Foto: AFP/Scanpix
Britu karaļnams un tā ikdiena jau gadsimtiem saistījusi ne tikai vēstures liecību un monarhijas pārstāvju biogrāfiju pētniekus, bet arī lielu daļu sabiedrības. Iepazīstoties ar skaļākajiem skandāliem britu monarhijas vēsturē, kas uzvirmojuši aiz slēgtajām Bekingemas pils durvīm pēdējo gadu desmitu laikā.

Piedāvājam nelielu ieskatu gan prinča Čarlza un Kornvolas hercogienes Kamillas leģendārajā telefona sarunā, gan karalienes Elizabetes II māsas princeses Margarētas privātās dzīves līkločos un citos karaļanamam zīmīgos notikumos.

Prinča Čārlza un Kornvolas hercogienes Kamillas afēra

Foto: AFP/Scanpix

Princi Čārlzu un Kornvolas hercogieni Kamillu pirms attiecību pasliktināšanās un šķiršanās prāvas ierosināšanas, kas pērnajā vasarā satricināja Lielbritāniju un karaliskās ģimenes fanus, savulaik, kā zināms, vienoja krietni romantiskākas jūtas.

To apstiprina arī kāda 1992. gadā publiskota telefona saruna, kas, kā informē Lielbritānijas mediji, ierakstīta 1970. gadā. Jāpiebilst, ka sarunas ieraksta publiskošanas brīdī princis Čārlzs vēl bija laulībā ar princesi Diānu, un sarunas apliecinātā prinča afēra ar Kamillu, kas, neraugoties uz Čārlza ģimenes stāvokli, ilga vairākus gadus, padarīja princi par vēl lielāku grēkāzi sabiedrības acīs, kas krietni lielākas simpātijas loloja pret Diānu.

Telefona sarunā Čārlzs un Kamilla apmainījās ar familiārām un pat piedauzīgām piezīmēm, princim raksturojot savas jūtas pret hercogieni un alkstot ar viņu pavadīt vairāk laika. Bezrūpīgā un nedaudz vulgārā pļāpāšana vēlāk tika atkal un atkal apspriesta, Lielbritānijas medijiem tai piešķirot nosaukumu "Tampongeita", savukārt iedzīvotājiem vainojot Čārlzu Diānas nāvē un nosodot britu karaļnama iekšējās intrigas.

Princeses kroni pret mīlestību? Karalienes Elizabetes māsa Margarēta

Foto: Reuters/Scanpix

Karalienes Elizabetes jaunākajai un krietni nenopietnākajai māsai princesei Margarētai jau kopš jaunības dienām bijusi samērā pretrunīga un tomēr neizsakāmi intriģējoša reputācija. Laikā, kad Elizabete tika kronēta par Anglijas karalieni, Margarēta iemīlējās šķirtenī Pīterā Taunsendā, kurš par meiteni turklāt bija 16 gadus vecāks. Anglijas Baznīca, karaliskā ģimene un arī Lielbritānijas valdība Margarētai nekavējoties darīja zināmu, ka gadījumā, ja princese nolems ar savu iekāres objektu stāties laulībā, viņai nāksies atteikties no karaliskās ģimenes piederīgās statusa un privilēģijām, ko paredz dzīve pilī.

Sastopoties ar šādu ultimātu, Margarēta izšķīrās par labu karaļnamam, taču 1960. gadā apprecēja fotogrāfu Entoniju Ārmstrongu. Tiesa, pāra laulība nebija laimīga un acīmredzami izjuka teju sabiedrības acu priekšā. Kamēr karaļnams par notikušo komentārus nesniedza, sabiedrībā virmoja pieņēmusi un baumas par krāpšanu, narkotiku lietošanu, alkoholismu un pat Ārmstronga patieso seksuālo orientāciju.

Izmantojot kādu fotogrāfiju, kurā Margarēta tika iemūžināta ar savu mīļāko, Ārmstrongs pieteica šķiršanos, laulības izjukšanas procesā ieņemot upura lomu. Savukārt vēlāk izrādījās, ka Ārmstrongam patiesībā jau bija ģimene pirms vīrieša iepazīšanos ar Margarētu.

Karalienes Elizabetes II dumpīgie mazbērni

Foto: Reuters/Scanpix

Karalienes Elizabetes vienīgās meitas princeses Annas kāzas ar leitnantu Marku Filipsu 1973. gadā vēroja gandrīz 500 miljoni skatītāju. Jāpiebilst, ka Annas pirmais mīļotais bija Endrjū Pārkers - Boulzs, kurš vēlāk kļuva par Kornvolas hercogienes Kamillas bijušo vīru un kuru Anna nevarēja apprecēt viņa katoļu ticības dēļ.

Tiesa, laulībai, neraugoties uz tās krāšņo ceremoniju, nebija lemta laime. Annas vīrs sievai kļuva neuzticīgs, Jaunzēlandē iesaistoties afērā ar kādu sievieti, kura Markam dāvāja arī dēlu. Tā 1989. gadā Anna un Marks šķīrās, 1992. gadā laulību pārtraucot oficiāli.

Nedaudz vēlāk Anna kļuva par pirmo karaļnama pārstāvi kopš Henrija VIII laikiem, kura stājās atkārtotās laulībās. Šoreiz – ar Komodoru Timotiju Lourensu, ceremonijai norisinoties 30 viesu lokā.

Jāpiebilst, ka, cerot dzīvot ikdienišķāku un vienkāršāku dzīvi, Annas bērni no pirmās laulības - Pīters un Zāra Filipsi – arī ierakstīja savus vārdus vēstures lappusēs, kļūstot par pirmajiem monarhijas vadītāja mazbērniem 500 gadu laikā, kuri atteicās no saviem karaliskajiem tituliem.

Jorkas hercogienes Sāras kailās pēdas

Foto: Scanpix/Sweden

1992. gadā fotogrāfi pieķēra Jorkas hercogieni Sāru Fērgusoni un kādu Teksasas uzņēmēju Džonu Braienu visai intīmā gaisotnē, Braienam skūpstot Fērgusones kailās pēdas. Lai gan hercogiene jau bija sākusi šķiršanās procesu no sava laulātā drauga – prinča Endrjū, intīmais kadrs atkal pievērsa negaidīti pastiprinātu uzmanību karaļnamam, sabiedrībai nosodot nemitīgās intrigas un afēras, kas norit tā iekšienē.

Jāpiebilst, ka Fērgusonei, kura no prinča Endrjū šķīrās 1996. gadā, gan izdevās iesaistīties vēl vienā skandālā 2010. gadā, kad hercogiene medijiem par 500 000 mārciņu (aptuveni 700 000 eiro) piedāvāja privātā arhīva fotogrāfijas, kas atklāja abu šķirteņu kādreizējo sadzīvi.

Karalis Edvards VIII, kurš atdeva troni par mīļoto - spiedzi

Foto: AP/Scanpix

Karaļa Edvarda VIII valdīšanas laiks bija īss, pateicoties monarha nebeidzamajām simpātijām pret precētām sievietēm, kas Edvardā plauka jau kopš agrām jaunības dienām.

Skandāls, ko monarhs izraisīja, paziņojot, ka vēlas precēties ar amerikānieti Vellisu Simpsoni, kura jau lepojās ar divām šķirtām laulībām, Edvardam maksāja troni, valdnieka godā tiekot ieceltam viņa brālim princim Albertam. Jāpiebilst, ka mediju uzmanība un sabiedrības publicitāte Edvardu vajāja arī pēc viņa nāves, kad atklājās, ka Vellisa bijusi nacisma atbalstītāja, spiegojot nacistu labā un visus uzzinātos jaunumus, kā arī noslēpumus atklājot savam vācu mīļākajam.

Midltonu dzimtas melnā avs – uzdzīves cienītājs tēvocis Gerijs

Foto: AFP/Scanpix

Lai gan Katrīnas Midltones reputācija šķiet teju nevainojama, Midltonu dzimtā tomēr ir viena melnā avs. Tas ir Keitas tēvocis Gerijs Goldsmits, kurš pazīstams ne tikai kā veiksmīgs uzņēmējs un miljonārs, bet arī īsta kompānijas dvēsele un pamatīgas uzdzīves cienītājs.

Tabloīdu pirmajās lappusēs Goldsmits viesojies ne tikai draudzīgo attiecību ar savām bijušajām sievām, no kurām divas vīrieti pavadīja arī uz prinča Viljama un Keitas kāzām, bet arī kolorītā rakstura dēļ. Piemēram, kādā saviesīgā pieņemšanā Goldsmits izlēmis pasākumam piešķirt dzīvību, žurnālistiem piedāvājot kokaīnu un prostitūtas.

Avoti: Newstalk.com, Biography.com.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!