Lai uzzinātu, kā komunicēt ar līdzcilvēkiem, kuri ir īsts izaicinājums tavam, iespējams, citādi miermīlīgajam raksturam, iepazīsties ar grāmatas A Course In Miracles autores un personības izaugsmes treneres, kā arī projekta Beautiful Life Bootcamp aizsācējas Elīzas Santilli (Elyse Santilli) ieteikumiem, kas gūti, apkopojot pašas profesionālajā un personiskajā pieredzē gūtos novērojumus!
Nodomi un apņemšanās
Mūsu nodomi veido mūsu ikdienu un patiesībā arī dzīvi kopumā. Ja zini, ka nāksies pavadīt laiku ar cilvēku, kurš, pat gluži neapzināti, spēj likt tev zaudēt pacietību, jau laikus apņemies neļauties mirkļa vājumam un nosolies sev saglabāt mieru un izrādīt laipnību un labestību. Tas novērsīs gluži liekus konfliktus un to nodarīto kaitējumu attiecībām.
Mēs katra taču zinām, cik nepatīkami ir apzināties, ka strīda karstumā, pat gluži negribot, esam izteikušas piezīmi, kas sāpinājusi kādu mums tuvu cilvēku, vai ne?
Dzīvo savu ikdienu un rīkojies pārdomātāk, ļaujot savu rīcību ietekmē prātam, nevis sirdij un emociju plašajai toņkārtai!
Kas ir apzināta domāšana?
Apzināta domāšana kļuvusi par vienu no jaunākajiem mūsdienu trendiem, tomēr ne visiem ir skaidra un izprotama tās būtība. Apzinātība paredz savu emociju, sajūtu un rīcības piefiksēšanu, neļaujoties izplatītāko stresa faktoru ietekmei. Tādējādi tā vietā, lai zaudētu pacietību brīžos, kad jūties nokaitināta, apzinātība palīdzēs tev savaldīt savas emocijas un izprast to cēloņus.
Tāpēc ik reizi, ka kāds tev liek justies nomāktai, dusmīgai vai apjukušai, pievērs uzmanību šīm sajūtām un cēloņiem, cenšoties izprast, kas tieši un kāpēc radījis tavu negatīvo reakciju. Ar laiku šis uzvedības modelis iesakņosies tavā ikdienā un kļūs par pieradumu, ļaujot mierīgāk reaģēt arī krīzes situācijās.
Dzīvo ar atvērtu sirdi
Negatīvas emocijas liek mums slikti justies arī fiziskā līmenī. Kuņģa dedzināšana, kamols pakrūtē, muskuļu saspringums un vaigu svilšana ir tikai dažas no izplatītākajām garīgā diskomforta izpausmēm mūsu organismā.
Glabājot sevī aizvainojumu un rūgtumu, mēs noslēdzam savu sirdi, ieslogot negatīvo enerģiju sevī. Tā izpaužas caur jau iepriekš minētajām sajūtām, kā arī radot aizkaitinājumu un liekot saasināt reaģēt pat uz gluži nevainīgām un patiesībā mazsvarīgām piezīmēm, mūsos tikšķot teju bumbai ar laika degli.
Tā rezultātā, mēs ne tikai kaitējam sev un attiecībām ar saviem līdzcilvēkiem, bet arī, to neapzinoties, kavējam dažādu pozitīvu notikumu, piedzīvojumu un arī īpašu cilvēku ienākšanu mūsu ikdienā.
Lai to mainītu, ik reizi, kad jūti sevī krājamies spriedzi, atbrīvojies no tās iztaisnojot muguru, dziļi ieelpojot un iztēlojoties, ka tava sirds ir atvērta visai pasaulei. Uz brīdi paliekot šādā stāvoklī, emociju vētra tevī norimsies un pamanīsi, ka reaģēt uz notiekošo patiesībā vari gluži mierīgi.
Uztver notiekošo kā dāvanu
Cilvēki ar sarežģītu raksturu, ar ko ikdienā regulāri komunicējam, patiesībā ir vērtējami kā mūsu dzīves skolotāji un likteņa dāvanas. Liekot izpausties mūsu negatīvākajām rakstura īpašībām, viņi it kā norāda, cik daudz mums vēl nepieciešams augt un attīstīt savu personību un dzīves gudrību.
Jāpiebilst, ka nereti negatīvās emocijas mūsos rodas pagātnes notikumu rezultātā. Nespējot tos aizmirst, piedot sev pašu pieļautās kļūdas vai nepareizus lēmumus, mēs turpinām no tā ciest arī nākotnē. Tādējādi cilvēki, kuri liek mums justies nelāgi, to pat neapjaušot, mudina mūs emocionāli atveseļoties no piedzīvotā, lai mēs beidzot rastu sirdsmieru.
Iemācies piedot
Cilvēki, kuri tevī rada aizkaitinājumu un pat dusmas, nereti to nemaz neapzinās. Bet, ja apzinās, ne vienmēr viņiem ir gana daudz spēka, lai mainītu savus uzvedības modeļus, kas ir iesakņojušies teju dzīves laikā. Lai vai kā mēs to nevēlētos atzīt, savu ikdienu mēs pavadām emocionālos rāmjos, dzīvojot pašu noteiktās robežās.
Lai ļautu sev un līdzcilvēkiem tās pārkāpt, turklāt bez vainas apziņas, iemācies sevī neglabāt rūgtumu, aizvainojumu un dusmas, vienkārši rodot sevī piedošanas spēju. Ikvienu negatīvu pieredzi, nesaprašanos, kļūdu un lēmumu, ko esi pieņēmusi pati vai par ko atbildīgi ir tev tuvie cilvēki, tiem ietekmējot tevi, uztver kā mācību un pieredzi.
Protams, pastāv izņēmuma gadījumi un situācijas, kad piedošanas spējai nepieciešams teju pārcilvēcisks spēks, taču ikdienas situācijās centies noslēgt rēķinus ar pagātni un neļauj tai ietekmēt ne tavu dzīvi šodien, ne arī nākotni!
Izgaismo savu un citu ceļu
Ir cilvēki, kuri apkārtējos liek mosties viņu sliktākajām īpašībām un tumšākajām dziņām, un tāpat ir cilvēki, kuri savu gaišumu un labestību burtiski pielipina pārējiem. Atceries, ka ikviens no mums ietekmē līdzcilvēkus, nemitīgi notiekot savstarpējai enerģiju apritei. Tu esi tava sarunas biedra emociju spogulis, un otrādi.
Nereti cilvēki to aizmirst vai neuztver pārlieku nopietni, taču visbiežāk, mainot sevi, savu pašdestruktīvo uzvedību, ierastos tās modeļus un pasaules redzējumu, mēs labvēlīgi ietekmēsim arī to cilvēku loku, ar ko ikdienā komunicējam. Protams, kāds tās uzskatīs vien par tukšām un banālām runām, taču, vien mūsu pašu rokās ir tas, kā redzam un veidojam pasauli sev apkārt.