Lūgt un dot - sarežģīti un vienkārši. Vai tev ir viegli kādam palūgt to, kas tev nepieciešams? Un pēc tam sev nepārmest, ka esi lūdzis? Ja tev ir visai sarežģīti vērsties pie citiem pēc palīdzības, pēc lūguma kādu tavu vēlmju piepildīšanai, iespējams, palīdzēs daži ieteikumi, ko piedāvā portāls Woman.ru
"Nav vērts gaidīt, ka kāds tavas vēlmes uzminēs un izpildīs kā pēc burvju nūjiņas mājiena. Ir jāatver mute un jāizrunā skaļi tas, kas tev nepieciešams. Visu, kas notiek ar mūsu dzīvi, lielā mērā nosaka komunikācija. Ja tu neesi spējīga izteikt to, kas tev nepieciešams no saviem padotajiem, kolēģiem, vadības, klientiem un partneriem, tad vainot tajā vari tikai sevi. Atzīsti: tu vienkārši neesi spējīga zināt visu, kas jāzina, zināt visus, kuri ir nepieciešami, un tu nevari visu darbu padarīt viena pati," apgalvo Stīvs Hārvijs savā jaunajā grāmatā "Sapņo kā sieviete, uzvari kā vīrietis".
Lūgt - nav kauns
Dažādi zinātniski pētījumi apliecina, cik spēcīgs instruments var būt lūgums. Zinātnieki pierādījuši, ka cilvēki, kuriem kaut kas tiek lūgts, lūgumu apmierina daudz biežāk, nekā varam iedomāties. Lielākā daļa cilvēku ļoti nopietni attiecas pret svešiem lūgumiem. Tādēļ, lūdzu, nekautrējies vērties pie citiem biežāk.
Socioloģe Anete Laro veikusi pētījumu par to, kā bērni no dažādiem sociāliem slāņiem uzdod jautājumus un izsaka lūgumus.
Bērni no turīgām un vidēja ienākumu līmeņa ģimenēm uzskata, ka viņiem ir tiesības prasīt kaut ko. Pēc viņu domām, viņi ir pelnījuši to, ko pieprasa. Šie bērni necieš no zemas pašapziņas un sasniedz to, kas viņiem vajadzīgs.
Bet tagad par citiem bērniem. Kādreiz, mūsu paaudzes bērnībā, skaitījās - ja tu kaut ko nezini, tad pats esi vainīgs - mūlāps esi. Kaut ko palūgt – bija ļoti nepatīkami, augstākais, ko varēja atļauties - netieši norādīt, ka tev tā nav. Lepnums traucēja kaut ko lūgt.
Patiesībā nav nekas nepareizi, ka tev nepieciešama kāda lieta vai pakalpojums. Dažreiz no tava lūguma ir atkarīgs, kā tu dzīvosi - labi vai slikti.
Lūdz un tev parādīsies daudz vairāk iespēju tam, lai savu dzīvi padarītu labāku.
Attiecību veidošana
Mēs visi ļoti labi zinām, ka mūsu lūgumam var sekot atteikums. Piemēram, kādam var nepatikt tava drosme. Vai cilvēks, kuram tu kaut ko palūdzi, novērtēs riskus un šaubīsies par to, cik viņam pašam būs izdevīga šī lūguma apmierināšana.
Turklāt, ja tavas attiecības ar citiem cilvēkiem balstīsies tikai uz lūgumiem, visticamāk, iespēja saņemt atteikumu pieaugs tūkstoš reižu. Jebkurš cilvēks lieliski atpazīs, kādos gadījumos viņu izmanto.
Tad, kā lūgt, lai tev neatteiktu?
Lūk, seši principi, kas, iespējams, tev palīdzēs iegūt pozitīvu atbildi uz tevis izteiktu lūgumu.
1. Zini savu cenu. Ja tu nezini, cik esi vērtīgs kā cilvēks, tu savu oponentu nostādīsi situācijā, ka viņam pašam "pie tevis jāpiekabina cenu zīme". Zināt savu vērtību un visos iespējamos gadījumos to atgādināt - ir atšķirīgas lietas. Pieņemsim, tu savu darbu novērtē uz vairākiem desmitiem tūkstošu eiro gadā. Sekojoši - tev jātiecas, lai tavs atalgojums maksimāli pietuvotos šim ciparam. Sākumā darba devējam nosauc šo maksimālo ciparu, lai sarunu gaitā būtu iespējams to nedaudz samazināt, ja tas nepieciešams. Ja tu zināsi savu vērtību, tev būs lielāka iespējamība iegūt vēlamo.
2. Zini, ko tu esi pelnījis. Daļa cilvēku, lielākoties tieši sievietes, upurē savas intereses citu labā. Bet tajā nekā laba nav. Protams, kompromisi ir nepieciešami, taču neaizmirsti par sevi. Un svarīgi ir nejaukt to, ko tu esi pelnījusi, ar to, ko tu gribētu dabūt, bet vēl neesi nopelnījusi.
3. Esi konkrēts. Skaidri izsaki savas vēlmes. Ja to nedarīsi, līdz sava mērķa sasniegšanai būs jāiet divreiz ilgāks ceļa posms.
4. Neizdari pieņēmumus. Neviens neprot nolasīt otra domas. Nav svarīgi, cik labi tu cilvēku pazīsti, - viņš var arī neatminēt tavas vēlmes, arī tad, ja tev tas šķiet acīmredzami. Skaidri pasaki, kas tev ir nepieciešams.
5. Runā par savām vērtībām. Precīzi nosaki savas prioritātes, lai pēc tam nenožēlotu, ka savlaicīgi to neizdarīji. Neatkāpies no saviem principiem, nedari to, ko neuzskati par pareizu.
6. Atbilde "nē" - nav galējs atteikums. Piemēram, tavs darba devējs vai jebkurš cits var atteikt izpildīt tavu lūgumu. Nesadedzini tiltus, nepārtrauc attiecības un neatsakies no tā, ko tev piedāvā. Paraugies uz situāciju ar oponenta acīm.
Pats sliktākais, kas var atgadīties - tev atteiks un viss paliks tā, kas tas ir pašreiz. Tev nav ko zaudēt, arī tā var teikt - vai nu, vai nu.