Foto: Shutterstock
Lai arī mums visiem diennaktī ir iedalīts vienāds stundu skaits, tomēr vieni šajās 24 stundās pamanās paspēt krietni vairāk nekā pārējie. Kāpēc tas tā notiek? Tam par iemeslu ir fakts, ka laiks tiek "zagts"! Visbiežāk mēs paši gluži labprātīgi atdodam savu dārgo laiku tā zagļiem, to pat neapzinoties, un attopamies vien tad, kad jau ir par vēlu.

Katram ir savi personīgie laika zagļi. Tie, kas paspēj pa dienu izdarīt vairāk, labi pazīst savējos un zina, kā ar tiem cīnīties, aiztaupot nelietderīgu laika izšķiešanu. Bet tiem, kuri dienas beigās uzdod sev jautājumu: "Kur pazūd laiks?", iepazīšanās ar saviem laika zagļiem vēl ir tikai gaidāma.

Lūk, izplatītākie un bloga tava-pasaule.lv apkopotie paradumi, kas liek mums izšķiest laiku gluži bezjēdzīgi, tā atņemot to lietderīgām nodarbēm.

Sociālie tīkli

Ielūkošanās uz "minūtīti" savu sociālo tīklu profilos, lai pārbaudītu, vai nav pienākusi kāda ziņa, parasti beidzas ar ilgstošu sarakstīšanos ar kādu, kurš tieši tāpat ir "uz minūtīti" ielūkojies savos sociālo tīklu jaunumos. Vai arī bezjēdzīgu klaiņošanu pa ziņu lentu un svešu, nepazīstamu personu profilu pētniecību.

Lai kontrolētu savu sociālajos tīklos pavadīto laiku, vislabāk ir atvēlēt šai nodarbei strikti noteiktu laika periodu, piemēram, 20 minūtes no rīta vai vakarā. Protams, gadījumā, ja kādu no sociālajiem tīkliem izmanto kā saziņas rīku sevis izveidota biznesa reklamēšanai, internetā pavadītais laiks būs ilgāks.

Foto: Shutterstock

Datorspēles

Datorspēles, azartspēles un laika nosišanai paredzētās spēlītes telefonā, "izejot vien nākamo līmeni", parasti ievelkas krietni ilgāk. Gadījumā, ja arī tu esi iecienījusi dažādas bezjēdzīgas aplikācijas jautrākai laika pavadīšanai, to vietā lejuplādē savā viedtālrunī programmas prāta asināšanai, kas brīvos brīžus ļaus pavadīt lietderīgāk.

Kaitīgi ieradumi

Vieni smēķē, lai atslābinātos, citi lieto alkoholu, lai labāk strādātu. Vēl kāds pārēdas, jo nejūtas mīlēts. Visi zina, ka šīs kaitīgās nodarbes bojā veselību un izskatu, bet reti kurš aizdomājas, ka tās zog arī mūsu dzīves dārgo laiku, kuru mēs būtu varējuši izmantot lietderīgāk – sportojot, mācoties, ceļojot, apgūstot ko jaunu vai kā citādi sevi pilnveidojot un attīstot.

Televīzija

Laiks pazūd gluži kā melnajā caurumā, sekojot visiem neskaitāmajiem TV šoviem, seriāliem, ziņu pārraidēm un raidījumiem. Gadījumā, ja apzinies, ka esi no cilvēkiem, kuriem ar iecienītā seriāla vienu epizodi nav gana, atrodi veidu, kā jau laikus nodrošināties pret kāri noskatīties visu sezonu vienā piegājienā.

Starp citu, lieliskas filmas, ko vērts noskatīties, atradīsi šeit!

Foto: Shutterstock

E-pasts

Nekārtība virtuālajā pastkastītē var atņemt milzīgi daudz laika. Daži pierakstās uz jaunumu, ziņu un dažnedažādu kurusu un apmācību programmu saņemšanu neskaitāmās mājas lapās, blogos un portālos, nemaz nepadomājot, vai to visu patiesi lasīs. Tā rezultātā interese par konkrēto tematu ir sen zudusi, bet informācija tik un tā turpina pienākt.

Sev nepieciešamās un svarīgās vēstules atrašana ziņu juceklī var pārvērsties par īstu izaicinājumu un arī pārbaudījumu pacietībai, jo tiek zaudēts tik dārgais laiks.

Šai sakarā, līdzīgi kā ar sociālo tīklu apmeklēšanu, arī elektroniskā pasta apskatei lietderīgāk ir atvēlēt kādu konkrētu laiku, lai revidētu ienākušo korespondenci, atbildētu uz vēstulēm un izdzēstu nevajadzīgo un vairs neaktuālo informāciju.

Draugi, kuriem nav, ko darīt

Draugi, kaimiņi, paziņas, radi, kolēģi, kas zvana vai ierodas ciemos visnegaidītākajos brīžos, izjaucot visus tavus plānus, arī ir pieskaitāmi pie laika "zagļiem". Cilvēkam ir garlaicīgi, viņš nezina, ar ko sevi nodarbināt un sāk meklēt sev sabiedroto, kurš būtu ar mieru ziedot savu laiku tukšām un bezjēdzīgām sarunām un laika nosišanai. Šajā gadījumā jāizstrādā īpaša atrunāšanās taktika, jo katra situācija ir individuāla.

Nespēja atteikt

Nespēja un nemācēšana atteikt ir vēl viens sava dārgā laika zaudēšanas iemesls. Mēs veicam savus uzdevumus un pēkšņi mums kāds piespēlē vēl kādu darbiņu. Un tad nu mēs mētājamies no viena pienākuma pie otra, tā īsti līdz galam nepadarot nevienu. Šādā situācijā jāprot pateikt: "Stop! No sākuma padarīšu jau iesākot darbu un tikai tad ķeršos pie citiem!"

Foto: Shutterstock

Neorganizētība

Arī neorganizētība var novest pie tā, ka laiks mistiskā veidā kaut kur pazūd. Var plānot un veidot bezgalīgi garus sarakstus ar darāmajiem darbiem un nenonākt ne pie kāda rezultāta vienkārši tāpēc, ka nav noteiktas prioritātes un galvenie mērķi.

Darbiem jābūt organizētiem tā, lai būtu skaidrs, kurš tieši ir vissvarīgākais, kurš – mazāk svarīgs un kuru var vispār atstāt nedarītu. Tad arī nebūs jāžēlojas par zemē nomestu laiku.

Protams, šo sarakstu var turpināt. Katram ir savi unikālie laika "zaglēni", kurus ne tikai vajadzētu, bet pat ir nepieciešams zināt teju no galvas – savs pretinieks taču jāiepazīst, lai to pieveiktu, vai ne?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!