studentes jaunieši skinny jeans
Foto: Shutterstock
Pusaudžu vecums nav no tiem vieglākajiem posmiem, ko nākas pārdzīvot gan pašiem bērniem, gan vecākiem, gan skolotājiem. Tas attiecas ne tikai uz pusaudžu uzvedību, emociju izpausmēm, bet arī apģērba izvēli – ne velti saka – "dumpinieki".

Tomēr ir lietas, ko noteikti vecākiem vai pedagogiem vajadzētu paskaidrot šī vecuma bērniem, lai neapzinātas darbības nekaitētu viņu veselībai.

Šoreiz par to, kādu apģērbu un apavus vajadzētu izvēlēties pusaudža vecumā. Ieteikumi no Valsts izglītības satura centra sagatavotajiem metodiskajiem materiāliem veselības izglītības jautājumos.

Kāpēc var kaitēt pusaudžu tik iecienītās apspīlētās džinsu bikses?


Nepiemērota apģērba izvēle var radīt veselības problēmas. Tā, piemēram, sievietēm, pusaudžu gados valkājot pārāk ciešu un nepiemērotu apģērbu (īpaši pārāk šauras un apspīlētas džinsu bikses), var tikt veicināta nepareiza iegurņa attīstība. Savukārt vīriešiem, kuri valkā apspiestu un sintētisku apģērbu, var pazemināties auglība. Lai sēkliniekos tiktu ražoti pilnvērtīgi spermatozoīdi, nepieciešama temperatūra, kas ir zemāka par normālu ķermeņa temperatūru (tāpēc sēklinieki fizioloģiski novietoti ārpus organisma). Apspīlēts un neelpojošs apģērbs, piemēram, šauras džinsu bikses, maina sēklinieku temperatūru, tādējādi samazina spermatozoīdu kustīgumu un dzīves ilgumu.

Arī apģērbs ar atkailinātu vai daļēji atkailinātu jostasvietu, ja to valkā aukstos laika apstākļos, var kļūt par veselības draudu. Atsevišķi dzīvībai ļoti nozīmīgi orgāni ir izvietoti tieši jostas daļā, piemēram, nieres, aknas un liesa. To apsaldējums var atstāt nelabvēlīgu, neārstējamu iespaidu. Tāpēc, ja darbs ir saistīts ar biežu noliekšanos, ieteicams lietot puskombinezonus vai kombinezonus.

Stringa biksīšu nelabvēlīgā ietekme

Foto: stock.xchng

Lai nodrošinātu ventilāciju un normālu ādas elpošanu, veļai jābūt brīvai un ērtai. Ieteicams izvēlēties smalkus, mīkstus audumus vai trikotāžu, tā nodrošinot gaisa caurlaidību. Veļai nedrīkst būt biezas šuves un stingras gumijas. Stringu ilgstošas nēsāšanas sekas bieži vien ir vaginālās un urīnceļu infekcijas, jo pārsvarā šī apakšveļa tiek gatavota no sintētiska materiāla, piemēram, neilona, kas aiztur mitrumu, bet mitra un silta vide ir piemērota dažādu baktēriju attīstībai. Baktērijas no taisnās zarnas ar šaurās apakšveļas strēmelītes palīdzību vieglāk nokļūst dzimumceļos, nekā valkājot parastas kokvilnas apakšbiksītes. Pārlieku bieža stringu nēsāšana var radīt kairinājumu, iekaisumus, plīsumus un veicināt hemoroīdu veidošanos, brīdina speciālisti.

Tā kā pusaudžu vecumā sāk darboties apokrīnie sviedru dziedzeri, sviedri iegūst specifisku smaku. Tas nozīmē, ka arī apģērbs ātrāk kļūst netīrs. Tāpēc jāseko, lai ikvienam apģērbam nebūtu nepatīkams sviedru aromāts, īpaši tas attiecas uz apakšveļu un zeķēm, kuras vēlams mainīt katru dienu.

Augstpapēžu kurpes pusaudžu gados – jā vai nē?

Foto: AFP/Scanpix

Īpaši svarīga apavu detaļa ir papēdis. Pilnīgi plakana zole maina cilvēka dabisko stāvokli un uzliek papildu slodzi kājām. Lai to novērstu, ir vajadzīgi apavi ar nelielu papēdi. Par optimālu tiek uzskatīts trīs līdz četrus centimetrus augsts papēdis. Ja izvēlas apavus ar smailu, platu vai stabilu papēdi, kas augstāks par pieciem centimetriem, pēda pārstāj pildīt tās funkcijas, kādas tai ir paredzētas, norāda speciālisti.

Kurpes ar augstiem papēžiem maina cilvēka smaguma centru, līdz ar to slodze uz pēdas priekšējo daļu palielinās vairākas reizes. Starp visiem mazajiem pēdas kauliņiem atrodas sarežģīts nervu un asinsvadu tīkls, un, ja tas ilgstoši atrodas saspiestā stāvoklī, var izveidoties stipras sāpes un tūska pēdās. Vissliktākā šādā gadījumā ir statiskā slodze – stāvēšana. Augsti papēži un ļoti šauri apavi var izraisīt pēdas deformāciju, kas ir neatgriezenisks process.

Augstiem papēžiem ir tendence iztaisnot mugurkaula dabiskos izliekumus, galvenokārt jostasvietā un krustos, tāpēc var rasties muguras sāpes. Turklāt iekšējie orgāni cieš venozās atteces traucējumu dēļ, kad asinis neatplūst no kājām uz augšu. Šie asinsrites traucējumi var izraisīt spēcīgas menstruāciju sāpes un stipru asiņošanu, bet nopietnākos gadījumos muskuļu spiediena rezultātā var mainīties dzemdes stāvoklis.
Tas nozīmē, ka apavi ar augstiem papēžiem nav piemēroti ikdienai (regulārai un ilgstošai lietošanai), bet gan svētku reizēm.

Tāpat vērts saviem pusaudžiem atgādināt, ka kāju ādai piemīt dažas īpatnības. Tajā ir daudz sviedru dziedzeru. Sviedru pastiprinātu izdalīšanos var veicināt cieši apavi no gaisa necaurlaidīgiem materiāliem. Baktērijām un sēnītēm siltums un mitrums apavos ir ļoti pateicīga vide. Tāpēc svarīgākais profilaktiskais līdzeklis kāju pasargāšanai no dažādām sēnīšu saslimšanām ir higiēnas nosacījumu ievērošana. Pēc mazgāšanās vai kāju vannošanas tās rūpīgi jānoslauka, īpaši svarīgi izslaucīt pirkstu starpas, jo tajās palikušais mitrums var veicināt kāju pirkstu ādas plaisāšanu vai sēnīšu slimību attīstību.

Būtiski ir mainīt apavus un no rīta līdz vakaram nestaigāt vienās un tajās pašās kurpēs (īpaši slēgtajās) vai zābakos. Savairojušās sēnīšu sporas uz ilgu laiku paliek apavu šķiedrās, tāpēc bīstami vilkt kājās svešus apavus, tostarp ciemos piedāvātās istabas čības. Ja kādam no mājiniekiem ir sēnīšu slimības, ir risks tās nodot citiem ģimenes locekļiem.

Ikvienam jālieto savi apavi, savas nagu šķērītes vai knaiblītes, sava nagu vīlīte un savs dvielis. Ilgstoši atrodoties telpās (piemēram, izglītības iestādēs, darba vietās), vēlams pārvilkt citus apavus, kuros kāju pēdas var elpot. Ja mācībām vai darbam nepieciešamie apavi ir cieti un neļauj piekļūt gaisam, pirkstu starpās var veidoties iekaisums, tāpēc ir pieejami arī speciāli sandaļu tipa darba apavi, kuriem ir nepieciešamā aizsardzība (piemēram, necaurdurama zole un triecienizturīgs purngals). Šādi apavi piemēroti gan darbam siltajā periodā ārā, gan darbam telpās visu gadu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!