kafija krūzes smaids draudzība
Foto: Shutterstock
Nav noslēpums, ka pirmais iespaids par jauniepazītām personām nereti ir paliekošs, neraugoties uz cilvēku centieniem mainīt apkārtējo attieksmi pret sevi, jūtot, ka tā nav tāda, kā gribētos. Jāpiebilst, ka pozitīva pirmā iespaida radīšana par sevi gan nebūt nav pielīdzināma kvantu fizikai – viss ir pagalam vienkārši! Atliek vien ņemt vērā pāris efektīvu viltībiņu, apbruņoties ar pozitīvu noskaņojumu, un viss izdosies!

Prinstonas Universitātes psihologs Alekss Todorovs (Alex Todorov) un viņa kolēģe Džanīna Villisa (Janine Willis) 2005. gadā veikuši ievērības cienīgu pētījumu, noskaidrojot, kas vistiešāk ietekmē to, kāds veidosies līdzcilvēku pirmais iespaids par mums.

Tā ietvaros pētījuma dalībniekiem tika demonstrēts īss video, kurā bija redzams, kāds politiķis, kurš kandidēja vēlēšanās vietējā pašvaldībā. Apbrīnojami, bet pētījuma dalībnieku viedoklis par konkrēto cilvēku 70 procentos gadījumu atbilda vēlākajam vēlēšanu rezultātam. Tātad mums patiesi pietiek vien ar pāris sekundēm laika, lai izveidotu patiesu un cilvēkam atbilstošu viedokli par viņu. Kā to izmantot savā labā?

Pirmkārt, atceries, ka cilvēki teicami jūt uzspēlētību un samākslotību, tāpēc, tiekoties ar sev būtiskām personām, noteikti ir vērts saglabāt godīgumu. Taču kā panākt, lai pirmais iespaids par mums neveidojas maldīgs un ir patiesi labs? Lūk, dažas viltības, ko piedāvā žurnāls "Forbes".

Cilvēki teicami jūt uzspēlētību un samākslotību, tāpēc, tiekoties ar sev būtiskām personām, noteikti ir vērts saglabāt godīgumu.

Dodies uz pasākumu ar mērķi

Plānojot apmeklēt konferenci, kursus, deju nodarbību vai vienkārši draugu rīkotu pasākumu, kurā nāksies sastapties ar virkni nepazīstamu cilvēku, jau laikus izplāno, kāds būs tavas vizītes mērķis. Laba laika pavadīšana, jaunu cilvēku iepazīšana, potenciālā vīra sastapšana vai biznesa kontaktu veidošana? Definē sev to, ko vēlies konkrētajā pasākumā paveikt, un nervozitāte par nepazīstamo cilvēku sastapšanu un iespējamo sevis prezentēšanu zudīs, teju nemanot.

Kāds ir tavs izskats?

Ārējais izskats nenoliedzami ir viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem, kas līdzcilvēku acīs veido pirmo iespaidu par mums. Apģērbs, grims, aksesuāri, rotaslietas un apavi ļauj nolasīt par mums ievērojamu daudzumu informācijas, cilvēkiem novērtējot ne tikai mūsu personību un gaumi, bet arī socioekonomisko statusu. Lai pārbaudītu, vai tavs izskats no tiesas "runā" tev par labu, vērsies pie cilvēkiem, kuru spriedumam uzticies, un lūdz viņiem sevi raksturot. Iespējams, līdzcilvēki tevī saskata krietni citādāku personu nekā esi patiesībā!

Ķermeņa valodas noslēpumi

Kā zināms, ķermeņa valoda sniedz par mums lielāko daudzumu informācijas, mums šo faktu pat neapzinoties. Tava gaita, stāja un ķermeņa pozas līdzcilvēkiem ir krietni būtiskāki lielumi par vārdiem, ko saki, tāpēc rūpējies, lai savā ādā justos ērti un tavas kustības būtu pārliecinātas. Gadījumā, ja nezini, kā izskaties no malas, palūdz, lai kāds tevi nofilmē, runājot un staigājot. Iespējams, būsi pārsteigta par priekšstatu, ko par sevi radi līdzcilvēku acīs.

Vairāk informācijas par ķermeņa valodas ietekmi uz mūsu komunikāciju ar apkārtējiem meklē šeit.

Lai pārbaudītu, vai tavs izskats no tiesas "runā" tev par labu, vērsies pie cilvēkiem, kuru spriedumam uzticies, un lūdz viņiem sevi raksturot. Iespējams, līdzcilvēki tevī saskata krietni citādāku personu nekā esi patiesībā!

Vai tev gadījusies slikta diena?

Ja dodies uz kokteiļu vakaru vai kādu citu saviesīgu pasākumu dienā, kas dēvējama teju par katastrofālu, visticamāk, tā arī turpinās tāda būt. Tavu negatīvo noskaņojumu, neapmierinātību un nomāktību, kas staros gan no izteiksmes veida, gan tā, kā pasniedz sevi un pausto informāciju, liks to cilvēkiem sajust burtiski ar muguras smadzenēm jau jūsu pirmajās komunicēšanas sekundēs. Šādos apstākļos labu iespaidu par sevi radīt ir teju neiespējami.

Trauslā robeža starp pajokošanu un aizskaršanu

Viens no vienkāršākajiem paņēmieniem, kā radīt nepiespiestu atmosfēru, ir prasmīgi pajokot. Tiesa, jāuzmanās, lai joki nerobežotos ar vulgaritāti un tu, pati to negribot, nejauši neaizskartu kādu no sarunas partneriem. Lai novērstu minēto misēkli, centies runāt par vispārīgām tēmām un to, kas tev ar komunikācijas biedriem ir kopīgs, izvairoties no sociāli jutīgu tematu apspriešanas, kuros var valdīt viedokļu dažādība.

Ceļvedi saviesīgu sarunu veidošanā atradīsi šeit.

Vai apzinies komplimentu spēku?

Lai radītu par sevi patīkamu iespaidu, mazāk runā par sevi, bet vairāk - par sarunas biedriem, pieminot viņu vārdu un izsakot komplimentus. Pētījumi liecina, ka ikvienam no mums neizsakāmi tīk dzirdēt sava vārda pieminēšanu skaļi, turklāt to pat neapzināmies. Liec lietā šo tik vienkāršo paņēmienu, un apkārtējie pēc sarunas tevi atcerēsies kā patiesi simpātisku, sirsnīgu un laipnu personību. Tiesa, šai gadījumā gan ir būtiski nepārspīlēt, citādi labi domātie vārdi izklausīsies kā lišķība un māksloti glaimi.

Runā par vispārīgām tēmām un to, kas tev ar komunikācijas biedriem ir kopīgs, izvairoties no sociāli jutīgu tematu apspriešanas, kuros var valdīt viedokļu dažādība.

Problēmu aizmiršana

Lai sarunas biedros radītu patīkamas emocijas un, attiecīgi, pozitīvu iespaidu par sevi, uz brīdi aizmirsti par problēmām, ko ikdienā risini. Nerunā par grūtībām, neizkrati sirdi, sūdzoties par pazudušo kaķi, tekošajām caurulēm, nokaitināto priekšnieku vai aizmāršīgo vīru. Tā vietā koncentrējies uz pozitīviem sarunu tematiem un savas problēmas uztici kādam, kam tās patiesi rūp un kurš spēs sniegt arī vajadzīgo palīdzību.

Vai spēj būt pašironiska?

Perfektums cilvēkus atbaida, savukārt vājības – pievelk un saista, ļaujot mums identificēties ar sarunas partneri. Ņem šo tik vienkāršo dzīves patiesību vērā un nebaidies normas robežās par sevi pajokot vai paust savu nezināšanu vai vājumu. Cilvēkiem sarunājoties ar personu, kas par savi radīs nevainojama veiksminieka priekšstatu vai sarunas biedru, kas nebaidīsies gaumīgi pajokot par kādu savu neizdošanos, kas piedzīvota pēdējā laikā, apkārtējo simpātijas viennozīmīgi piederēs otrajam cilvēkam.

Perfektums cilvēkus atbaida, savukārt vājības – pievelk un saista, ļaujot mums identificēties ar sarunas partneri.

Arī tu krietni labāk sarunājies ar kolēģi, kas laiku pa laikam piededzina savas pusdienas biroja virtuvē un rakstāmgalda atvilktnē glabā vismaz divus rezerves zeķubikšu pārus, tām regulāri izirstot, nevis ledusauksto princesi, kas, šķiet, nekad nav sastapusies ne ar nevietā uzmetušos pumpu, ne rupju šoferi, kurš apšļakstījis viņas glaunos 34. izmēra zīmuļsvārkus, vai ne?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!