Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) apkopotā informācija liecina, ka neizmaksāta alga ir iemesls pusei darbinieku sūdzību Valsts darba inspekcijā par darba devējiem. Citas biežāk minētās strādājošo vecāku problēmas – darba devēja iebildumi pret darbinieka prombūtni bērna slimības laikā, neapmaksātas virsstundas un ierobežojumi izmantot ikgadējo atvaļinājumu – ir nopietni darbinieka tiesību pārkāpumi. Tie noteikti ir brīdinājuma signāli strādājošajiem vecākiem, ka konkrētā uzņēmuma darba vide ir ģimenēm nedraudzīga.
Lai veiksmīgāk varētu apvienot darba un ģimenes dzīvi, vecāki vēlētos lielāku atsaucību no darba devēja ģimenēm nozīmīgos dzīves brīžos - brīvu darbadienu vai stundas, kad jāpiedalās pasākumos bērnudārzos, skolās vai laiku, lai aizvestu bērnu pie ārsta darba dienas laikā. Šādu iespēju šobrīd darba devēji dod gandrīz pusei jeb 49% aptaujāto vecāku.
LBAS jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs: "Darba likums nosaka, ka darbiniekam ir tiesības atstāt darbavietu arī darba laikā, vienojoties ar darba devēju, piemēram, lai aizvestu bērnu līdz 18 gadu vecumam pie ārsta vai grūtniecei ir tiesības doties uz veselības pārbaudi, ja to nav iespējams veikt ārpus darba laika. Tomēr darba devējam nav pienākums dot brīvas dienas vai darba stundas darbinieka privāto lietu nokārtošanai ārpus likumdošanā noteiktajam. Tādēļ tā noteikti ir pozitīva tendence, ka teju puse darba devēju izprot sava kolektīva vajadzības un dod iespēju saspringtajā darba dienā ieplānot papildu laiku bērniem un ģimenei, - tas ir jautājums par uzņēmuma kultūru un attieksmi pret padotajiem."
Strādājošie vecāki pozitīvi novērtē darba devēju izrādītās rūpes par kolektīva ģimenēm - 20% vecāku atzīst, ka bērni un citiem ģimenes locekļi var apmeklēt to darbavietas un 17% darbinieku tiek piedāvāts elastīgs darba laiks, piemēram, iespējas strādāt no mājām vai īsās darba dienas. 19% darba devēju sveic darbiniekus ar bērna piedzimšanu - piešķir naudas pabalstu vai īpašu dāvanu, bet pasākumi darbinieku bērniem un ģimenēm tiek rīkoti 15% darbavietu.
Aptauja veikta šā gada maijā, aptaujājot 1018 respondentus - 609 sievietes un 409 vīriešus.