Foto: LETA

Pagājušā gada laikā Uzturlīdzekļu garantiju fonds (UGF) to vecāku vietā, kuri saviem bērniem nemaksā uzturlīdzekļus, izmaksājis 22,23 miljonus eiro. Savukārt regresa kārtībā pērn visa gada laikā izdevies atgūt vien 2,58 miljonus eiro, liecina UGF darbības pārskats par 2014. gadu.

2014. gada janvārī izmaksāto uzturlīdzekļu apmērs bija 1 334 630 eiro, savukārt gada beigās tika izmaksāti uzturlīdzekļi 1 956 111 eiro apmērā. Gandrīz katru mēnesi parādnieku skaits un izmaksājamā summa pieaugusi. Pārskata perioda beigās fonda administrācijā debitoru parādu skaits bija 31 730.

Pērn regresa kārtībā tika atgūti izmaksātie uzturlīdzekļi 2 588 643 eiro apmērā. Regresa kārtībā atgūto uzturlīdzekļu apmērs vidēji mēnesī bija 215 720 eiro. Visvairāk izmaksātie uzturlīdzekļi tika atgūti oktobrī - 244 266 eiro.

2014. gadā UGF administrācijā tika saņemti 4 326 iesniedzēju iesniegumi par uzturlīdzekļu izmaksu un tiem pievienotie dokumenti. Pārskata periodā fonda administrācijā tika pieņemti 156 lēmumi par atteikumu izmaksāt uzturlīdzekļus. Pērnā gada laikā 525 uzturlīdzekļu lietās tika pieņemti lēmumi par uzturlīdzekļu izmaksas izbeigšanu saistībā ar to, ka parādnieks bija apņēmies turpmāk nodrošināt uzturlīdzekļus savam bērnam. Lēmumi pieņemti, pamatojoties uz zvērinātu tiesu izpildītāju paziņojumiem par to, ka parādnieks var nodrošināt uzturlīdzekļus.

Aizvadītajā gadā uzturlīdzekļi tika izmaksāti 29 665 bērniem - 5192 bērniem vecumā līdz septiņiem gadiem un 24 473 bērniem vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem.

Ārzemēs dzīvojošie vecāki jeb Starptautiskā sadarbība

Starptautiskās sadarbības jomā fonda administrācijas galvenais darbības virziens 2014. gadā bija ieviest Hāgas 2007. gada 23. novembra Konvenciju par uzturlīdzekļu bērniem un cita veida ģimenes uzturēšanas līdzekļu pārrobežu piedziņu un sākt pildīt konvencijā noteiktās centrālās iestādes funkcijas.

Konvencijas mērķis ir atvieglot tiesas nolēmuma par uzturlīdzekļu piedziņu izpildi vai jauna tiesas nolēmuma par uzturlīdzekļu piedziņu pieņemšanu Norvēģijā, Ukrainā, Albānijā, Bosnijā un Hercegovinā, ja prasītājs un atbildētājs dzīvo dažādās valstīs. Fonda administrācija sniedz konsultācijas saistībā ar konvencijas piemērošanu un palīdz personām sagatavot pārrobežu dokumentus.

Tāpat 2014. gadā fonda administrācija turpināja nodrošināt Eiropas Savienības Padomes Regulas (EK) Nr.4/2009 par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, nolēmumu atzīšanu un izpildi, un sadarbību uzturēšanas saistību lietās piemērošanu Latvijā. Regulas mērķis ir atvieglot pārrobežu uzturlīdzekļu lietu izskatīšanu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, paredzot skaidrus sadarbības nosacījumus un procedūras.

Tas ļauj uzturlīdzekļu kreditoriem viegli, ātri un lielākoties bez maksas iegūt izpildes dokumentus, kas būtu brīvi un bez šķēršļiem izpildāmi ES tiesiskajā telpā. Regulas īstenošanas gaitā katrā valstī ir izveidota centrālā iestāde, kas atvieglo uzturlīdzekļu prasību pārrobežu piedziņu, veicot pārrobežu pieteikumu apstrādi, sniedzot palīdzību iedzīvotājiem un veicinot ES dalībvalstu tiesisko sadarbību.

Regulas darbības laikā fonda administrācija sniedz palīdzību pieteikumu iesniedzējiem, konsultējot par pieteikumu sagatavošanu, kā arī daļēji sagatavojot pieteikuma dokumentus. 2014. gadā fonda administrācija ir pārsūtījusi 190 Latvijas iedzīvotāju pieteikumus uz 11 ES dalībvalstīm. Visvairāk pieteikumu ir pārsūtīts uz Lielbritānijas, Vācijas un Īrijas centrālajām iestādēm. Uz Lielbritāniju nosūtīti 72 pieteikumi, uz Vāciju – 27, uz Īriju – 20 , uz Zviedriju – seši. 45 pieteikumi tika nosūtīti regulas 5. pielikuma veidlapas veidā. Tie ir pieteikumi ar lūgumu pārbaudīt un noskaidrot parādnieka atrašanās vietu kādā no ES dalībvalstīm, lai pēc tam varētu piedzīt Latvijas tiesas noteiktos uzturlīdzekļus vai lūgt pieņemt lēmumu par uzturlīdzekļu piedziņu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!