvijā, jo šeit ir mana ģimene un draugi. Bez tam es neprotu vācu valodu, kas ir būtisks šķērslis, lai strādātu Vācijā. Lai nopelnītu vairāk, apsveru iespēju nākotnē apgūt masiera vai higiēnista zināšanas un strādāt kādā no šīm jomām tepat, Latvijā. Taču vienlaikus gribas ticēt, ka arī medicīnas māsu atalgojums Latvijā celsies līdz ar vispārējo ekonomisko situāciju."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!