Mazā Monika, kurai ir smaga nieru saslimšana un kuras ārstēšana Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), vecāku ieskatā, bija nonākusi strupceļā, ir atgriezusies no ārvalstu klīnikas Latvijā. Meitene dzīvo mājās, viņas veselības stāvoklis ir stabils, taču vecāki tagad ir lūguši albumīna nodrošināšanu no valsts budžeta līdzekļiem.
Jau ziņojām, ka Monikas vecāki, neapmierināti ar meitas ārstēšanas gaitu BKUS, bērnu no slimnīcas izņēma un bija devušies uz klīniku ārpus Latvijas. Tagad viņi ir gatavi atklāt, ka meitene kādu laiku pabija Lietuvā, Viļņā, un arī tagad, pēc atgriešanās Latvijā, meitenes ārstēšanu uzrauga nefroloģe no Viļņas klīnikas.
Meitenes tētis Kaspars Kadzejs portālam "Cālis.lv" stāsta, ka meitenīte Latvijā atgriezās 17.aprīlī, un šajā dienā Monika saņēma 20% albumīna infūziju ar daudzumu 100 ml. Vecāki ir panākuši, ka Monikas veselības stāvokli uzraudzīs gan profesore no kaimiņvalsts klīnikas, gan Ādažu poliklīnikas ģimenes ārste, kura jau ir sazinājusies ar nefroloģi. Abas dakteres cieši sadarbošoties, lai uzraudzītu meitenītes veselību.
Taču, pēc tēva teiktā, lielākās problēmas patlaban ir ar albumīna nodrošināšanu, jo tas vecākiem par saviem līdzekļiem jāiegādājas aptiekā. Tāpat nav atbilstošas vietas, kur meitenei albumīnu varētu ievadīt. Vietai ir jābūt pietiekami sterilai, jo meitenei ir imūndeficīts, kas nozīmē, ka jāsargājas no jebkādas infekcijas nokļūšanas organismā. Monikas tēvs bija vērsies Nacionālajā veselības dienestā (NVD), lūdzot izskatīt jautājumu par albumīna nodrošināšanu, tostarp iespējamību to ievadīt mājas apstākļos. NVD norādīja, ka nepieciešams BKUS konsīlija lēmums un iesniegums no vecākiem, kas tiks iesniegts pēc konsīlija lēmuma. Bet, kā stāsta tēvs, BKUS kavējas ar konsīlija sasaukšanu, lai gan NVD esot sazinājies ar slimnīcu un lūdzis operatīvi izskatīt šo jautājumu. Meitenei albumīns jāievada pietiekami regulāri, lai gan ne katru dienu, kā tas bija, kad paciente atradās BKUS.
Tēvs vērsies BKUS, bet tās vadība divas dienas atrunājusies ar to, ka vecākiem jāiesniedz papildus dokumenti, tostarp ārvalstu nefrologa rekomendācija, lai gan pirms tam ārsti šos ieteikumus neņēmuši vērā. Tēvs norāda, ka BKUS ir vienīgā bērnu slimnīca Latvijā, kuras speciālisti var sagatavot konsīlija lēmumu par albumīna nodrošināšanu. Līdzko šāds lēmums būs, NVD izskatīs jautājumu par albumīna apmaksu.
BKUS ir neizpratnē par šādu situācijas interpretāciju. Pacienta tēvs vērsās pie slimnīcas vadības otrdienas pēcpusdienā, bet jau trešdienas pusdienlaikā medijiem bija gatavs ziņot, ka BKUS kavējas ar lēmuma pieņemšanu.
"Mēs viennozīmīgi piekrītam, ka šim pacientam ir nepieciešama albumīna terapija, taču mums kā ārstniecības iestādei nav nekādu tiesību nozīmēt nopietnu medikamentu devu bērnam, kuru mēs neesam redzējuši divas nedēļas. Tiekoties ar bērna tēvu, slimnīcas vadība aicināja vismaz uzrādīt Viļņas profesores izrakstu, ko tēvs nevarēja izdarīt. Lai nekavētu ārstniecības procesu, mēs esam sagatavojusi izrakstu, balstoties uz tiem datiem, kas bija slimnīcas rīcībā bērnam izrakstoties, taču jāsaprot, ka atbildību par medikamentu ievadi var uzņemties tikai un vienīgi ārstējošais ārsts," norāda BKUS valdes locekle ārstniecības jautājumos Zane Straume.
Tikmēr slimnīcas pārstāvji tiksies ar atbildīgajām institūcijām, lai palīdzētu saskaņot terapijas plānu tā, lai minimizētu risku, kas var rasties smagi slimam pacientam mājas aprūpē, informē BKUS.
Kopš Monikas atgriešanās Latvijā vecāki jau vienreiz paši par saviem līdzekļiem nodrošinājuši albumīna ievadi, nopērkot to aptiekā, atrodot privātklīniku, kur to ievadīja. Liela palīdzība šajā gadījumā bijusi no ģimenes ārstes puses, kura bija gatava uzrakstīt visus nosūtījumus, ņemot vērā Lietuvas nefroloģes ieteikumus.
Taču izmaksas šādai albumīna ievadei ir augstas - albumīns maksā 86 eiro; pakalpojumu sniegšana poliklīnikā - 50 eiro, kā arī taksometra pakalpojumi, jo ģimenei sava auto nav, bet sabiedriskajā transportā meiteni vadāt ir pārāk riskanti. Vecāki vēlas, lai meitene, kas ir dzimusi Latvijas pilsone, saņemtu medikamentus no valsts, kā visi citi bērni.
"Jā, esam konflikta pēc atteikušies no vienīgās (diemžēl) bērnu slimnīcas Latvijā, bet vai tad nav citu risinājumu, jo Monika ir Latvijas pilsone, kura šeit dzīvo, Latvijā vienīgā ar šādu diagnozi, arī ar noteikto invaliditāti," par sistēmu medicīnas jomā norāda meitenes tēvs. Monikai jau tuvākajās dienās atkal būs nepieciešama albumīna ievade, bet vecāki turpina gaidīt BKUS konsīlija lēmumu.