sieviete diēta uzturs saldumi ēdiens
Foto: Shutterstock
Kaitīgi ieradumi negatīvi ietekmē ne tikai mūsu fizisko, bet arī garīgo veselību, atņemot enerģiju, liekot nelietderīgi iztērēt laiku un attālinot mūs no uzstādīto mērķu sasniegšanas. Šai sakarā piedāvājam psihoterapeita un grāmatas "Transform Your Habits" autora Džeimsa Klīra apkopotos ieteikumus un četru soļu plānu, kā atbrīvoties no kaitīgiem ieradumiem, vispirms izprotot to cēloņus un analizējot sekas, kā arī apgūstot prasmi ierasto uzvedības modeļu vietā konstruēt jaunus paradumus, kas mūsu ikdienu ietekmē pozitīvi.

Lūk, viegli realizējami ieteikumi, kā savu ikdienu un dzīvi kopumā padarīt laimīgāku un veiksmīgāku!

Negatīvu un kaitīgu ieradumu ierosinātāji

Foto: Shutterstock

Visbiežāk negatīvus un kaitīgus ieradumus ierosina stress un garlaicība. Nagu graušana, kredītkartes limita pārtērēšana, iepērkoties internetā, pārmērīga iedzeršana brīvdienās, kā arī laika nosišana sociālajos tīklos – visi minētie paradumi, kā arī virkne citu nodarbju tiek piekopti tāpēc, ka mums vai nu ir pārāk daudz brīva laika, vai arī tāpēc, ka nespējam organismam veselīgā veidā cīnīties ar stresu, kam ikdienā tiekam pakļauti.

Tiesa, ar šiem stresu izraisošajiem cēloņiem ir iespējams cīnīties arī organismam draudzīgā veidā, tērējot enerģiju un laiku lietderīgi, lai gūtu pozitīvas emocijas. Protams, nereti mūsu uzvedību tiešā veidā ietekmē arī psiholoģiski faktori – pārciestas traumas, bailes, atgadījumi, kas atstājuši sekas uz mūsu šodienas pasaules uztveri. Šādās situācijās problēmu vajadzētu risināt, piesaistot profesionāļa palīdzību, kas atvieglotu izmaiņu ieviešanu savā ikdienā un dzīvē kopumā.

Šai sakarā ir vitāli svarīgi saprast, kādi ir negatīvo ieradumu cēloņi, kas savukārt ļaus cīnīties ar to sekām un šos paradumus izskaust pilnībā.

Neatsakies no negatīvā ieraduma – aizstāj to!

Foto: Shutterstock

It visi ieradumi, kas šobrīd tiek piekopt tavā ikdienā – gan slikti, gan labi – tajā ir radušies konkrētu iemeslu dēļ. Turklāt tie zināmā mērā palīdz mums uz brīdi justies labi, pat ja ilgtermiņā ietekmē mūsu ikdienu negatīvi (pārēšanās, naudas tērēšana neapdomātiem pirkumiem, pārmērīga viedtālruņa lietošana utt.).

Reizēm īslaicīgo labsajūtu rada fiziski kaitīgi ieradumi, piemēram, smēķēšana vai narkotiku lietošana. Tāpat tie var būt arī emocionāla rakstura – piemēram, partnerattiecību saglabāšana ērtības labad, neraugoties uz mīlestības zudumu no vienas vai otras to dalībnieku puses.

Nereti uz brīdi labāk palīdz justies arī vienkāršas stresa izpausmes - nagu graušana, matu plēšana, pēdu sišana pret grīdu vai pirkstu krakšķināšana – kas kalpo par nervozitāti mazinošām darbībām, mums tai pat laikā apzinoties, ka tās nav veselīgas un pozitīvas ilgtermiņā, turklāt nesniedz arī taustāmus rezultātus stresa ierosinātāju pārvarēšanā.

Ņemot vērā iepriekš minēto informāciju, īslaicīgi pozitīvā efekta dēļ kaitīgus ieradumus ir grūti no ikdienas izslēgt pilnībā, tāpēc, ar tiem cīnoties, ir vērts atrast jaunas nodarbes, kas aizstās ierastos rīcības modeļus. Respektīvi, ierobežojot negatīvo paradumu izpausmes, ir jāatrod jauni paradumi, kas sniegs to pašu emocionālo efektu vien mazāk fiziski kaitīgā veidā.

Rīcības plāns, kā izskaust negatīvo ieradumu no savas ikdienas

Foto: Shutterstock

Pirmām kārtām, ir nepieciešams izstrādāt rīcības modeli, ko izmantot brīdī, kad jūti vēlmi nodarboties ar negatīvo ieradumu – piemēram, smēķēt vai arī atkal un atkal pārlūkot Facebook jaunumus, neraugoties uz darbu gūzmu. Izdomā, kā sevi pamudināsi nenodarboties ar ierasto rīcības scenāriju!

Tāpat ir svarīgi pēc iespējas mazināt kārdinājumu ļauties negatīvajiem ieradumiem – ja zini, ka apēdīsi visus cepumus, vienkārši nepērc tos! Ja pirmā lieta, ko, pārnākot mājās, dari, ir iekrišana dīvānā, paķerot TV pulti, paslēp to tālāk no acīm, lai atvēlētu laiku un enerģiju, piemēram, vakara skrējienam!

Svarīgi ir arī izvērtēt, cik labvēlīga jauniem uzvedības modeļiem ir tev apkārt esošā vide. Iespējams, tā, tieši otrādi, veicina negatīvo ieradumu saglabāšanos? Velti laiku savas ikdienas analīzei – kā tevi ietekmē vide mājās, darbā, brīvajā laikā? Uz ko tevi pamudina cilvēki, ar kuriem tiecies? Iespējams, tieši viņiem ir būtiska nozīme negatīvo paradumu piekopšanai tavā dzīvē?

Lai gūtu panākumus jauno ikdienas paradumu ievērošanā, regulāri vizualizē sevi un savus sasniegumus, ko iztēlojies. Lai vai kāds būtu kaitīgais ieradums, iztēlojies, ka to pārvari ar smaidu un vieglumu, izbaudot prieku un labsajūtu, ko sniedz jaunā dzīve!

Praktiski ieteikumi

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!