Kā stāsta Anita Millere, simboli, ko veidojam neapzināti, piemēram, darba sapulcē, ir mūsu problēmas, kuras mēs patiesībā gribētu risināt un izrunāt, tāpēc vairs nekoncentrējamies uz to, kas tiek runāts, taču esam jau pievērsušies savām vajadzībām un vēlmēm. Jāpiebilst, ka zīmējumu veidotāji parasti labāk spēj izteikt savas jūtas ar darbiem vai dāvanām kā ar vārdiem.
"Svarīgi ir arī, kur un kā šie zīmējumi veidoti - lapas centrā vai malās, lieli vai mazi, spēcīgs uzspiediens vai pavisam vājš, kādas krāsas izvēlētas. Parasti jau krāsa gan ir tā, kas gadījusies pie rokas, jo uz sapulci reti kurš iet ar krāsaino zīmuļu paciņu, taču mājās pie mūzikas neapzināti varam kaut ko sākt zīmēt, pat ja neesam mākslinieki. Tās ir mūsu emocijas, ko izpaužam caur krāsām, figūrām, lokiem un svītrām - tā ir mūsu dvēsele, kas top zīmēta," skaidro Millere.
Tiesa, kā piezīmē Ilze Dreifelde, skaidrojot šos simbolus, pie viennozīmīgiem secinājumiem nonākt tomēr nav iespējams. Visbiežāk skaidrojumi, ko tiem vēlamies piešķirt, ir atkarīgi no mūsu pašu – tulkotāju subjektīvās pieredzes.
"Mākslas terapijā caur radītajiem darbiem cilvēki cenšas izstāstīt stāstu, izzināt sevi. Kad ar pacientiem runāju par to, kas ticis uzzīmēts, viņu skaidrojumi bieži vien atšķiras no manis teiktā. Tas apliecina, cik liela nozīmē šai gadījumā ir katra interpretācijai.
Protams, pastāv kolektīvie simboli un to skaidrojumi, tomēr tie ir ļoti lielā mērā atkarīgi no katra cilvēka personības un situācijas konteksta kopumā. Tulkojot universālos simbolus, piemēram, sauli, un to, kā tie uzzīmēti, visbiežāk projicējam paši sevi, mūsu iekšējai pasaulei un tās emocijām ietekmējot to, kā skaidrosim arī kāda cita uzzīmēto," uzsver Dreifelde.
Turpinājumā izplatītākie simboli, ko neapzināti zīmējam, un grafoloģes Anitas Milleres sniegtie to iespējamie skaidrojumi, ko varam daļēji attiecināt uz autoru dvēseles stāvokli un iekšējās pasaules norisēm.
Cilvēku figūras
Vienkāršas cilvēku figūras zīmējam reizēs, kad gribam rast kādu atbildi, kas saistīta ar cilvēka personību. Tas palīdz ieraudzīt vai sajust to atbildi, ko jūtam un ko vēlamies parādīt otram. Ja tiek zīmēts konkrēts cilvēks, to īpaši labi var saskatīt bērnu radītajos darbos, kas pauž viņu nostāju attiecībām pret citiem un sevi.
Paša paraksts
Te būtu jāskatās kādās situācijās un kādu šo parakstu mēs veidojam. Liela nozīme ir burtu lielumam, slīpumam, platumam, līnijām, lokiem, vai ir izpušķots, apvilkts, pārsvītrots utt. Minēšu tādus vispārīgos piemērus, taču vēlreiz uzsveru, ka paraksts ir unikāls veids, kā mēs sevi parādām sabiedrībai, paraksts ir kā mūsu dvēseles izskats, kuru atļaujamies attēlot, tāpēc tas ir jāizskata atsevišķi, lai izteiktu precīzu spriedumu.
Telefona sarunas laikā parakstu veidojam uz papīra
- Ja to uzvelkam tādu pašu kā parakstītos oficiālos dokumentos, tad koncentrējamies uz sevi, neuztveram sarunas biedra teikto, savi mērķi ir svarīgāki;
- Ja paraksts ir stipri lielāks par ikdienā ierasto - vērtējam sevi krietni augstāk par sarunas biedru;
- Ja savu parakstu veidojam stipri sīkāku kā parasti - pazemība pret sarunas biedru;
- Ja savu parakstu sašvīkājam - dusmas pret sevi sarunas laikā, agresija pret sevi.
Parakstu veidojam vienatnē - domājot, rakstot, klausoties mūziku
- Tādu pašu kā parakstītos oficiālos dokumentos - sava "es" nostiprināšana, tēla pieslīpēšana;
- Paraksts ir stipri lielāks par ikdienā ierasto - pašapziņas paaugstināšana, sevis iedvesmošana (biežāk neapzināta kā apzināta);
- Savu parakstu veidojam stipri sīkāku kā parasti - ir problēmas, kas nospiež prātu, tās var būt arī bailes par kādu situāciju, arī koncentrēšanās uz problēmu;
- Savu parakstu sašvīkājam - dusmas pret sevi. Ja tas notiek samērā reti, tad tas nav nekas slikts, ja tas sāk atkārtoties regulāri, tad vēlams meklēt palīdzību, jo šādas patstāvīgas dusmas kādā brīdī sāks izlauzties kā agresija pret sevi vai apkārtējiem (strīdi ar apkārtējiem, atkarību izveidošanās, spēka pielietošana pret apkārtējiem vai sevi).
Parakstu veidojam sapulces laikā vai sarunājoties ar citiem
- Tādu pašu kā parakstītos oficiālos dokumentos - es šeit esmu, es šeit iederos, es esmu tik pat laba kā jūs un varbūt pat labāka;
- Paraksts ir stipri lielāks par ikdienā ierasto - varat runāt, ko gribat, man ir kas labāks par jūsu piedāvāto (teikto);
- Savu parakstu veidojam stipri sīkāku kā parasti - es uzmanīgi klausos, cienu, respektēju, pakļaujos;
- Savu parakstu sašvīkājam - dusmu apspiešana, sevis apklusināšana, sava viedokļa "norīšana".
Kvadrāti, rombi un ģeometriskas figūras
Ģeometriskas figūras visbiežāk zīmē loģiski un racionāli domājoši prāti, šādiem cilvēkiem ir vērts jautāt padomu par stratēģijas izveidošanu darbā vai ikdienā, lai sasniegtu kādu sev izvirzīto mērķi.
Kvadrātus zīmē tie, kas spējīgi darīt smagu darbu (psiholoģiski), spēj koncentrēties, savukārt trijstūri ir raksturīgi mērķtiecīgiem cilvēkiem;
Apļi, gredzeni - aplis mūsu prātos simbolizē vienotību un to arī zīmējot izpaužam.
Dzīvnieki
Būtiski, kādi ir šie dzīvnieki un ko tie dara - ir agresīvi vai nav utt. Vispārinot, dzīvniekus zīmēs tie, kam tie jau primāri patīk, kas tos aizstāv, tādējādi no uzzīmētā dzīvnieka emocijām un darbībām parādot savu emocionālo noskaņojumu.
Dažādas spirāles, bultas un līnijas
Spirāles liecina par sarežģītu neatrisinātu problēmu, arī nepacietību, kas radusies, meklējot kādu sev vēlamo rezultātu. Plūstošas viļņveida līnijas var zīmēt arī cilvēki, kam ir dotības mūzikā un izpratne par ritmu – viņiem arī vieglāk ir strādāt un koncentrēties uz svarīgām lietām, ja fonā skan mūzika.
Bultas
Jāskatās bultas virziens – ja tā ir vērsta uz augšu, tad virzība dzīvē notiek augšup, bet, ja bulta zīmēta uz leju, tad jāizskata sava dzīve, jāsakārto tā, lai bultas tomēr slietos augšup. Bulta ir virzītājspēks, dzinējs. Tendence tās zīmēt piemīt nepacietīgiem cilvēkiem, kuriem patīk sasniegt savus mērķus ātri.
Dažādi simboli – zvaigznes, puķes, raksti u.c.
Zvaigznes
Tās zīmē tie, kas vēlas sasniegt augstākus dzīves pakāpienus - darbā paaugstinājumu, doktora grādu izglītībā, gūt panākumus, atzinību. Šiem cilvēkiem ir ambīcijas, viņi ir optimisti un visnotaļ spēcīgas personības.
Puķes, mākoņi, saule
Svarīgi, kādi šie simboli ir – akurāti un pūkaini mākoņi nozīmē sapņainību, draudīgi melni - problēmas; puķes – simbolisks naivums, sirsnība, optimisms, cerības uz izdošanos; saule - rotaļīgums, bērnišķība.
Krusti
Jāskatās, kādi tie ir – piemēram, pesimists redz kapos krustus, savukārt optimists - plus zīmes. Tāpat ir arī ar zīmējumu.
Mājas, kastītes, kubi
Drošība, patvērums, vēlme pēc mājām.
Šaha raksts
Sarežģīts, stratēģisks prāts.
Medus šūnu raksts – sešstūri
Kārtība, sakārtotība, regularitāte.
Septiņi dažādi zīmējumi un to analīze
Raksta turpinājumā piedāvājam grafoloģes Anitas Milleres veiktu septiņu dažādu zīmējumu, kas tapuši darba sapulces vai telefona sarunas laikā, analīzi. Zīmējumi oriģināli publicēti portālā adme.ru.
Nr. 1
Vēlēšanās paust savas emocijas, kuras tomēr ir jāsavalda, apzinātais prāts tur virsroku, lai viss tiktu kontrolēts un netiktu pateikts kas lieks. Izteiktas mākslinieciskās dotības un prasme radīt interesi apkārtejiem par sevi. Bažas par nākotni vai konkrētu situāciju (svarīgi, kad un kurā brīdī šis zīmējums tapis). Zīmētājam patīk atzinība, uzslavas, un sasniegt savus mērķus.
Nr. 2
Zīmējuma autoram patīk būt vadošā lomā, būt noteicējam - ir liels iekšējais spēks, kuru slēpj, tiesa, visai neveiksmīgi, jo darbi bieži vien runā paši par sevi. Zīmējuma novietojums un veids liek domāt, ka apnikusi esošā dzīves situācija.
Nr. 3
Mākslinieciska, radoša personība, kura prot par sevi pastāvēt. Labi jūtas savā vidē, ko pati ir radījusi, ikdienā tieši šis cilvēks ir tas, kurš diktē noteikumus un pēc tiem dzīvo, citu viedokļi vai nu tiek ignorēti, vai atbalstīti, ja tie sakrīt ar paša interesēm vai vajadzībām. Iespējams, zīmēšanas brīdī ir bijis viegli romantiskā noskaņojumā.
Nr. 4
Trūkst drošības sajūtas, brīvības un zīmēšanas laikā bijušas šaubas par kādu situāciju, cilvēks nav piekritis teiktajam, kā rezultātā juties garlaikots un meklējis savā prātā citus risinājumus, ko piedāvāt.
Nr. 5
Labi redz visu sev apkārt notiekošo, izprot lietu būtību un ir svarīga noteikta kārtība ap sevi. Zīmējums liecina par radošu personību, kam ikdienā vajag daudz domāt, lai atrastu veiksmīgus risinājumus.
Nr. 6
Emocionāla, skaidra, romantiska persona. Ļoti spēcīgs radošums, augsta inteliģence un interese par izglītību un filozofiskām tēmām. Zīmējumam ir daudz teksta blakus, līdz ar to vairāk gribas runāt par pašu rokrakstu, taču, ja jau tēma ir zīmējums, tad tas nav zīmēts neapzināti, jo ir visai sarežģīts.
Nr. 7
Spēcīgākās puses ir loģika, lieliski pratīs izplānot sīkas detaļas. Stratēģa domāšana, praktiska persona un ikdienā vienmēr izvēlēsies visu, kam ir praktisks pielietojums, nevis tikai glīti izskatās.