ģimene bērni māte strīds nesaskaņas
Foto: Shutterstock
Valda uzskats, ka apsmiešana, ķircināšana un pazemojumi sastopami vien bērnībā, mums uzturoties spēļu laukumā un skolā, ar pāridarījumiem biežāk sastopoties trauksmainajā pusaudža vecumā un atsevišķos gadījumos arī vēlak - darbavietā. Tomēr, kā liecina dažādi pētījumi, emocionālās un nereti pat fiziskās vardarbības risks ir tikpat bieži novērojams arī ģimenēs – visbiežāk, brāļu un māsu, kā arī laulāto draugu starpā, neraugoties uz vecumu.

Kā skaidro psihoterapeite Inita Goldšteina, par apsmiešanas un pazemojumu upuriem bieži vien kļūst cilvēki ar vājāku raksturu, kautrīgāku un mazāk dominējošu personību, tā ļaujot spēcīgākas personības īpašniekiem viņus nomākt.

Šāda personības tipa cilvēki nepretojas un ļauj sevi apsmiet, jo nav pietiekami drosmīgi, lai iestātos pret pārestībām un to nodarītājiem. Kā atzīst psihoterapeite, šādas konfliktsituācijas ir grūti risināt, tām pieejot tikai no vienas puses, jo ir jāanalizē gan pāridarītājs, gan arī upuris.

Situācijā, kad emocionālā vardarbība fiksēta ģimenes lokā, konstatējot problēmu, labākais risinājums būtu konsultēties ar kādu attiecību speciālistu vai psihoterapeitu, kurš izanalizēs katras ģimenes situāciju atsevišķi.

Jāpiebilst, ka parasti ķircināšana, apsmiešana un pazemošana ģimenē valda starp cilvēkiem, kuru starpā ir konflikts. Šādā gadījumā apsmiešanas upurim tomēr vajadzētu pastāvēt par savām tiesībām ģimenē un neļaut sevi aizskart, jo tas ietekmē pašapziņu, un var negatīvi iespaidot arī turpmākās attiecības ar līdzcilvēkiem nākotnē.

"Konflikta gadījumā ģimenē tas būtu jārisina visiem kopā, lai katrs izteiktu savas domas un pārējie ģimenes locekļi uzklausītu viens otru, tādējādi uzzinot, kā katrs jūtas, un iedomātos sevi no cita skatpunkta. Katram ir jāaizstāv savas tiesības, jo neviens nav pelnījis tikt apsmiets. Cilvēkiem noteikti nevajag kautrēties, ja viņi jūt, ka vēlas saņemt palīdzību no psihologa vai kāda attiecību konsultanta. Katrs dzīvē var saskarties ar problēmām, ko nav iespējams atrisināt paša spēkiem," rezumē Goldšteina.

Turpinājumā piedāvājam noderīgus ieteikumus, kā sākotnēji risināt problēmu paša spēkiem, ko apkopojis interneta veselības žurnāls abouthealth.com, konsultējoties ar Šerī Gordoni (Sherri Gordon), psiholoģi, emocionālās vardarbības speciālisti un attiecību konsultanti.

Neļaujies emocijām

Foto: Shutterstock

Pārrunā situāciju ar uzticības personu


Foto: Shutterstock

Izvēlies aktīvu rīcību

Foto: Shutterstock

Sastopoties ar pāridarītāju un ciešot no kārtējās emocionālās vardarbības epizodes, izvēlies, kā rīkoties. Pamest notikuma vietu nekavējoties vai stāties uzbrucējam pretī, sevi aizsargājot? Vien atceries, ka ir vitāli svarīgi neļaut vaļu emocijām un agresijai – tieši nekontrolēta uzvedība un tevis "izvešana no rāmjiem" ir rezultāts, ko pāridarītājs alkst gūt.

Nospraud robežas

Foto: Shutterstock

Pastāvi par sevi

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!