Foto: LETA
Šā gada 21. augustā stājās spēkā grozījumi noteikumos "Higiēnas prasības vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēm", kas paredz ne vien obligātu higiēnas prasību normu ievērošanu, bet arī atvieglojumus iestāžu administrācijām, sniedzot pakalpojumus izglītojamajiem.

Kopš minēto Ministru kabineta noteikumu stāšanās spēkā ir pagājuši jau 13 gadi. Pirms 13 gadiem daudzas higiēnas prasības kā obligātas bija paredzētas tikai jaunbūvējamās un rekonstruējamās iestādēs. Ar 2015. gada 21. augusta grozījumu stāšanos spēkā, dažas no šīm normām kļūst obligātas visās izglītības iestādēs no 2016. gada, bet būtiskākās no tām – minimālā platība vienam izglītojamam mācību telpā – no 2020. gada.

Tuvāko piecu gadu laikā izglītības iestāžu administrācijām būs jārod iespēja nodrošināt katram izglītojamam ne mazāk kā divu kvadrātmetru mācību telpā, lai ievērotu higiēnas prasības, nodrošinātu pietiekamu gaisa cirkulāciju, samazinātu infekciju slimību izplatību risku un mazinātu traumatisma iespējas, portālu "Cālis.lv" informēja Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļā.

Grozījumi paredz, ka no 2016. gada 1. septembra visās izglītības iestādēs būs obligātas prasības:

  • telpu apdarei izmantot viegli tīrāmus un dezinficējamus materiālus;
  • ķīmijas, fizikas kabinetos un telpās, kur uzglabā ķīmiskas vielas vai veic darbības ar tām – jābūt aprīkotām ar mehāniskās vilkmes un ventilācijas iekārtām;
  • iestādes ēkā un internātos ir karstā ūdens padeve un kanalizācijas sistēma.

Līdz šim iepriekšminētais bija obligāta prasība tikai jaunbūvējamās un rekonstruējamās iestādēs.

Savukārt no 2020. gada 1. septembra ir paredzēti atvieglojumi skolu administrēšanā un obligātas prasības. Līdz šim noteikumi paredzēja, ka visās jaunbūvējamās un rekonstruējamās iestādēs ir jābūt 13 dažādām telpu grupām.

Grozījumi paredz, ka, ja iestādes darbībai paredzētajā ēkā nevar izvietot ne vien bibliotēku un lasītavu, rekreācijas un atpūtas telpu, veselības punktu, ēdināšanas bloku un universālu zāli, bet arī aktu zāli un sporta zāli, šīs telpas ēkā nav obligātas, tomēr iestādei jānodrošina, lai izglītojamiem būtu pieejami attiecīgie izglītības pakalpojumi.

Obligātās prasības:

  • Sporta zona atrodas ne tuvāk par 20 metriem no iestādes mācību korpusa logiem. Ja nepietiekamas platības dēļ to nav iespējams ievērot, sporta zonai jābūt norobežotai ar metāla sietu, trokšņu aizsegu, apstādījumiem vai citādu estētisku aizsegu;
  • Sporta laukums ir klāts ar noblīvētu grunts segumu vai sporta nodarbībām piemērotu cita blīva materiāla segumu;
  • Atbilstoši izglītības programmai iestādē ir jābūt administrācijas un darbinieku un mācību telpām, darbnīcām profesionālo iemaņu iegūšanai, zēnu un meiteņu tualetēm, garderobei un saimniecības telpām;
  • Pārējās telpas (skatīt sadaļā Atvieglojumi) iestādē var nebūt, tomēr attiecīgie pakalpojumi iestādei ir jānodrošina;
  • Pie sporta zāles ir jābūt atsevišķām ģērbtuves, dušas un tualetes telpām zēniem un meitenēm;
  • Apgaismes armatūrai jābūt ierīkotai tā, lai nodrošinātu gaismas izkliedi, plūsmas vienmērību, nepārtrauktību un neatstarotu tāfeles apgaismojumu;
  • Iestādes internātā jābūt guļamtelpām, sadzīves telpām, dušas un tualetes telpām, mācību, atpūtas un rotaļu telpām. Tomēr, ja iestādes internātā nav iespējams izvietot sadzīves, mācību, atpūtas un rotaļu telpas, iestādei jānodrošina, lai izglītojamie attiecīgās darbības varētu veikt citur;
  • Internātu guļamtelpās vienam izglītojamam jābūt vismaz šetrus kvadrātmetrus lielai platībai;
  • Minimālā platība viena izglītojamā vietai mācību telpā, ķīmijas, fizikas un darbmācības kabinetā, sporta zālē un datorklasē.

Grozījumi paredz minimālās platību prasības kā obligātu normu ievērot no 2020. gada 1. septembra visās izglītības iestādēs.

Veselības inspekcija aicina visus izglītības iestāžu vadītājus – arī turpmāk, plānojot iestādes jaunbūvi vai rekonstrukciju, ievērot šīs normas. Bet, ja visu šo gadu laikā nav un nebūs iespējamas tehniskas pārmaiņas izglītības iestādes ēkās, plānot audzēkņu skaitu atbilstoši platību normām.

Veselības inspekcija informē, ka tuvākās zināmās izmaiņas gaidāmas 2018. gadā, kad paredzēts izglītības iestādēm piedāvāt Inspekcijas izstrādātas saistošas "Vadlīnijas mēbeļu pareizai izvēlei un pielāgošanai skolēniem".

Tādēļ inspekcija aicina izglītības iestāžu vadītājus ar saimniecisku rūpību izvērtēt tuvākajā laikā plānoto mēbeļu pirkumu nepieciešamību un apjomus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!