atpūta, atvaļinājums, siesta
Foto: Shutterstock
Kā zināms, itāļi ir meistari dažādās jomās, turklāt paši nekautrējas ar šo faktu palepoties. Viņiem ir izdevies pārvērst mākslā arī ikdienas dzīvi, apkārtējiem atliekot vien apskaust šo prasmi ļauties "la dolce vita" sajūtām, baudīt mirkli un lieki neraizēties par gaidāmo. Lūk, dzīves mācības, ko no temperamentīgajiem dienvidniekiem ir vērts aizgūt arī mums!

Ēdiens – tā ir bauda, savukārt maltītes pasniegšana – īpašs rituāls

Foto: Shutterstock

Lai gan tas skan samērā garlaicīgi un sākotnēji nebūt nevilina to izmēģināt, itāļi dzīvo pēc stingri noteikta grafika... Taču šeit seko krietni aizraujošāks turpinājums. Šis grafiks ietver nesteidzīgu kafijas malkošanu no rīta, pusdienas ar ģimeni dienas vidū, aperitīvu laikā no pieciem līdz septiņiem vakarā un vakariņas ap deviņiem vakarā mājās vai restorānā.

Tādējādi steigā nopirkta kafija līdzi ņemšanai, pusdienas ātro uzkodu ēstuvē un vakariņas pusnaktī, apēdot vien uz ātru roku sameistarotu sviestmaizi, itāļiem šķiet kas nepieņemams, kamēr pie mums tā diemžēl bieži vien ir realitāte.

Pat, ja itāļu biznesmenim būs vien pusstunda pusdienām, tās tiks baudītas kolēģu vai draugu lokā, nogaršojot gan kārtīgu maltīti, gan izbaudot tasi uzmundrinošas kafijas, nevis ātri papusdienojot, raugoties viedtālruņa vai planšetes ekrānā.

Ikviens Itālijas iedzīvotājs ir pārliecināts, ka gardākais ēdiens ir pašu audzēts un gatavots un nekavējoties pēc pasniegšanas apēsts, nevis sildīts otrreiz. Ēdiens – tā ir bauda un prieks, kas noteikti jādala ar citiem. Laba kompānija - tā ir neiztrūkstoša sastāvdaļa rituālam, kas ēdienu padara vēl gardāku.

Runāšana ir svarīga, bet sarunāšanās – tā ir īsta māksla

Foto: Shutterstock

Visticamāk, katrs no mums, vajadzības spiests, spēj kontaktēties ar mazpazīstamu cilvēku, uzturot pieklājīgu, taču samērā neizteiksmīgu sarunu. Taču vai spēj šādu sarunu padarīt interesantu, mudinot svešinieku tevi iepazīt vairāk, kā arī pašam atklājot sev saistošas detaļas par sarunas biedra personību?

Itālija ir valsts, kurā mūsdienās tik populārās komunikācijas prasmju uzlabošanas profesijā strādājošos piemeklētu tūlītējs bankrots – šo prasmi viņi apgūst jau no agras bērnības.

Itāļi labprāt dalās savās emocijās un pārdzīvojumos, kā arī piedzīvojumos ar līdzcilvēkiem, gluži neviļot uzburot krāšņas ainas no savas ikdienas un radot vēlmi šajos stāstos klausīties vēl un vēl. Prasme nepiespiesti runāt par visdažādākajiem tematiem, ieklausoties arī atbildēs uz sevis uzdotajiem jautājumiem, ir šo cilvēku talants, nevis mākslīgi radīta ārišķība.

Dzīve – tas nav nebeidzams skrējiens pēc panākumiem. Tā ir pietura – mirklis šeit un tagad

Foto: Shutterstock

Apstājies. Izelpo. Paraugies apkārt. Atceries, ka tas, ko redzi sev apkārt, arī ir tava ikdiena un dzīve kopumā. Izbaudi to. Izvērtē to. Apdomājies.

Protams, ir ļoti grūti pārslēgties no nebeidzamā skrējiena, kurā sevi paši ieraujam, nemitīgi tiecoties pēc arvien jauniem panākumiem un sasniegumiem, uz mierīgāku dzīves tempu, taču, vienreiz apstājoties un izelpojot (vai, tieši pretēji, beidzot kārtīgi ieelpojot), sapratīsi, ka īsto dzīves garšu un tās vērtības ir iespējams gūt pavisam citādi.

Pārstāj raizēties par garām palaistām izdevībām un iespējām, beidzot iemācoties svinēt savus panākumus un gūtās uzvaras! Pretējā gadījumā – kāda gan tām vispār tad bijusi jēga?

Itāļi dzīvo ar apziņu un pārliecību, ka viņi pagūs izdarīt visu, tā ievērojami samazinot stresa īpatsvaru savā ikdienā un izdarot lielu pakalpojumu fiziskajai un garīgajai veselībai un labsajūtai. Ja apgūsi šo prasmi, pamanīsi, ka arī tu, pārstājot steigties, pēkšņi sāc pagūt izdarīt visu ieplānoto un pat atpūsties!

Dzīves kvalitāte ir galvenā prioritāte

Foto: Shutterstock

Lai paaugstinātu savas dzīves kvalitāti, tu, visticamāk, tiecies pēc lielākiem ienākumiem un profesionāliem panākumiem, taču tādējādi dzīves kvalitāte tieši zūd, ikdienai tiekot pavadītai stresā un nebeidzamo darba stundu radītā nogurumā. Lai atbrīvotos no šī paradoksa, ļauj savā ikdienā ienākt nelielām dzīves baudām un priekam.

Mācies no itāļiem, kuri vien izņēmuma gadījumos atļaujas neieturēt maltīti tuvinieku lokā, neizdzert dienišķo kafijas tasi, nesteidzīgi vērojot saullēktu (ja izdevies piecelties tik agri), un dienas vidū neļaut sev patīksmināties par silto sauli.

Atceries, ka tu strādā, lai baudītu dzīvi, nevis dzīvo, lai nemitīgi strādātu! Jo ātrāk sapratīsi šo lietu kārtību, jo laimīgāka būs tava ikdiena!

Nebūt pret sevi pārlieku bargai – tava jaunā dzīves filozofija

Foto: Shutterstock

Itālija ik uz stūra atradīsi grēcīgi gardu saldējumu, kūkas, izcilu vīnu un citus kārdinājumus, no kuriem mūsdienu veselīgā dzīvesveida kulta iespaidā tu, visticamāk, atsakies.

Taču, ja sev regulāri laupi tik vienkāršo prieku nobaudīt patiešām izcilu maltīti, tu sev neļauj priecāties arī par vienu no dzīves vienkāršākajām baudām. Protams, mēs nemudinām tevi ļauties kārei baudīt pilnībā visus gardumus, ko ikdienā vēlies, taču periodiska sevis palutināšana ar nelieliem dzīves prieciņiem padarīs tavu ikdienu laimīgāku – atrodi ik dienas kādu veidu, kā sev likt pasmaidīt!

Ģimene ir spēks – pavadi pēc iespējas vairāk laika ar saviem tuviniekiem

Foto: Shutterstock

Piedzīvojot negaidītas neveiksmes un zaudējumus, vienīgais nemainīgais lielums, ar ko savā ikdienā varam rēķināties, ir mūsu ģimene. Beznosacījuma mīlestība, ko pret tevi jūt māte, tēvs un tuvinieki, ir milzu vērtība, tāpēc, ja vari baudīt tās siltumu, novērtē to!

Ne velti tieši itāļu ģimenes tiek minētas kā uzskatāmākais asins saišu piemērs, jo šai valstī cieņa pret vecākiem bērnos tiek ieaudzināt jau agrā bērnībā. Mācies no dienvidu valsts iedzīvotājiem un ar prieku piezvani vecmāmiņai, uzklausot viņas ikdienas raizes un priekus, kā arī daloties savos piedzīvojumos! Kop, lolo un novērtē attiecības ar savu ģimeni, vajadzības gadījumā darot visu, lai tās uzlabotu!

Apģērbs rotā cilvēku un tam jābūt greznam – arī drēbes ir komunikācijas veids

Foto: AFP/Scanpix

Lai gan valda uzskats, ka apģērba izvēles un gaumes ziņā apskaužamas ir francūzietes, arī itālietes izceļas ar ne mazāk krāšņu, elegantu un gaumīgu ārieni. Viņas uzskata, ka apģērbam vienmēr jābūt nevainojami koptam un ikvienam ir jācenšas izskatīties pēc iespējas labāk katru dienu – drēbes taču ir acīmredzams komunikācijas instruments!

Turklāt katram gadījumam un dzīves situācijai itāļi izvēlēsies konkrētajam brīdim vispiemērotāko apģērbu – neviena sevi cienoša itāliete uz tirgu nevilks to pašu tērpu, ko, tiekoties ar draudzenēm vai dodoties uz randiņu!

Tādējādi drēbēm jābūt koptām, kvalitatīvām, saskaņotām un valkātāja ārieni izceļošām, kā arī nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst par aksesuāriem. Tie, kā zināms, saprātīgā daudzumā atdzīvinās ikvienu tērpu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!