Rīgas Dzemdību namā pasaulē nākušie mazuļi, pēc jaunās māmiņas izteiktas vēlēšanās, no dzemdību iestādes tiek izrakstīti jau dienu pēc nākšanas pasaulē, portālam "Cālis.lv" pastāstīja Dzemdību nama sabiedrisko attiecību speciāliste Elza Lāma. Protams, tas tiek pieļauts tikai gadījumos, ja mammai un bērnam nav veselības problēmu, kā arī, ja ir veiktas visas nepieciešamās pārbaudes. Tomēr vidējie rādītāji šajā dzemdību iestādē ir tādi, ka jaundzimušie un māmiņas uz mājās tiek laisti pēc trim dienām.
Līdzīga situācija ir Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Dzemdību nodaļā. Tās pārstāve Lāsma Sīle informēja, ka slimnīcas Dzemdību nodaļā vidēji māmiņa ar bērniņu paliek trīs dienas, kas ir saistīts ar skrīninga testu veikšanu jaundzimušajiem. Taču, ja mamma un bērns jūtas labi, vecāki ļoti vēlas, un ģimenes ārsts spēj nodrošināt skrīninga testu veikšanu, tad mazuļi kopā ar mammām tiek izrakstīti arī nākamajā dienā pēc dzemdībām.
Jau vēstījām, ka šā gada maijā diskusijā "Pēcdzemdību aprūpes nepieciešamība Latvijā" veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) apliecināja, - lai ietaupītu finanšu līdzekļus, kurus savukārt varētu novirzīt sievietes pēcdzemdību aprūpes nodrošināšanai, jaundzimušos no slimnīcas varētu izrakstīt ātrāk. Iespējams, dienu vai divas pēc nākšanas pasaulē, bet pie nosacījuma, ka mazulim un jaunajai mammai ar veselību viss ir kārtībā.
Pēc ministra teiktā, atsevišķas dzemdību iestādes jau patlaban praktizējot šo lietu. Piemēram, Liepājas slimnīca, kurā mazie, kas dzimuši veselai sievietei un pēc nākšanas pasaulē jūtas labi, mājās tiek izrakstīti divas dienas pēc nākšanas pasaulē.
Diskusijā toreiz piedalījās gan slimnīcās strādājošās, gan mājdzemdību un privāto dzemdību vietu vecmātes, kuras akcentēja vienu no aktuālajām problēmām – sievietes jeb nedēļnieces pēcdzemdību aprūpi. Respektīvi, Latvijā tādas praktiski nav, ja vien sieviete par saviem privātiem līdzekļiem to pati sev nenodrošina. Jā, ar jaundzimušo aprūpi pēc nākšanas pasaulē viss ir kārtībā, bet par sievieti – viņas fizioloģisko un emocionālo veselību neviens no valsts puses neparūpējas.
Ministrs solīja atbalstīt vecmāšu iniciatīvu – rosināt no valsts apmaksāt vismaz trīs vecmātes vai cita veida atbalsta personas vizītes mājās pēcdzemdību periodā, taču skaidrs esot tas, ka pašreizējā situācijā papildus līdzekļus neviens nepiešķirs, tādēļ nepieciešamā nauda jāmeklē sistēmas iekšienē. Un viena no iespējām – jaundzimušos izrakstīt ātrāk, tādējādi ietaupītos līdzekļi, kas tiek iztērēti jaunās māmiņas un mazuļa uzturēšanai dzemdību iestādē.
Belēvičs, uzklausot vecmāšu ieteikumus, rosināja ministrijā iesniegt oficiālu iniciatīvu, ko solīja atbalstīt. Ministrs piekrīt, ka nepieciešama pēcdzemdību aprūpe ne tikai mazuļiem, bet arī sievietēm, atzīmējot, ka "ir jāiet tajā virzienā, un katrs darbs ir jāatmaksā".