Foto: Shutterstock
Fotogrāfijas, kurās bērns redzams puskails vai pilnīgi kails ir ļoti privāta un intīma rakstura informācija, un tā nav paredzēta publiskai apskatei. Fotografēt sevi nav nekas nosodāms, tomēr šādas bildes nedrīkst glabāt viedtālrunī un sūtīt tās draugam/draudzenei vai pilnīgi svešām personām, kā arī "dižoties" ar tām internetā, lai, iespējams, celtu pašapziņu, gūtu atzinību, pievērstu sev uzmanību un iemantotu pretējā dzimuma simpātijas.

Šis ir pirmais no desmit ieteikumiem vecākiem, lai pasargātu savus bērnus, kas pavada laiku internetā. Lūk, "Net-Safe Latvia" Drošāka interneta centra pārējie deviņi baušļi, kas vecākiem jāielāgo un jāizskaidro savām atvasēm.

2. Tiklīdz kailfoto ir nosūtīts kaut vienai personai, kontrole pār to pazudīs. Nav iespējams izsekot, kam tavs kailfoto ir pārsūtīts, uz kura datora vai mobilā telefona lejupielādēts, un kādiem nolūkiem tas, iespējams, vēlāk tiks izmantots.

3. Sava kailfoto nosūtīšana kādam - tas var izrādīties vēl publiskāk kā izvietot to Rīgā Stacijas laukumā uz liela reklāmas plakāta. Internetam nav robežu, iespējams, ka tavu fotogrāfiju redzēs ne tikai garāmgājēji Stacijas laukumā, bet arī Bauskas, Valmieras, Daugavpils iedzīvotāji, varbūt arī Lietuvas, Igaunijas vai Lielbritānijas iedzīvotāji, bet, iespējams, arī Kanādā, Ķīnā un Meksikā cilvēki būs redzējuši tavu kailfoto.

4. Fotogrāfijās, kurās bērns redzams ģimenes dzīvoklī, mājā vai savā istabā, var būt redzama ļoti privāta informācija - paša vai ģimenes locekļu vārds, uzvārds pie sienas redzamajā diplomā; skolas nosaukums un stundu plāns; mājas adrese; pa logu redzams pagalms un apkārtne, kurā bērns dzīvo; ģimenes privātās fotogrāfijas un tmldz. Šī informācija var kalpot svešiniekam kā palīgs, lai bērnu izsekotu, satiktu, uzbruktu, draudētu vai veiktu citas ļaunprātīgas darbības.

5. Pabrīdini bērnu, lai nekādā gadījumā netic visam, ko viņam stāsta skaistā meitene vai atlētiskais puisis, kurš viņu ir uzrunājis internetā. Nedrīkst ticēt visam arī tad, ja puisis/ meitene nosūta vairākas it kā savas fotogrāfijas. Ir vērts atcerēties - internetā ir miljoniem dažādu fotogrāfiju, ko ļaundari mēdz izmantot, lai iepazītos ar saviem potenciālajiem upuriem.

6. Vai zināji, ka ir iespējams pārbaudīt katru tev atsūtīto fotogrāfiju, vai un kur tā ir pieejama internetā? Atbilde, to var izdarīt - vietnē images.google.lv, uzspied uz fotoaparāta un augšupielādē fotogrāfiju vai iekopē fotogrāfijas saiti.

7. Esi draugs un vienlaikus arī uzticības persona savam bērnam - ar savu rīcību un uzvedību liec bērnam saprast, ka tu kā vecāks vienmēr viņam palīdzēsi un atbalstīsi, ja viņš kļūdīsies, jutīsies slikti vai ar savu rīcību pats sev būs kaitējis. Nenosodi bērnu par viņa kļūdām un tu būsi pirmais, pie kura bērns vienmēr vērsīsies, ja nonāks nepatīkamā situācijā, pieredzēs pazemojumu, vilšanos, būs uztraukts un nobijies.

8. Ja esi satraukts par to, ka tavam bērnam ir brīvi pieejams viņam nepiemērots interneta saturs - dari visu, lai ierobežotu tavam bērnam piekļuvi kaitīgam interneta saturam. Drossinternets.lv mājaslapā ir pieejama informācija un īsas instrukcijas par drošības uzstādījumiem datoram un viedtālrunim, kā arī par privātuma uzstādījumiem dažādos sociālajos tīklos.

9. Izmanto jaunākās tehnoloģijas - aplikācijas un citus kontroles rīkus, lai uzraudzītu savu bērnu un viņa veiktās darbības datorā un/vai viedtālrunī. Pirms izlem, kādus konkrēti risinājumus pielietot, lai attālināti uzraudzītu un rūpētos par sava bērna drošību, vispirms to pārrunā ar savu bērnu, pastāstot, kāpēc tas nepieciešams, un vienojies ar bērnu, cik daudz vecāks drīkst iejaukties viņa privātajā dzīvē.

Iespējams, ka noderēs aplikācija, lai vecāks vienmēr redzētu, kur atrodas viņa bērns. Speciālisti neiesaka slēpt no bērna informāciju, ka novēro viņa darbības internetā, jo tas var beigties ar pilnīgu neuzticēšanos tev, kad bērns uzzinās, ka lasi viņa sarakstes un redzi visu viņu privāto dzīvi.

"Ja tu vai tavs bērni ir saskāries ar varmākām vai krāpniekiem internetā, nokļuvuši neērtā situācijā - sazinies ar Drossinternets.lv - mēs sadarbojamies ar lielāko daļu no populārākajiem sociālajiem tīkliem, kā arī Valsts policiju un palīdzēsim risināt problēmsituāciju, pēc iespējas ātrāk iesaistot portālu administrāciju vai tiesībsargājošās iestādes," norāda Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!