sieviete mājas omulība dienasgrāmata rakstīt gulta kājas
Foto: Shutterstock
Ikdienas nebeidzamajā steigā, neskaitāmo pienākumu jūrā un periodiskajā pārslodzē ir itin viegli aizmirst ne tikai par savu fizisko, bet arī garīgo labsajūtu. Iespējams, arī sevi esi pieķērusi darba dienas laikā nemitīgi domājam par gaidāmo vakaru, savukārt šķietamajā atpūtas mirklī tomēr atkal un atkal domās atgriežoties pie nākamās dienas pienākumiem un plāniem. Ja tā patiešām jūties, vērts atcerēties, ka, dzīvojot brīdī starp tagadni un nākotni, mēs patiesībā neizbaudām savu dzīvi un ikdienu, bet gan ļaujam tai traukties mums garām, pašiem funkcionējot teju autopilotā.

Protams, situāciju ir iespējams itin viegli mainīt, tam notiekot brīdī, kad sākam apzināties, kādā steigā un pelēcībā patiesībā dzīvojam. Lai mainītu savu ikdienu, iepazīsties ar BusinessInsider.com apkopotajiem ieteikumiem, kā ar šķietamu sīkumu un it kā nebūtisku paradumu palīdzību pilnībā mainīt savu dzīvi, padarot to labāku! Lai izdodas!

Ierodies laikus!

Leģendārā seriāla "Sekss un lielpilsēta" varone Kerija sev reiz uzdeva retorisku jautājumu: "Vai mana dzīve mainītos, ja es pārtrauktu it visur būt 10 minūtes vēlāk, kā norunāts?" Arī tu sev vari uzdot šo jautājumu, reizē arī izvērtējot, kāpēc kavē darbu, tikšanos ar draudzenēm vai ģimenes pusdienas brīvdienās, turklāt regulāri.

Brīžos, kad apzināmies, ka liekam līdzcilvēkiem uz sevi gaidīt, jūtam gan fizisku, gan emocionālu diskomfortu, acumirklī ciešot arī no pastiprināta stresa. Kā zināms, šī sajūta nebūt nav patīkama, un vienīgais veids, kā no tās atbrīvoties, ir iemācīties labāk kontrolēt savu ikdienu.

Ja kavē tāpēc, ka nespēj saposties sev atvēlētajā laikā, sāc gatavoties iziešanai ātrāk. Ja kavē tāpēc, ka regulāri iekļūsti sastrēgumos vai nespēj atrast vajadzīgo adresi, izplāno maršrutu līdz galamērķim rūpīgāk un laikus ar to iepazīsties! Šie ir tikai daži no iespējamiem ieteikumiem, ko realizējot, savu ikdienu padarīsi mierīgāku, tā attiecīgi jūtoties labāk.

Mazāk konkurences!

Ja ikdienā pārvietojies ar sabiedrisko transportu, visticamāk, laiku pa laikam sastopies ar neapmierinātiem un pat kareivīgi noskaņotiem cilvēku pūļiem, kuri, pienākot gaidītajam transporta līdzeklim, tā vien alkst ātrāk reģistrēties braucienam un pirmie iekārtoties kādā no brīvajām vietām. Līdzīgi notiek arī, braucot ar savu automašīnu un iekļūstot sastrēgumā, tā braucienam kļūstot par īstu pārbaudījumu arī mūsu nerviem.

Ja regulāri piedzīvo minētās izjūtas, mazini stresa un negāciju daudzumu savā ikdienā, gluži vienkārši nogaidot. Ļauj, lai steidzīgie visu paveic pirmie, vien mierpilni pakāpjoties sāņus un noraugoties uz situāciju no malas. Šāda atbrīvošanās no tik muļķīgās un nevajadzīgās ikdienas konkurences, gluži nemanot, liks justies labāk.

Vairāk sirsnības!

Ja negāciju, stresa un steigas mūsu ikdienā ir pārpārēm, tad sirsnības un laipnības tajā, visticamāk, trūkst. Lai to vairotu, sāc ar vienkāršām lietām! Atbildi uz svešinieka skatienu ar smaidu, pieturi veikala ārdurvis māmiņai ar mazuļa ratiņiem vai pirmā pasveicini kaimiņieni, kura ar pārējiem mājas iedzīvotājiem nesarunājas! Tāpat parūpējies par savu tuvinieku labsajūtu! Iepriecini mammu vai vecmāmiņu ar negaidītu apciemojumu, darba dienas dunā aizsūti mīļotajam sirsnīgu e-pastu, kas atsauc atmiņā brīvdienu mirkļus! Lai cik banāli tas arī nešķistu, labo patiešām ir iespējams vairot ar attiecīgu rīcību.

Ieturi maltīti pie galda!

Viens no retajiem ikdienas atpūtas mirkļiem, kam varam ļauties bez bēdu, ir maltītes ieturēšana. Pārtrauc nodarboties ar multitaskingu, vienlaikus ēdot, lasot žurnālu un lūkojoties viedtālrunī, un pievērsies tikai ēdienam, piefiksējot tā izskatu, smaržu un garšu kombināciju. Kad vien iespējams, ēd pie galda, nevis pie datora, televizora, dīvānā vai vienkārši pa ceļam.

Tāpat, ja iespējams, ieturi maltīti sev tīkamu cilvēku kompānijā, ļaujoties sarunām un pozitīvas enerģijas apmaiņai, kas sniegs dienai vajadzīgo lādiņu un dzīvesprieku!

Atbrīvojies no pašiznīcinošām domām!

Koncentrējoties uz nākotnes mērķu realizēšanu un neapzināti sevi šaustot par pagātnē pieļautajām kļūdām, mēs zaudējam spēju uzlūkot sevi, savu personību un tās īpašos talantus, kā arī unikālās īpašības konkrētajā mirklī. Tā rezultātā cieš mūsu pašvērtējums, kā arī krītas spēja pieņemt racionālus lēmumus, balstoties nepamatotās emocijās un kompleksos.

Lai dzīves kvalitāti uzlabotu, ikdienā apzināti fiksē mirkļus, kad ļaujies neauglīgām pārdomām par pagātnē piedzīvoto vai nākotnē gaidāmo, koncentrējoties uz būšanu tagadnē!

Velti mazāk laika televīzijai!

Neskaitāmi pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri regulāri un ilgi skatās televīziju, ikdienā jūtas nelaimīgāki, salīdzinot ar cilvēkiem, kuri pavada maz laika pie televizora vai neskatās to vispār. Tā iemesls ir pagalam vienkāršs – mediji rada iluzoru pasauli, kas balstās sabiedrībā valdošajos stereotipos, mītos un ideālos, ievērojami atšķiroties no reālās ikdienas dzīves, kas attiecīgi nesakrīt ar mūsu gaidām par to.

Tāpat lielākā daļa televīzijas piedāvātā satura vien patērē mūsu laiku, nodarbei nenesot pievienoto vērtību. Protams, izņēmums ir kvalitatīvi kino darbi, dokumentālās filmas vai diskusiju raidījumi, taču visbiežāk televīzijas skatīšanās iemieso izklaides funkciju, mums vērojot seriālus, realitātes šovus vai citas personības izaugsmi neveicinošas pārraides.

Ļaujies literatūras vilinājumam!

Lai atslēgtos no ikdienas raizēm un ierastajām nebūšanām, attīstot iztēli, uzlabojot garīgo pašsajūtu un vairojot inteliģenci, ļauj vaļu savai lasītkārei! Izmanto brīvos brīžus produktīvi, samazinot laiku, kas veltīts sociālo tīklu pārlūkošanai vai iepriekš minētajai televīzijas patērēšanai, un palielinot brīvo brīžu īpatsvaru, ko velti ieniršanai valdzinošajā un relaksējošajā literatūras pasaulē.

Pret problēmām ar smaidu!

Buda reiz teicis, ka ikvienam no mums ir 83 problēmas, savukārt, 84. rada vēlēšanās, kaut mums nebūtu šo 83 problēmu.

Tā vietā, lai laiku tērētu neauglīgām raizēm par lietām, ko, iespējams, nevari mainīt, dari visu, kas tavos spēkos, lai esošo situāciju uzlabotu, savukārt, ja apzinies, ka konkrētajā brīdī tas tomēr nav iespējams, apzināti neļauj sev lieki pārdzīvot un satraukties. Tāpat atceries, ka katra neveiksme patiesi ir teicama pieredze un izaicinājums mūsu personības attīstībai vienlaikus!

Par ko jūti pateicību?

Nav nepieciešams ieviest "pateicības dienasgrāmatu", kurā rakstiskā formā piefiksēt dienas gaitā piedzīvotos mirkļus vai atklāsmes, kas likušas just pateicību par savu ikdienu, taču pāris reizes dienā tomēr ir vērts apzināti veltīt savu uzmanību domām par lietām, cilvēkiem, notikumiem, sajūtām un mazajām veiksmēm, kas liek priecāties par dzīvi un to novērtēt. Koncentrējoties uz labo, ikdiena šķitīs gaišāka, kā arī pozitīvā enerģija ļaus piesaistīt arvien jaunus patīkamus notikumus.

Pozitīvās interpretācijas spēks

Vīrietis, kurš pēc randiņa joprojām nav piezvanījis, kaimiņiene, kura aizrādīja par troksni tavā dzīvoklī dienas laikā, cilvēki, kuri iesmējās, tevi uzlūkojot… Sastopoties ar situācijām, kurām nav tūlītēja un acīmredzama skaidrojuma, mēs, nez kāpēc, automātiski sliecamies iedomāties to ļaunāko. Taču, iespējams, notikušajam ir gluži citi iemesli, kas patiesībā pat nav saistīti ar mums vai mūsu rīcību.

Turklāt, tā vietā, lai domātu un rīkotos kā vairums cilvēku, kuri ikdienā lielākoties saskata, gaida un gatavojas tikai ļaunākajam, tiecies līdzcilvēkos un negaidītajos ikdienas pavērsienos saskatīt to labāko. Protams, šāda rīcība ne vienmēr attaisnosies, tomēr tā būsi izdarījusi kādu vērā ņemamu pakalpojumu sev – mazinājusi postošo negatīvo domu klātbūtni savās ikdienas gaitās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!