Foto: Shutterstock
Iespējams, tev jāpārliecina draudzene pievienoties tevis izdomātajos brīvdienu plānos. Iespējams, uz sarunu jāaicina priekšnieks, lūdzot algas pielikumu. Vai varbūt vēlies iemācīties labāk kaulēties, tā iepērkoties par maciņam draudzīgākām cenām? Jebkurā no minētajām situācijām nepieciešamas teicamas pārliecināšanas spējas. Kamēr skaļi izteiktie vārdi sastāda veido vien daļu no kopējā iespaida, ko uz sarunas partneri atstāj, krietni lielāka ietekme ir ķermeņa valodai. Šai sakarā piedāvājam personības izaugsmes trenera Roberta Loka ieteikumus, kā efektīvi uzlabot neverbālās komunikācijas un pārliecināšanas prasmes!

Emocionālā inteliģence

Foto: Shutterstock

Emocionālā inteliģence ir mūsu spēja adekvāti reaģēt uz emocijām, tās atpazīstot, izprotot un veiksmīgi kontrolējot. Ņemot vērā faktu, ka neskaitāmi lēmumi cilvēku ikdienā tiek pieņemti, balstoties emocijās, tā ir viens no efektīvākajiem instrumentiem līdzcilvēku ietekmēšanā. Šai sakarā būtiska ir empātijas spēja, kā arī prasme atbilstoši rīkoties, atpazīstot noteiktas emocijas, kas pārņēmušas sarunas partneri. Lai šīs prasmes attīstītu, vēro cilvēkus un rīkojies atbilstoši viņu konkrētā brīža noskaņojumam, tā nodrošinot labvēlīgu vidi mērķa sasniegšanai, ko komunicējot vēlies realizēt.

Izkop ķermeņa valodu

Foto: Shutterstock

Pētījumi liecina, ka pat tad, ja neesam spējuši savu ideju vai argumentus pamatot verbāli, auditorija mums noticēs gadījumā, ja pārliecināta būs mūsu ķermeņa valoda. Pievērs uzmanību savai stājai, pozai, ko ieņem sēžot, nodrošini acu kontaktu, rāmu runas plūdumu un nosvērtu balss tembru, kā arī atbrīvojies no ieraduma nervozi žestikulēt satraukuma brīžos. Šīs zināšanas un spēja tās pielietot tev noderēs krietni vairāk par apbruņošanos ar konkrētajā situācijā vērtīgu informāciju.

Komunikācija klātienē

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai gan nereti jūtam kārdinājumu nozīmīgas ziņas nosūtīt, izmantojot e-pastu vai arī paziņojot par tām telefoniski, brīdī, kad ir svarīgi pārliecināt sarunas partneri par savu ideju, nekas nav efektīvāks kā saruna aci pret aci. Šo apgalvojumu pamato arī neskaitāmi pētījumi, kuros, piemēram, politiķi, tiekoties ar potenciālajiem vēlētājiem klātienē, ir ieguvuši krietni lielāku balsu skaitu, salīdzinot ar konkurentiem, kuri izmantojuši komunikācijas iespējas televīzijā, internetā un radio.

Pieskārienu spēks

Foto: Shutterstock

Ir veikti neskaitāmi pētījumi, kuros analizēts pieskāriena spēks, to izmantojot līdzcilvēku pārliecināšanā gan privātajā dzīvē, gan biznesā. Neuzkrītoši pieskaroties sarunas biedram, mēs radām savstarpēju saikni, kā arī pozitīvu un draudzīgu gaisotni. Tāpat eksperti apgalvo, ka pieskārieni liek cilvēkiem kļūt atvērtākiem un pielaidīgākiem, izdzirdot sev adresētu lūgumu. Tiesa, šai sakarā gan jāizvērtē sociokulturālais konteksts – kā zināms, atsevišķās valstīs savstarpēji pieskārieni tiek uztverti kā rupjš ētikas un pieklājības normu pārkāpums, jo īpaši, ja komunikācija notiek starp dažādiem dzimumiem.

Aktīva klausīšanās

Foto: Shutterstock

Cilvēki, kam piemīt labas pārliecināšanas spējas, ir nevis lieli runātāji, bet gan prasmīgi klausītāji. Ja vēlies pamatot savas idejas, panākot, ka cilvēki tām notic, vispirms uzzini, kādi ir sarunas biedra uzskati jomās, kas saistītas ar sarunas tematiku, ko vēlies aizsākt tu. Izpēti komunikācijas biedra nostāju, viedokli, šaubas, pārliecības un stiprās, kā arī vājās vietas, rūpīgi ieklausoties viņa teiktajā un veidojot bāzi savu argumentu veidošanai un pamatošanai!

Pareizs runas temps

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!