Foto: PantherMedia/Scanpix
Pirmā iespaida radīšanai ārējais izskats un apģērbs ir viens no svarīgākajiem līdzekļiem. Protams, svarīgs ir arī sarunas saturs, taču apģērbs gan raksturo tevi kā cilvēku, gan demonstrē tavu attieksmi pret uzņēmumu. Par to, kādu apģērbu izvēlēties un no kāda noteikti atteikties, dodoties uz darba interviju, konsultē vizāžiste un imidža veidotāja Gundega Kasparsone, kā arī stiliste Ineta Zariņa.

Darba specifika nosaka apģērba "toni"

Katrs gadījums ir individuāls. Cilvēkam jāapzinās, uz kādu amatu viņš pretendē, un jāģērbjas atbilstoši - ja svarīgs būs karjeras kāpums, pat vēl labāk, nekā darba vietā ģērbjas konkrētajā amatā strādājošie.

Vajadzētu uzzināt, kā ģērbjas kārotās profesijas pārstāvji konkrētajā uzņēmumā. Varbūt tas ir pat noteikts iekšējās kārtības noteikumos, bet varbūt uzņēmuma vadītājs pats iecienījis diezgan brīvu ģērbšanās stilu un pretendenta apģērbs viņam daudz nenozīmē. Tad var gadīties, ka būsiet sapucējies "pēc protokola", bet darba intervijai tomēr pārpucējies.

Būs tomēr dīvaini, ja uz interviju apkopējas darbam ieradīsieties ģērbusies tā, it kā pieteiktos darbam bankā. Savukārt mākslinieks var ģērbties vēl brīvākā stilā, jo ārējais izskats ir viņa vizītkarte. Savā ziņā viņš parāda, ka prot pieskaņot rotaslietas, ir radošs un atraktīvs.
Principā doma "sagaida pēc apģērba, pavada pēc prāta" ir pareiza, taču darba intervijas laiks var būt pārāk īss, lai parādītu visas savas labās puses, tāpēc jāņem palīgos apģērbs un ārējais izskats. Pēc apģērba arī var spriest par citām lietām. Piemēram, apģērbs var parādīt, vai esi kārtīgs, tīrīgs, akurāts, precīzs, punktuāls (rokas pulkstenis mūsdienās varētu būt pluss, jo demonstrē, ka tā vietā, lai rakātos pa somiņu, meklējot mobilo telefonu, un paskatītos, cik pulkstenis, tu izmanto rokas pulksteni).

Izvēlei jābūt starp modi, gaumi un veselo saprātu. Žestiem un valodai ir jābūt harmonijā ar apģērbu. Apģērbs neglābs, ja runāsiet žargonā, jo tas nebūs atbilstoši ārējam tēlam.

Vispārēji ieteikumi darba intervijas apģērbam un stilam

  • Tīrs, ērts, atbilstoša izmēra apģērbs;
  • Klasiska piegriezuma svārki (garums mazliet zem ceļa);
  • Var vilkt blūzi, arī baltu;
  • Virs blūzes var vilkt jaciņu, žaketi;
  • Var vilkt smalku džemperīti;
  • Var vilkt sarafāna tipa kleitu;
  • Var tērpties klasiskās, taisnās biksēs.

Krāsas: tumši zils, pelēkie toņi, brūns, bēšs, bordo un melns
Vasarā var vilkt gaišas krāsas apģērbu, bet krāsas ieteicams dalīt. Ja viss tērps ir balts (piemēram, balts kostīms un baltas kurpes), baltā krāsa kļūst uzbāzīga. Lina blūze gan varētu būt balta. Katrs cilvēks krāsas uztver dažādi, bet jebkurā gadījumā ieteicams izvēlēties tādu toņu salikumu, kas nav pārāk uzkrītošs.
Zeķes vai zeķbikses - vienkrāsainas (melnas, antracīta, brūnas vai miesas krāsā).
Apavi - slēgtas kurpes ar papēdi vai laiviņas.
Frizūra - tīri mati, korekti sakārtoti.
Jāklāj dienas grims, bez sarkanas lūpukrāsas.
Ieteicams lietot neuzkrītošas smaržas.
Aksesuāri - drīkst būt pulkstenis un nelieli auskari.
Protams, koptas rokas.
Vīriešiem - uzvalks, klasiskas bikses, krekls, pieskaņota kaklasaite, klasiski apavi.
Zeķes jāvelk tādas, kuru garums ir virs potītēm, jo nekas nevar būt trakāks, ja sēžot vīrietis pārliek kāju pār kāju un zeķes ir tik īsas, ka redzamas plikas kājas.

Ko nav ieteicams vilkt, dodoties uz darba interviju

Nekādā ziņā nevilkt košas krāsas vai kontrastainu apģērbu. Prezentācijās košas krāsas ir labas, bet ne darba intervijā. Kāds krāsas akcents varētu būt, bet pārāk liels košums novērsīs uzmanību.
Nevilkt džinsa bikses. Bet, kā jau iepriekš minēts, var būt izņēmumi, piemēram, cilvēks, kurš pretendē uz santehniķa amatu, uz darba interviju varētu ierasties tīrās, nesaplēstās džinsa biksēs.
Nelietot uzkrītošu kosmētiku un smaržas.
Nevajag demonstrēt tetovējumus, pīrsingu vai pārspīlētu manikīru.
Nekādu mini svārku un dziļu izgriezumu.
Blūzes nevar būt caurspīdīgas.
Nelikt plastmasas rotas. Daļēji tāpēc, ka masīvas rotas ar grabēšanu varētu traucēt, ja intervijas laikā kas jāraksta. Modes tendences pamazām mainās, gaumīgi pieskaņota bižutērija arī tiek augstu vērtēta, protams, ne lēti izstrādājumi pie lietišķa apģērba.
Nekādus šortus un vaļējus apavus pat tad, ja ārā ir +30 grādu pēc Celsija. Zeķes sandalēs – liela kļūda.
Zeķes vai zeķbikses - bez puķēm, lieliem rakstiem un ne krāsainas.
Vīriešiem apavi nevar būt balti.

Pirms doties uz interviju, nostājieties pie spoguļa un vērīgi aplūkojiet sevi. Ja jums ir sajūta, ka kaut kas ir par daudz, tad to nevelciet (pat tad, ja tas ir neuzkrītošs aksesuārs). Ja apģērbā jūtieties slikti, arī citi to jutīs. Ja, uzvilcis žaketi, domāsiet, kā ātrāk tikt no tās ārā, nevis, ko pastāstīt par sevi, tad labāk to nevilkt.

Pajautājiet sev, ko darba devējs padomās, kad ienākšu, un ko par mani pēc tikšanās varētu stāstīt saviem kolēģiem. Varbūt viņš teiks, ka pretendents pirms iziešanas no mājas nemaz nav paskatījies spogulī. Nepiemērots apģērbs var būt liels mīnuss, ja intervija kā tāda ir bijusi laba.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!