Skolēnu mācību vasaras brīvlaiks jau teju klāt, un daudzus vecākus nodarbina jautājums, kā nodrošināt, lai bērns iespējami lietderīgām pavadītu vismaz daļu no trīs mēnešu garā atpūtas perioda. Viens no šādiem veidiem ir nometņu apmeklēšana. Tomēr, lai gūtā pieredze nebūtu ar negatīvu noskaņu, vērts iepazīties ar lietām, kas būtu jāievēro pirms nometnes izraudzīšanās. Padomus sniedz Valsts izglītības satura centra (VISC) speciālisti.

Saruna ar bērnu par nometnes tematiku

Pats galvenais ir sākuma saruna ar bērnu. Kādā nometnē bērns vēlas piedalīties? Vislielākā kļūda ir, piemēram, aizsūtīt mūziķi uz sporta nometni, lai veicinātu bērna sportisko attīstību, ja pats bērns to nevēlas. Lai bērnam izvēlētos nometni, ir noteikti jāņem vērā bērna intereses, vēlmes, iemaņas. Jāskatās, kādā nometnē bērns jutīsies vislabāk. Ir iespēja iepazīties ar nometņu reģistru VISC mājas lapā nometnes.gov.lv , kurā ir pieejama informācija par nometnēm un to saturu. Nometnes saturiskais apraksts atklāj arī nometnes filozofiju, vērtības, darbības, kas nometnē tiks īstenotas. Jebkurā gadījumā, vecākiem vienmēr ir iespēja saņemt plašāku informāciju gan par nometnes aktivitātēm, gan par pasniedzējiem un prasmēm, kas tiek piedāvātas - vienkārši piezvanot.

Drošības jautājums

Vēl viens svarīgs aspekts ir bērna drošības nodrošināšana nometnē. Vai tiks nodrošināta mediķa klātbūtne, cik daudz audzinātāju būs nometnē, vai uz 10 bērniem ir nodrošināts viens audzinātājs, kas ikdienā seko bērnu drošībai, labsajūtai, kas nometnē sniegs ēdināšanas pakalpojumu utt.
Vecākiem jābūt aktīviem, un tikai tad, kad viss ir noskaidrots, izrunāts ar nometnes vadītāju un gūta pārliecība, ka nepieciešamā dokumentācija ir kārtībā (līgums ar vecākiem), izvēlamies nometni.

Pedagogu pieredze

Vai pedagogiem un nometnes rīkotājiem ir pieredze nometņu darbā? Vecākiem ir tiesības to jautāt, bet personāla pieredze nebūt nav izšķirošais labas nometnes kritērijs.

Galvenā persona nometnes norises laikā ir nometnes vadītājs, kuram ir spēkā esoša nometnes vadītāja apliecība (nometņu vadītāju datu bāze pieejama VISC mājas lapā; nometnes.gov.lv). Tas nozīmē, ka šis cilvēks ir apguvis zināšanas un prasmes vadīt nometni, pārzina un ievēros Ministru kabineta noteikumus Nr.981 "Bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtība". Viņš uzņemas atbildību par katru bērnu, kas atrodas nometnē.

Par medicīnas lietām...

Nometnes organizētājam jānodrošina iespēja gan darbiniekiem, gan nometnes dalībniekiem izsaukt operatīvos dienestus, tostarp Neatliekamo medicīnisko palīdzību. Nometnes organizatoram jābūt noslēgtam sadarbības līgumam/vienošanās ar vietējo ārstu vai medicīnas iestādi par konkrētās nometnes dalībnieku/personāla primārās un sekundārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Nometnes vadītājam jāizskaidro vecākiem, kā izpaužas šis sadarbības līgums, cik operatīvi tiek koordinēta pirmās palīdzības sniegšana.

Lai saņemtu nometņu vadītāju apliecību, katrs nometņu vadītājs nometņu vadītāju sagatavošanas kursos apgūst 15 stundu "Pirmās palīdzības" apmācību, un tā ir obligāta prasība katram nometnes vadītājam. Visoptimālaikais variants ir uz nometnes laiku pieņemt darbā mediķi, kas arī atrodas uz vietas visu nometnes laiku. Mediķa klātbūtne ir nepieciešama ikdienā, it sevišķi tad, ja nometnē ir liels skaits bērnu.

Nometnes organizatoriem licences

Nometnes organizētājam jābūt reģistrācijas apliecībai (pašvaldību institūcijas, juridiskas, fiziskas personas, kas savu darbību reģistrējušas "Komerclikuma" un likuma "Par uzņēmējdarbību" noteiktajā kārtībā). Nometnes vadītājam jābūt Izglītības un zinātnes ministrijas VISC izsniegtai nometņu vadītāju apliecībai. Nometnes audzinātājiem, darbnīcu, aktivitāšu vadītājiem nav jābūt noteikti pedagogam ar izglītību. Visbiežāk tie ir entuziasti, radošo profesiju pārstāvji. Nometnes vadītājs veido komandu, kura strādās un darbosies nometnē, viņš ir arī atbildīgs par komandas darbu, piesaistīto darbinieku un pasniedzēju profesionalitāti.

Nometnes telpas

Nereti vecāki bažījas, kādos apstākļos dzīvos viņu bērni, tādēļ rodas jautājums: "Vai nodarbību telpas, darbnīcas, guļvietas vecāki pirms nometnes var apskatīt?" Noteikti var! Pirms nometnes ir iespēja sazināties ar nometnes vadītāju un aizbraukt apskatīt nometnes norises vietu. Arī vecākiem jājūtas drošiem par vietu, kur bērni nodarbosies un dzīvos ilgāku laika periodu, sevišķi, ja nometnes tuvumā ir ūdenstilpnes.

Citi nometnes dalībnieki

Pirms nometnes vadītājs/organizators organizē vecāku kopā sanākšanu, kurā informē bērnu vecākus par dienu plānu un aktivitātēm, par iekšējās kārtības noteikumiem, par bērnu darba grupu sadalījumu, guļvietām un izsniedz informācijas lapu, kurā uzskaitītas bērnam līdzi nepieciešamie mantas. Lietderīgi iepazīties ar citu nometnes dalībnieku vecākiem, apmainīties ar tālruņu numuriem.

Saziņa ar bērnu

Daudzi vecāki ir neizpratnē, kāpēc nevar zvanīt jebkurā diennakts laikā savam bērnam? Ir jārespektē nometnes iekšējās kārtības noteikumi, tāpēc jāzvana sarunām atvēlētajā laikā, pretējā gadījumā tiek traucēts nodarbību ritms, intensitāte. Sazināšanās jautājums ar bērnu noteikti jānoskaidro pirms nometnes, lai nerastos pārpratumi nometnes laikā.

Ēdināšanas jautājumi

Kas kontrolē ēdiena kvalitāti nometnē? Kas uzrauga produktu svaigumu? Par ēdiena kvalitāti un nekaitīgumu atbildīgs ir pakalpojuma sniedzējs – sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums, ar kuru nometnes organizators ir noslēdzis līgumu, vai arī par ēdienu gatavošanu atbildīgās personas nometnē. Ēdiena kvalitātes kontrole nometnē notiek vairākos līmeņos:

  • Paškontroles ietvaros – par ēdienu sagatavošanu un pasniegšanu atbildīgajai personai ir jāveic paškontroli jeb "iekšējo kontroli", kontrolējot ēdienu gatavošanas tehnoloģiskos procesus (temperatūras, laika kontrole) un veicot izejvielu un gatavo ēdienu garšas, smaržas, konsistences, ārējā izskata novērtēšanu jeb, tā saucamo, pārtikas produktu un gatavo ēdienu organoleptisko novērtēšanu;
  • Nometnes vadības līmenī ‒ ēdienu kvalitātes novērtēšanā būtu jāiesaistās nometnes vadītājam vai viņa pilnvarotajai personai. Nometnes vadītājam vajadzētu novērtēt, vai ēdienus gatavo saskaņā ar iepriekš sastādīto ēdienkarti, vai ēdienu garša, smarža, konsistence, ārējais izskats un pasniegšanas temperatūra atbilst normām, vai tiek ievērots porciju lielums saskaņā ar ēdienkarti, vai ēdiens atbilst veselīga uztura pamatprincipiem, bērnu vecumam, fiziskajai slodzei un citiem būtiskiem faktoriem, kas izriet no nometnes specifikas. Ieteicams pievērst uzmanību arī faktam, vai bērniem garšo nometnē pasniegtais ēdiens, un nepieciešamības gadījumā veikt korekcijas ēdienkartē ēdienu gatavošanas organizācijā;
  • Valsts uzraudzības līmenī – valsts uzraudzību un kontroli attiecībā uz ēdienu gatavošanu bērnu nometnē veic Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Nometnes vadītājs, reģistrējot nometni mājas lapā nometnes.gov.lv, sniedz informāciju PVD, kas būs ēdināšanas pakalpojuma sniedzējs nometnē.

PVD ir izveidota pārtikas uzņēmumu datu bāze, un PVD vietnē pvd.gov.lv, meklējot PVD uzraudzībai pakļauto uzņēmumu reģistrā, ir iespējams pārbaudīt, vai sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums ir reģistrējies.

Kas kontrolē nometņu darbību?

Nometni atbilstoši likumdošanai kontrolē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), PVD un Veselības inspekcija. Arī Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bērnu tiesību aizsardzības inspektors/speciālists, iecirkņa inspektors var pārbaudīt nometni. Nometne ir uzņēmums, kas veic uzņēmējdarbību, un Latvijas likumdošanā noteiktajā kārtībā arī Valsts ieņēmumu dienests ir tiesīgs pārbaudīt nometni.

Vai ir pieejams visu oficiālo nometņu saraksts?

Visa informācija par nometnēm ir pieejama VISC mājas lapā nometnes.gov.lv. Sameklējot konkrēto nometni pēc nometnes vadītāja vārda un uzvārda, vecāks var pārliecināties, vai nometne ir saskaņota ar uzraudzības iestādēm - Veselības inspekciju, VUGD, vai informācija ir iesniegta PVD un pašvaldībā, kuras teritorijā nometnes notiek.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!