"Visas laimīgās ģimenes ir līdzīgas viena otrai", savulaik rakstīja Ļevs Tolstojs romānā "Anna Kareņina". Vai slavenajam rakstniekam bija taisnība? Vai patiešām visām laimīgajām ģimenēm ir kaut kas kopīgs? Psihologi norāda uz 10 lietām, kas, pēc viņu domām, ir vienojošs visām laimīgām ģimenēm, vēsta portāls Deti.mail.ru
Viņi par partneri nesūdzas radiniekiem un paziņām
Laimīgi pāri zina, ka nav vērts iesaistīt trešās personas abu attiecībās. Ja ir parādījušās kādas nesaskaņas, partneri viens otram par to pasaka tieši. Sievas draudzenes un vīra draugi (nerunājot nemaz par vecākiem) nespēj noturēties neitrālā pozīcijā: viņi solidaritātes vārdā ir gatavi palīdzēt norāt partneri, bet tas attiecībām var tikai kaitēt. Ja problēma nerisinās un pāris "buksē" uz vietas, labāk ir vērsties pēc palīdzības pie ģimenes psihologa, kurš var palīdzēt saklausīt vienam otru, nemēģinot atrast vainīgo.
Viņi sevi nesalīdzina ar citiem
Laulātie laimīgās attiecībā pieņem un mīl otru tādu, kāds viņš ir, saprotot, ka neviens no mums nav ideāls. Cits partneris vienmēr liksies labāks, bet, tikai dzīvojot kopā, mēs ieraugām cilvēka patieso būtību, jo sabiedrībā ikviens no mums cenšas demonstrēt savas labākās īpašības. Mīloši partneri neizsmies viens otra trūkumus, akceptēs viedokļu atšķirības un palīdzēs partnerim augt un attīstīties, atbalstot visu to labāko, kas viņam piemīt.
Viņi netēlo upurus
Laimīgi pāri nevaino otru savās problēmās. Harmoniskās attiecībās pāris prot prasīt un sniegt sev atbildi par to, ka atbildība par notiekošo gulstas uz abiem. Protams, upura jeb cietušā pozīcija sniedz daudz bonusu: varu, iespēju apvainot un vainu novelt uz otru, tā vietā, lai pats sevi saņemtu rokās un mainītu savu dzīvi. Taču neviens otru nepadarīs laimīgu, kamēr pats nebūs gatavs mainīties.
Viņi prot priecāties
Laimīgi pāri prot priecāties, smieties, jokoties, tādā veidā atjaunojot abu attiecības, piemēram, pēc mazuļa piedzimšanas. Pat tad, kad dzīve "met" izaicinājumus, viņi atrod iespēju pasmieties par radušos problēmu. Ir ļoti svarīgi atrast kontaktu ar mūsu iekšējo bērnu, kas mīt visos pieaugušajos, un tas ir milzu resurss, ko der izmantot grūtos brīžos.
Viņi nekritizē un "nezāģē" viens otru
Laimīgi pāri prot uzsvērt otra pozitīvās īpašības, bet, kad rodas problēmas, mēģina saprast, kas notiek. Ja tavs partneris dara to, kas tev nepatīk, ir ļoti svarīgi izvēlēties pieņemamu veidu parunāties ar viņu par to. Ar kritiku un asarām tāpat nevar panākt vēlamo – cilvēks vienkārši pārtrauks tevī klausīties vai darīs savas lietas, kas tev nepatīk, speciāli, lai pierādītu, cik tavs viedoklis ir bezjēdzīgs.
Viņi nemēģina nolasīt otra domas
Laimīgi pāri zina, kā partnerim pastāstīt par savām vēlmēm. Viņi negaida, ka otrs uzminēs, ko tu patlaban vēlies. Mēs jau esam pieauguši, un ir dažādas iespējas otram pavēstīt, kas nepieciešams, tā vietā lai gaidītu, ka otrs uzminēs mūsu vēlmes un gadījumā, ja tas nenotiek, apvainotos. Ja tev pietrūkst uzmanības, pasaki to otram tieši. Skaidri vēstījumi ir pamats ciešām attiecībām.
Viņi nav aizrāvušies ar savām lomām
Laimīgi pāri dzimuma lomu stereotipus neuztver pārāk nopietni. Viņi spēj būt elastīgi un daudzpusīgi: šodien tu gatavosi ēst, rīt – es, šodien tu būsi kopā ar bērnu, rīt – es. Ja vienam ir problēmas ar darbu, tad kopā pārvarēsim šo situāciju, neradot no tās traģēdiju.
Viņi nekliedz viens uz otru
Cilvēks, kurš pie niecīgākajām problēmām sāk kliegt, tiek uzskatīts par nestabilu un pār sevi nepārliecinātu. Sarunas paaugstinātos toņos ļoti kaitē attiecībām, jo laika gaitā cilvēki pārstāj viens otrā klausīties.
Kliegšanas vietā izvēlies sarunu, meklējot kompromisus. Ja situācija ir kritiska, izej uz pāris minūtēm no istabas, lai izdarītu 10 dziļas ieelpas un izelpas un nomierinātos.
Viņi viens otru nekontrolē it visā
Greizsirdība, kontrole, tirānisms – visbiežāk notiek tādēļ, ka cilvēks nav pārliecināts par sevi. Katram cilvēkam ir tiesības uz privāto dzīvi un privātām robežām (piemēram, atpūsties vienatnē). Ja tās nemitīgi tiek izjauktas, tas apdraud ar mūsu drošību un izraisa saprotamu vēlmi aizsargāt savu teritoriju. Ļauj partnerim pabūt vienam, un viņam radīsies arvien lielāka vēlme tiekties pēc tevis.
Viņi viens no otra negaida pilnību
Mēs gaidām, ka partneris noteikti būs "princis baltā zirgā", bet tad esam apbēdināti un vīlušies, saskaroties ar reālu cilvēku un viņa trūkumiem. Ja šis stāsts ir par tevi, tātad, ir pienācis laiks mācīties pieņemt sevi un citus tādus, kādi viņi ir. Vai tu esi pamanījis savas otrās pusītes talantus? Vai tu paslavē viņu par kādiem sasniegumiem? Vai nav izbalējis jūsu attiecībās tas, kādēļ tu izvēlējies tiešo šo cilvēku?
Iepriekšminētos noteikumus ir ļoti viegli atcerēties, taču realizēt – nepavisam ne tik viegli. Taču šos 10 nosauktos punktus var izmantot kā testu, kas palīdzēs novērtēt tavas attiecības ar partneri. Ja tavā ģimenē iztrūkst lielākā daļa no minētā, ir laiks aizdomāties un meklēt kompromisus, jo attiecības ir tik grūti izveidot, bet ļoti viegli izjaukt.